Meglepő és aggasztó információk láttak napvilágot az extraszűz olívaolaj egészségügyi előnyeivel kapcsolatban.

Diófélék, zöldségek, gyümölcsök, némi öntet - a szívbetegség magasabb kockázatával élő emberek számára az ilyen étrend egy meglehetősen jó módszere lehet annak, hogy csökkentsék a testzsírszázalékukat.
Néhány ember számára azonban oda lehet az egészséges életmód, ha mindezt megfejelik némi extraszűz olívaolajjal - derül ki egy friss tanulmányból, melyet a Journal of the American Heart Association tudományos folyóiratban publikáltak.
A Floridai Egyetem és egy betegségkutató intézet tudósai a növényi alapú táplálkozás egészségügyi előnyeit elemezték olyan egyének körében, akiknél fokozottabb a szív- és érrendszeri betegségek megjelenésének valószínűsége.
A vegán és a mediterrán étrendek az elmúlt időszakban nagy népszerűségnek örvendenek, kiemelve az extraszűz olívaolaj előnyeit, mely segíthet a magas koleszterinszint csökkentésében. Az egyes tanulmányok azonban ellentmondanak abban, hogy mennyire előnyös ez a szívbetegség kockázatát hordozó emberek körében.
A kutatók legújabb kutatásuk során negyven, 18 és 79 év közötti résztvevőt vontak be, akik nyolc héten keresztül egy gondosan megtervezett vegán étrendet követtek. Az első négy hétben napi négy evőkanál extraszűz olívaolajat adtak hozzá az étkezéseikhez, majd ezt követően egy hétnyi szünet után az olívaolaj extra mennyiségét elhagyták, és újabb négy héten át folytatták az étrendet enélkül.
A Science Alert összefoglalója szerint mindkét vizsgált esetben észlelhető volt a kardiometabolikus folyamatok, mint például a koleszterin- és vércukorszint, valamint a gyulladások szintjének javulása a diéta előtti állapotokhoz képest. Emellett fontos megjegyezni, hogy a fogyasztott olívaolaj mennyisége közötti váltakozás sorrendje is jelentős hatással bír az eredményekre.
Amikor a diétájuk során bőséges olajjal indítottak, majd fokozatosan csökkentették a mennyiségét (vagy teljesen elhagyták), észlelhetően csökkent a "rossz" koleszterin szintje. Viszont ha a későbbiekben, az alacsony olajfogyasztás után újra növelték annak mennyiségét, ez már akadályozta a rossz koleszterin további csökkenését.
A kutatók szerint az exraszűz olívaolajban lévő kis mennyiségű telített zsír befolyásolhatja azt, ahogyan a máj feldolgozza a rossz koleszterint; végül pedig emelkedni kezd a vérben lévő mennyisége, növelve a stroke és a szívinfarktus kockázatát.
A rendelkezésre álló összes adat alapján a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy azok, akiknél fennáll a szívbetegség kockázata, érdemes lehet megfontolniuk az extraszűz olívaolaj mellőzését az étrendjükből. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a pontosabb eredményekhez további kutatások elvégzése szükséges.