Váratlan forrásból érkezett a hír, hogy Németország számára újraindul az orosz gázimport, meglepve ezzel a szakértőket és a közvéleményt egyaránt.

Mario Voigt, Türingia miniszterelnöke úgy véli, hogy Németországnak a háború befejezése után újra át kellene gondolnia az orosz gázimport lehetőségeit. A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) tagjaként kifejtette, hogy elengedhetetlen a komoly diplomáciai erőfeszítések és egy pragmatikus külpolitikai megközelítés, miközben bírálta Berlin eddigi politikai irányvonalát.
Mario Voigt véleménye szerint az ukrajnai háború végével új lehetőségek nyílhatnak a gázimport Oroszországból - értesült az MSN a Berliner Zeitungra hivatkozva. A német kereszténydemokrata párt (CDU) politikai képviselője hangsúlyozta, hogy a konfliktus megoldásához elengedhetetlenek a komoly diplomáciai lépések.
Türingia miniszterelnöke, Mario Voigt, hangsúlyozta, hogy Németországnak aktívan és határozottan kellene képviselnie saját érdekeit a globális színtéren. Voigt meggyőződése, hogy egy jövőbeli kancellárként képes lenne egyenrangú partnerként tárgyalni olyan világpolitikai vezetőkkel, mint Donald Trump vagy Vlagyimir Putyin.
Mario Voigt élesen bírálta Berlin külpolitikai stratégiáját, amelyet "erkölcsileg alantasnak" és hatástalannak nevezett. Szerinte eljött az ideje a "reálpolitika reneszánszának", amelyben a nemzetek saját érdekeik mentén döntenek külkapcsolataikról. Hangsúlyozta, hogy "Németországnak le kell vetnie naivitását, és pragmatikusabb megközelítést kell követnie a nemzetközi színtéren".
Mario Voigt megnyilatkozásai szorosan összefonódnak az aktuális németországi diskurzusokkal, amelyek az Oroszországgal ápolt gazdasági és politikai kapcsolatok jövőbeli alakulását célozzák meg. Nemrégiben Michael Kretschmer szász tartományi miniszterelnök a Moszkvával szembeni szankciók mérséklésének lehetőségét vetette fel, ami heves reakciókat váltott ki a közvéleményben. Voigt e témában hangsúlyozta, hogy Németországnak minden lehetséges forgatókönyvet mérlegelnie kell ahhoz, hogy megőrizze geopolitikai befolyását és súlyát a nemzetközi porondon.
Közben európai szinten is zajlanak a tárgyalások az orosz energiahordozók hosszú távú kiváltásáról. Dan Jorgensen energiaügyi biztos még idén márciusban előterjesztette volna az orosz gáz fokozatos európai kivezetésének menetrendjét - az eredeti ütemterv szerint ezt 2022-ben indították volna el. A javaslat előterjesztését azonban elhalasztották.
A jelenlegi elképzelések szerint az Európai Unió 2027-re teljes mértékben leállítaná az orosz cseppfolyósított földgáz importját, legyen szó akár vezetéken érkező, akár hajóval szállított mennyiségekről.
Az elmúlt két és fél évben látványosan csökkent az orosz gáz aránya az európai piacokon. Az Európai Bizottság 2023 közepén közzétett jelentése szerint 2021-ben még az EU teljes gázimportjának 45 százaléka származott Oroszországból, ez az arány 2024 elejére 18 százalékra esett vissza.
A hivatalos uniós jelentés megérkezése még hónapok kérdése, azonban az Európai Energiaügynökség által közzétett előzetes becslések alapján úgy tűnik, hogy 2024-ben ismét emelkedni fog az arány, elérve a 22 százalékot. E mögött a megnövekedett LNG-vásárlások állnak. Érdekes módon mindez annak ellenére történik, hogy számos orosz vezetéket leállítottak.