Vidnyánszky Attila újabb színházi projektet irányíthat.


A Kolibri Színház megszerzésének végső célja az lehetett, hogy a jelenleg állandó játszóhellyel nem rendelkező Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) belvárosi színházhoz juthasson. Ez derül ki Zalán Jánosnak az Index birtokába jutott nyertes igazgatói pályázatából, amely nagy terjedelemben foglalkozik a Vidnyánszky Attila nevével fémjelzett SZFE és a Kolibri együttműködésével. Az Index megszerezte azt a jelentést is, amit Kotán Attila írt azután, hogy a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kezdeményezésére 2023-ban átvilágította a Pesti Magyar Színház működését.

Zalán Jánost a társulat tiltakozása ellenére nevezte ki a Kolibri Színház élére Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, és bár a színház tagjainak ebbe valóban nincs beleszólásuk, joggal tartottak attól, hogy Zalán kinevezésével - aki mögött csak egy tartózkodással maradt le Vidovszky György főrendező - alapvető változások kezdődnek a színházban.

Zalán János pályázatának tartalmából világosan kitűnik: az Indexhez eljutott dokumentum bevezetője már az elején hangsúlyozza, hogy "jelenleg csupán egyetlen irány áll nyitva az intézmény előtt, amelyhez új működési modell bevezetése szükséges." Ennek keretében lehetőséget biztosítanak az egyetem falait elhagyó, ambícióval teli fiatalok számára, hogy bemutatkozhassanak.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemmel való együttműködés részletes bemutatása először az Üzleti terv fejezetében kerül szóba. Ez a partnerség különleges lehetőségeket teremt, és hangsúlyozza a közös célokat, valamint a kreatív szféra iránti elkötelezettséget.

több területen nyújt kölcsönös előnyöket, kezdve a hallgatók szakmai fejlődésétől, egészen a színház bevételi struktúrájának diverzifikálásáig.

Ennek keretében a Kolibri Színház vállalja, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóinak vizsgaelőadásaihoz helyszínt biztosít, ami történhet bérbeadással, illetve közösen finanszírozott vizsgaelőadásokkal - utóbbi a pályázat szerint azzal az előnnyel is jár, hogy új nézői réteget vonzzanak be, amire a színháznak égető szüksége van. A Kolibri emellett helyszínt és lehetősséget biztosít a végzős hallgatók számára, hogy szakmai gyakorlati képzésüket teljesítsék. Mindehhez pályázati forrásokat igényelnek majd.

A pályázat az SZFE-vel való közös munkára vonatkozik, majd a Hosszú távú művészeti koncepció című részben mélyebben kifejti ezt a kapcsolatot.

Az egyetemnek hosszú távon tervezhető plusz játszóhelyre van szüksége. Ezt a felmerülő igényt a Kolibri Színház szabad kapacitásának lekötésével enyhítheti.

Ebben a fejezetben a közös produkciók, a gyakornoki program és a szakmai gyakorlatok mellett már szó van oktatási együttműködésről workshopokkal és mesterkurzusokkal, közös kutatási projektekről, rendezői és dramaturgiai kísérletezésről, kapcsolatépítésről, tudásmegosztásról és új technológiák alkalmazásáról is.

Zalán János folytatja az izgalmas közösségi tematikus fesztiválok, szakmai fórumok, konferenciák, közönségépítő programok, pályázatok és nemzetközi projektek szervezésének munkáját. E projektek során kiemelt szerepet kap az idegen nyelvű oktatás fejlesztése és szavatolása, amely már Zalán korábbi munkahelyén, a Pesti Magyar Színházban is középpontban állt. Itt a színház világában szerzett tapasztalatai révén új perspektívákat és lehetőségeket teremtett a kulturális párbeszéd előmozdítása érdekében.

Számít az új igazgató az egyetem hallgatóira a digitális színház megvalósításában (AR, VR) is, amelynek keretében az SZFE-n tanuló filmes és vizuális művészeti hallgatók szintén együttműködhetnek a Kolibri Színházzal. Lennének közös nyári táborok, vidéki turnék (utóbbi természetesen a Vidnyánszky Attila által gründolt Déryné Programmal karöltve) és közös kritikai elemzések is.

A pályázat egyébként az SZFE és a Déryné Program mellett erősen épít a Lázár Ervin Programra (LEP) mint bevételi forrásra: 2025-ben 60 millió, 2026-tól 100 millió forintos bevétellel számol, miközben egyébként a LEP meglehetősen döcög, 2024 végén forráshiány miatt sorra mondták le a programba tartozó előadásokat.

Az SZFE-vel való együttműködés területei mélyen áthatják a színház működését, hiszen e kapcsolódás révén a két intézmény erőforrásai és kapacitásai harmonikus egységbe rendeződnek. Ennek következtében az egyetem szinte partnerként lép be a Kolibri életébe. Nem véletlen, hogy a pályázat támogatóinak sorában olyan neves személyiségek is szerepelnek, mint Seregi Zoltán, Oberfrank Pál és Vidnyánszky Attila, az SZFE kuratóriumi elnöke. Zalán János, aki az intézmény oktatási rektorhelyettese volt, belső perspektívából is rálát a felsőoktatási intézmény működésére, így hozzájárulhat a közös célok megvalósításához.

A Kolibrivel ékszerdoboz-szerű, központi helyen lévő játszóhelyhez jut az SZFE, amely

A színművészetisek lázadása nyomán vált emlékezetessé a Vas utcai épület, amely most a Magyarországi Református Egyház birtokában van, és az SZFE jelenlegi vezetése számára inkább kellemetlen emlékeket idéz. Az egyetemhez tartozó Uránia Nemzeti Filmszínház, ahol a hallgatók vizsgafilmeit mutatják be, nem megfelelő helyszín erre a célra. Ennek oka, hogy a színpad nem rendelkezik megfelelő kiszolgáló térrel, ráadásul az előadások és a vetítések időpontjai is ütköznének egymással.

A Kolibri Jókai téri épülete, mely a szecesszió jegyében készült 1912-ben, Komor Marcell és Jakab Dezső neves építészek munkáját dicséri. Eredetileg az Edison filmszínház otthonául szolgált a földszinten, majd 1916-tól mulatóként és kabaréként tevékenykedett. Az épület 1928 és 1944 között a Komédia Orfeum nevet viselte, és nagy népszerűségnek örvendett a közönség körében. A Kolibri Színház 1992-es megalapítása óta a fővárosi közgyűlés támogatásával folytatja működését az épület falai között, gazdagítva ezzel a kulturális életet.

A Vidnyánszky Attila által vezetett Magyar Teátrumi Társaság gyorsan kifejezte gratulációját Zalán kinevezéséhez, hangsúlyozva, hogy a minisztérium olyan "megújulást és szakmai-üzemeltetési frissességet hozni képes, tapasztalt vezetőt" bízott meg az elkövetkező öt évre, aki ígéretes jövőt kínál. Ugyanakkor, a nyílt támogatás mellett, a Fideszen belüli erőviszonyok is mozgalmassá váltak, jelezve, hogy a kormánypárt politikai elitje és kulturális szakértői között feszültség alakult ki a Kolibri Színház ügye körül. Ezen a téren szó esik közös vadászatokról, óvatos figyelmeztetésekről a miniszter felé, valamint Zalán előző munkahelyével, a Pesti Magyar Színházzal kapcsolatos ügyekről is.

Az utóbbiak között említést nyer Kotán Attila által 2023 júniusában készített jelentés, amely a fenntartó Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) megbízásából készült a Pesti Magyar Színház pénzügyi helyzetéről. Zalán János, az intézmény akkori igazgatója 2023 októberében lemondott egy rendkívüli társulati ülés keretében, indoklása szerint olyan lehetőséget kapott, amely lehetővé teszi számára, hogy új szintre emelje évek óta végzett munkáját. A pontos részletek azonban azóta is homályban maradtak, és ez a lépés rávilágít arra, hogy egy vezető egy pillanat alatt elhagyhatja azt a társulatot, amelynek irányítását rábízták. A KIM 2023 novemberében a gazdasági igazgató kinevezését is visszavonta.

Kotán Attilának az Indexhez eljutott jelentésében többek között az olvasható, hogy a színház működésének jellegzetes vonása a "külsősök" alkalmazása. A jelentés szerint ez történhet megbízási szerződések révén, valamint vállalkozási (szolgáltatási) szerződések keretében is. Az előbbi esetében a személyi juttatások kerete áll rendelkezésre, míg az utóbbinál a dologi kiadásokra vonatkozóan merülnek fel költségek.

Hiteles forrásokból származó kimutatások állnak rendelkezésre a külsős munkavállalókra vonatkozó személyi juttatások részletezéséről.

A jelentésben olvasható, hogy a Lázár Ervin Program kiegészítő forrásai hozzájárultak az intézmény működésének fenntartásához. Ugyanakkor a dolgozói létszám jelentős mértékben megnövekedett, és az intézmény nem tudta hatékonyan kezelni a 2023 őszén várható energiaválság következményeit. Ezen megfontolások alapján Kotán Attila javaslatot tett a fenntartónak egy konszolidációs program kidolgozására.

Related posts