Zelenszkij ismét a vezetés élére állt: Szaúd-Arábiában amerikai-ukrán tárgyalások veszik kezdetüket.

Az ukrán elnök nyilatkozatát Donald Trump ukrajnai különmegbízottja, Steve Witkoff is megerősítette. Witkoff véleménye szerint Zelenszkij bocsánatkérése alapjaiban változtatta meg a múlt heti washingtoni incidens következményeit.
A jövő hét elején folytatódik az ukrajnai béketárgyalások előkészítése, amikor az amerikai és ukrán diplomácia Szaúd-Arábiában ül össze. Az események előzménye, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Rijádba utazik, ahol találkozik a szaúdi koronaherceggel. Zelenszkij a Telegramon osztotta meg ezt az információt, hozzátéve, hogy az ukrán delegáció továbbra is a szaúdi fővárosban tartózkodik.
Ez egy kulcsfontosságú fordulat, amely az ukrán és az amerikai elnök egy héttel ezelőtti, botrányos washingtoni találkozóját követi. Miközben Volodimir Zelenszkij rendkívül gyorsan lépett a párbeszéd újraindítása érdekében, Donald Trump továbbra sem oldotta fel a legutóbbi ukrajnai katonai segély 10%-ának szállítására vonatkozó embargót, és az ukrán hadsereg hírszerzési támogatása sem indult el újra.
Az amerikai elnök ukrajnai és oroszországi különmegbízottja arról számolt be, hogy az ukrán elnök levelet küldött Donald Trumpnak, amit szerinte az amerikai elnök jól fogadott, mint egy nagyon is pozitív első lépést. És ebből kiindulva most már ott tartanak, hogy megkezdték egy találkozó előkészítését. Valószínűleg Rijádban, de lehet, hogy Dzsiddában tárgyalnak, és a békemegállapodás, illetve a kezdeti tűzszünet kereteit fogják kijelölni - mondta Steve Witkoff Washingtonban.
Volodimir Zelenszkij bocsánatot kért az amerikai elnöktől, miután zűrzavaros Fehér Ház-i látogatását követően részt vett európai egyeztetéseken. Donald Trump a sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy tisztában van vele: az ukránok nem önként törekednek a béke megkötésére Oroszországgal. Hozzátette, hogy szerinte a helyzet fordított értelemben is érvényes.
A csütörtöki rendkívüli uniós csúcs, amelyen az ukrán elnök is részt vett, a várakozásoknak megfelelően zajlott. Magyarország kivételével a többi tagállam egyértelműen Ukrajna jelentős katonai támogatása mellett foglalt állást, jelezve, hogy a magyar vétó ellenére is érvényt szereznek ennek a döntésnek. Emellett a magyar kormány is kifejezte támogatását az európai védelmi kiadások drasztikus növelésére irányuló bizottsági javaslat iránt.