Választási törvény: A Fidesz politikai színpada és jogi felelőtlensége A választási törvény körüli viták egyre inkább a politikai cirkusz színpadává alakítják a közéletet, ahol a Fidesz domináló szereplőként tűnik fel. A jogi igénytelenség, melyet a törv
A magyar ellenzék hangos tiltakozással reagál a nyílt választási csalásra és politikai megtorlásra vonatkozó vádakra, miután a parlament Igazságügyi Bizottságának fideszes többsége villámgyorsan jóváhagyott egy törvénymódosítást, amely gyökeresen átalakítja a jelenlegi választókerületek térképét. Késő délután a Fidesz is megszólalt az események kapcsán: a kormánypárt érvelése szerint a törvény kötelezővé teszi az Országgyűlés számára, hogy a választókerületeket a lakosság számához igazítsa, és hangsúlyozzák, hogy egyesek ezt a szükséges lépést politikai cirkuszként próbálják beállítani.
A kormánypárt álláspontja szerint az ellenzék valótlan állításokat hangoztat, amikor bírálja a vitatott törvénymódosítást. Kifejtették, hogy a Nemzeti Választási Iroda kezdeményezte a parlament felé a meglévő aránytalanságok felszámolását, figyelembe véve az Alkotmánybíróság korábbi határozatát. Külön figyelmet fordítottak a fővárosi és Pest megyei választókerületek átalakítására, hangsúlyozva, hogy Budapest lakossága az utóbbi tíz évben drámaian csökkent, míg a fővárosi agglomeráció népessége nőtt. Érvelésük szerint a lakosság elvándorlása miatt elkerülhetetlenné vált, hogy Pest megyében két új választókerületet alakítsanak ki.
A Fidesz hangsúlyozta, hogy a módosítás nem befolyásolja a választókerületek számát, így az egyéni mandátumot elnyerő képviselők (106 fő) és a listás helyek (93 fő) mennyisége is változatlan marad. Továbbá, a választások lebonyolításának szabályait sem érinti a módosítás.
A módosítások törvényi alapjai mindenki számára ismertek, az arányosságra vonatkozó alkotmányos elvárások évtizedek óta jelen vannak az Alkotmánybíróság döntéseiben, illetve később a Velencei Bizottság ajánlásaiban is megjelentek, ezért ha lenne egy kis jogi igényesség azokban, akik most ebből az egyszerű ügyből próbálnak politikai cirkuszt csinálni, akkor maguk nyújtották volna be a javaslatot
- írta közleményében a Fidesz-frakció.
A Political Capital gyorselemzése alapján a változtatások kapcsán megállapítható, hogy a Fidesz, mint általában, próbálja a saját érdekeit szolgálni. Ugyanakkor a gyorsan alakuló politikai környezetben nem garantált, hogy ez a stratégia sikerrel jár. Ennek ellenére a módosításoknak lehetnek kedvező következményei is.