Hirtelen leállt a működésével a hírhedt shortos vállalat, a Hindenburg, ami sokak számára sokkoló hírt jelentett.

Február 18-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025, egy izgalmas befektetési konferencia, ahol neves szakértők osztják meg értékes befektetési stratégiáikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt mindenki megtalálja a számára legérdekesebb lehetőségeket. Ne habozz, jelentkezz most!
Személyes hangvételű üzenetet tett közzé a Hindenburg Research honlapján a cég alapítója, Nate Anderson, amiben arról ír, hogy a shortos cég befejezi működését.
Anderson nem részletezte a döntésének pontos indokait, azonban megemlítette, hogy a jövőben szeretné jobban kihasználni az idejét, és több minőségi pillanatot kíván eltölteni barátaival és családtagjaival.
A 2017-ben indult Hindenburg Research azzal vált híressé, hogy állítólagos pénzügyi szabálytalanságokat tárt fel nagynevű vállalatoknál. A cég bejelentései miatt az érintett vállalatok részvényárfolyama, és így piaci értéke is nagyot esett.
A szabályozó hatóságok közel száz egyén ellen indítottak polgári vagy büntetőjogi eljárást, és ennek hátterében legalább részben a mi munkánk áll. Ezek között találhatók milliárdosok és oligarchák is. Olyan vállalatcsoportokat is megráztunk, amelyeket úgy gondoltunk, hogy ideje volt már megrázni a rend kedvéért.
- fogalmazta meg Anderson.
Egy figyelemre méltó eset történt 2020-ban, amikor a Nikola, az elektromos teherautók gyártója, komoly vádakkal nézett szembe. A céget azzal gyanúsították, hogy megtévesztette a befektetőit a technológiai fejlesztéseivel kapcsolatban. Két évvel később, 2022-ben a vállalat alapítója, Trevon Milton, bűnösnek vallotta magát, és csalás miatt elítélték.
Az egyik legutóbbi, nagy port kavart ügy az volt, amikor 2023-ban a Hindenburg Research az indiai Adani-csoportot évtizedeken át tartó részvénymanipulációval és számviteli csalással vádolta. Adani és cége tagadta a vádakat, rosszindulatúnak és India elleni támadásnak nevezve azokat. A jelentést követő napokban az Adani-csoport piaci értéke közel 108 milliárddal csökkent.
Január elején mi is beszámoltunk arról, hogy a Hindenburg újra akcióba lépett, és a Carvana nevű cégnél súlyos visszaélésekre bukkant.
Anderson a mostani levelében arról ír, hogy a jövőben a Hindenburg módszertanát nyílt forráskódúvá teszik. "A következő körülbelül hat hónapban egy sor anyagon és videón tervezek dolgozni, hogy a modellünk minden aspektusát és azt, hogy hogyan végezzük a vizsgálatainkat, nyílt forráskódúvá tegyük" - írta.
A Hindenburghoz hasonló shortos cégek olyan vállalatok részvényei ellen fogadnak, amelyekről a vizsgálataik alapján úgy vélik, hogy csalásban vagy más pénzügyi szabálytalanságban vettek részt. A folyamat során beshortolják az érintett vállalatok részvényét, majd amikor az értéke csökken, visszavásárolják, hogy így tegyenek szert profitra.
A címlapkép forrása: maksime, Getty Images jóvoltából.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ