Urológus: Csak férfiak és nők léteznek, valamint azok a dolgok, amelyeket a természet nem éppen a legjobban alakított.


A transzszexuálisok körében rendkívül magas az öngyilkossági arány – hívta fel a figyelmet Pajor László, a Szegedi Urológiai Klinika egykori vezetője, aki Magyarországon az első ilyen jellegű műtétet hajtotta végre. Az Indexnek adott interjújában a professzor hangsúlyozta, hogy a nem megfelelően előkészített műtétek súlyos következményekhez vezethetnek, és a hazai jogi keretek hiányosságai tovább súlyosbítják az érintettek helyzetét. Pajor László évtizedes tapasztalattal rendelkezik a nemi átalakító beavatkozások terén, és határozott álláspontja van arról, hogy milyen irányban kellene módosítani a jelenlegi rendszert. A téma további részleteivel a cikksorozatunk második részében foglalkozunk az Indexen.

Beszélgetésünk elején Pajor László határozottan kifejtette véleményét a transzszexualizmusról, mint a lélek egyfajta betegségéről. Szerinte ez akkor jelentkezik, amikor az egyén úgy érzi, hogy a férfi testében egy női lélek, vagy fordítva, található. Rávilágított arra, hogy ez a „betegség” jól kezelhető, és a kulcs abban rejlik, hogy a testet a lélekhez kell igazítani. E folyamat után a kezelt személy általában sikeresen integrálódik a társadalomba, sőt, gyakran új nemének megfelelően házasságot köt, vagy családot alapít, miközben aktívan dolgozik. Igaz, hogy a jogtalan élsportteljesítmények elismerése nem jár nekik, de ez csak néhány embert érint. Lapunknak elmondta, hogy:

Sokan tévesen értelmezik, mit is jelent valójában a transzszexuális kifejezés. A közbeszédben gyakran összekeverik más, a nemi identitással kapcsolatos fogalmakkal. Például sokan homoszexuálisnak titulálják a transzszexuális embereket, pedig a valóság ennél sokkal árnyaltabb és bonyolultabb.

A transzszexuális férfiak vonzalma a férfiak iránt gyakran félreértéshez vezet, hiszen sokan azt hiszik, hogy homoszexuálisok. Valójában azonban a lényeg abban rejlik, hogy ők női identitással bírnak, ami mélyen befolyásolja az érzelmi és szexuális vonzalmaikat. Ez a különbség jelentős, és fontos, hogy megértsük: a nemi identitás és a szexuális orientáció két különböző aspektusa az emberi tapasztalatnak.

- hangsúlyozta lapunknak Pajor László. "A homoszexuális soha nem akarná a saját testét átalakítani. Ezt csak a transzszexuális akarja." A transzszexuális embereket el kell különíteni az interszexuálisoktól is - amikor a gyermek nem a két végpóluson helyezkedik el fiúként vagy lányként, hanem valahol a kettő között -, valamint meg kell különböztetni a homoszexuálisoktól és a transzvesztitáktól (akik csak beöltöznek) is.

Csupán férfiak és nők léteznek, valamint mindaz, amit a természet kicsit félreértett.

- fogalmazott az urológus, hangsúlyozva, hogy a transzszexualitás jelenségében az érintettek gyakran úgy érzik, mintha a "természet játékot űzne velük", hiszen egy férfi testében női lélek, vagy éppen fordítva, található.

A transzszexuális egyének helyzetében a test és a lélek közötti feszültségről beszélhetünk: míg a biológiai adottságok szerint valaki férfi, a belső élményei és identitása nőként fogalmazódnak meg, vagy éppen ellenkezőleg.

Ez a belső küzdelem, amit sokan megélnek, nem gyógyítható pusztán pszichoterápiával. Hiába próbálkozunk azzal, hogy elmondjuk neki: „te fiú vagy” vagy „te lány vagy”, a valóságot nem lehet csak szavakkal megváltoztatni. Az érintett személy gyakran elzárkózik az elfogadástól, és minden lehetséges módon igyekszik formálni a saját identitását.

- Ezt hangsúlyozta a szakember. A diagnózis felállítása nem egyszerű feladat, mivel hiányoznak az objektív vizsgálati eredmények, amelyek más betegségeknél rendelkezésre állnak. "A vakbélgyulladás esetén például magas fehérvérsejtszám figyelhető meg, és a CT is jól mutatja a problémát. Ez a sebész számára egy erős alap, míg a transzszexuális esetében az egyén csupán annyit mond, hogy ő úgy érzi, nem megfelelő az állapota" - világította meg a professzor a helyzet bonyolultságát. Szerinte éppen itt rejlik a lényeges probléma, mivel sokan, akiknek valójában nem lenne szükségük műtétre, csupán a figyelem középpontjába akarnak kerülni. A fogalmak tisztázása után a professzorral a magyarországi transzszexuálisok kiábrándító és gyakran megalázó helyzetére is rátértünk.

Sok transzszexuális azért lesz öngyilkos, mert csalódnak a műtét utáni eredményben - mutatott rá lapunknak Pajor László, majd részletezte: "Sokszor keresnek meg kopaszodó, erősen maszkulin vonásokkal rendelkező idős férfiak, hogy nővé szeretnének válni, de az öreg fát már nem lehet átültetni, belőlük sosem lesz jó átalakított. Nincsenek nőies vonásaiak és sziluettjük, nem lesznek vonzó nők".

Miután a műtét során átalakul, már sem férfi, sem nő nem lesz, és a társ keresése során kudarcot vall. Magányos életre kényszerül, végül pedig a sötét gondolatok eluralkodnak rajta, ami öngyilkossághoz vezet.

- vázolta fel a legszomorúbb esetek közös vonásait. Saját praxisában is volt két páciense, akik később öngyilkosságot követtek el, ez mély nyomot hagyott benne. "Rosszul éli meg az ember, abszolút kudarcként."

A magyarországi helyzetet tovább nehezíti, hogy a műtétek utáni utánkövetés és támogatás nem megfelelően biztosított. A páciensek gyakran azt tapasztalják, hogy bár fizikailag már az új nemükhöz tartoznak, a társadalmi és jogi környezet továbbra is a korábbi nemük alapján viszonyul hozzájuk. Ez a diszkrepancia jelentős kihívások elé állítja őket, hiszen a társadalmi elfogadás és a jogi elismerés hiánya súlyosan befolyásolja életminőségüket és identitásukat.

A nemátalakító műtétek kapcsán a professzor hangsúlyozta, hogy a tragikus öngyilkossági esetek miatt elengedhetetlen a precíz pszichológiai szűrés és a megfelelő előkészítés.

A beteg kívánsága önmagában nem elegendő, hiszen nem garantálható, hogy a műtét után elégedett lesz az életével. Lehetséges, hogy a beavatkozás nem hozza meg a várt boldogságot, sőt, akár mélyebb szomorúság és öngyilkossági gondolatok is felmerülhetnek benne.

- hangsúlyozta. Szerinte sokat segítene, ha kötelezővé tennék a Harry Benjamin endokrinológus és szexológus nevével fémjelzett nemzetközi irányelveket:

Elsődleges lépésként fontos, hogy megértsük, rendelkezik-e az érintett személy más pszichés problémákkal vagy esetleg téves eszmerendszerrel. Emellett elengedhetetlen, hogy az átoperálásra készülő egyén valóban át tudja érezni, mit jelent számára az, hogy nővé vagy férfivá válik.

Harry Benjamin könyvéből merítve, a professzor hangsúlyozza, hogy Magyarországon különösen nagy kihívást jelent a műtétek előtti állapotok alapos felmérése. Szerinte elengedhetetlen lenne egy központi bizottság létrehozása, amelyben elismert szakemberek – pszichiáterek, pszichológusok, urológusok, nőgyógyászok és endokrinológusok – működnek együtt. Ezen szakértők közös erőfeszítése révén alaposan megvizsgálhatnák a betegeket, és közösen hozhatnának döntéseket az operálhatóságról. Ez a megközelítés hozzájárulhatna ahhoz, hogy csökkentsük az átoperált transzszexuálisok körében tapasztalható, aggasztóan magas öngyilkossági rátát.

Az én megközelítésem szerint a kiegyensúlyozott transzszexuális személyek általában azok, akiket a környezetük már nőként vagy férfiként ismer el, még mielőtt az orvosi átalakulásra sor kerülne. Például, amikor bemegy a zöldségeshez, barátságosan köszönti őt, és egy „Kezit csókolom!” kifejezéssel fejezi ki tiszteletét, ami jól tükrözi az identitását és a közösségi elfogadottságát.

A családi támogatás hiánya komoly kockázati tényezőként jelenik meg. "Magyarországon gyakran előfordul, hogy a családok nem fogadják el a változást, hanem inkább kizárják az egyént a családi körből. A szülők előre megálmodták, hogy kisfiúk lesznek, akire büszkék lehetnek, aki továbbviszi a családi nevet. Aztán egyszer csak szembesülnek azzal, hogy a kisfiú, akit ismertek, bejelenti, hogy nővé szeretne válni" – világít rá a helyzet összetettségére.

Különösen aggályosnak véli az úgynevezett szekunder transzszexualitást, amikor valaki felnőttkorában, esetleg házasságkötés és gyermekvállalás után hoz döntést a nemváltás mellett.

Van a primer transzszexuális, aki amióta az eszét tudja, akarja a másik nembe való átlépést, és sajnos van a szekunder transzszexuális, aki sokszor már megnősült, gyereket nemzett férfiként, és egyszer csak előáll, hogy ő nő akar lenni. Ez mindig gyanús

A professzor arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon jelentős hiányosságok tapasztalhatók a nemváltó műtétekkel kapcsolatos szabályozás terén. Jelenleg nem létezik központi értékelő bizottság, amely a folyamatokat felügyelné, továbbá nincsenek kidolgozott szakmai irányelvek, és a nemzetközi elvárások sem kerültek beillesztésre a hazai gyakorlatba. Az urológustól azt is megtudtuk, milyen lépésekből állnak ezek a műtétek, és milyen folyamatokat kell figyelembe venni a sikeres végrehajtás érdekében.

A transzszexuális átalakulás egy összetett és időigényes folyamat, amely általában hormonkezeléssel veszi kezdetét. A férfiból nővé válás során a női nemi hormonok bevezetése mellett gyakran végzik el a herék eltávolítását is, hogy a hormonális hatások intenzívebbé váljanak. Ezt követi a nemi szerv átalakítása, amely a transzformáció végső lépése.

A férfiból nővé való átalakítás műtéti folyamata Pajor szerint viszonylag egyszerű eljárásnak számít, amely "egyetlen beavatkozással a nemi szerveknél kivitelezhető". A műtét során - amennyiben ez még nem történt meg - eltávolítják a két herét, amelyek a férfi hormonok termeléséért felelősek.

Ezután a péniszt eltávolítják, és a bőrét kifordítják. Ezt követően egy alagutat alakítanak ki a végbél és a húgycső között, ahová a kifordított bőrdarabot behelyezik. Ez a bőrdarab képezi az új hüvely falát.

A makkból kétharmadot eltávolítanak, és a megmaradt részből alakítják ki a klitoriszt, ügyelve arra, hogy az idegek épségben maradjanak, így biztosítva a szerv érzékenységét. Ennek eredményeként a nővé operált férfiak is átélhetik az orgazmus élményét.

A műtétet megelőzően és azt követően hormonkezelést alkalmaznak. A férfi nemi hormonok gátlása, valamint a női hormonok bevezetése révén a test nőiesebb formát ölt: a mellek megnőnek, a zsírok eloszlása átalakul, és a bőr, sőt, akár a hang is megváltozik. Endokrinológusok állítása szerint a herék eltávolítása után a hormonkezelés hatékonysága növekszik, mivel így elkerülhető a "hormonütközés" jelensége.

A nőből férfivá való átmenet műtéti folyamata sokkal bonyolultabb és kihívásokkal teli. A szakértő részletesen ismertette, hogy az első lépés a női hormontermelő szervek eltávolítása: ez magában foglalja a két petefészek (ovárium) kivételét, amelyet manapság laparoszkópos technikával hajtanak végre. Ennek köszönhetően csupán néhány apró bemetszés marad a páciens testén, minimalizálva a gyógyulási időt és a hegképződést.

A szakember kifejtette, hogy a herezacskóba két gömb alakú protézist ültetnek be, hogy a végeredmény a lehető legtermészetesebb legyen. A legkomplexebb feladat azonban a pénisz megformálása. Pajor professzor három potenciális bőrforrást jelölt meg a pénisz kialakításához: az alkar, a lapocka mögötti régió vagy a hasfal bőre. Az alkarból való bőrvétel hátránya, hogy látható heg marad utána, ami sok páciens számára esztétikailag nem kívánatos. Ezzel szemben a lapocka mögötti bőr felhasználása rejtett marad, így sokan ezt a megoldást preferálják, mivel diszkrét és esztétikus eredményt biztosít.

A kivett bőrdarabot csővé zárják össze és odavarrják a megfelelő helyre, gondoskodva a vérellátásról is. A vérellátás biztosításához az eret is átültetik, és operációs mikroszkóp segítségével, nagyon vékony fonallal varrják össze a kis ereket. Ha a beteg közösülni szeretne ezzel a pénisszel, akkor protézist kell belehelyezni, hogy megmerevedhessen.

Ez a műtét buktatókkal van tele. Nagyon sok nő az átalakításnál nem akar elmenni eddig a végpontig, hogy őneki olyan pénisze legyen, amivel lehet közösülni, hanem megelégszik azzal, hogyha a női jellegű dolgokat eltávolítják

- árulta el. A nőből férfivá átalakulni vágyó páciensek körében a statisztikák szerint 80 százalék választja a minimális beavatkozást, amelyet "metoidioplasztikának" neveznek. E folyamat során a női klitoriszból formálnak egy kisebb méretű péniszt, amely bár nem alkalmas közösülésre, mégis képes vizelet kiürítésére és érzékelésre. Ez a módszer alacsonyabb kockázattal jár, mint a teljes nemi átalakítás.

Pajor László meglepő kijelentést tett a műtétek költségével kapcsolatban. Elmondta, hogy Magyarországon ezek a beavatkozások valójában nem drágák, "abszolút olcsó műtétek", amelyekhez "kés, fonál, meg tudás" kell. Persze a tudás lehet drága, sőt szerinte drágábbnak kellene lennie Magyarországon.

A köztudatban gyakran drága műtéteként emlegetik, mivel sokan külföldön keresnek megoldást ezekre.

- árulta el a szakember. Ha valaki Münchenben vagy New Yorkban operáltatja meg magát, az valóban jelentős költségekkel jár, de Magyarországon mintegy 700-900 ezer forintból elvégezhető lenne a műtét, ami "ugyanannyiba kerül, mint egy majdnem hasonló urológiai műtét".

A külföldi műtétek célterületei között Belgrádot, Bécset, Münchent és az Egyesült Államokat említette. Szerbia fővárosában például 8-10 ezer euróért (3,2-4 millió forint) végzik el a beavatkozást, ami jelentősen drágább a hazai áraknál.

A kiskunhalasi egészségügyi személyzet körüli nyomozások és letartóztatások rávilágítanak arra, hogy a terület központi irányítása nem működik hatékonyan.

A magyar transzszexuális közösséget egy újabb nehézség terheli: az országban érvényben lévő törvények alapján a keresztnevek nem csupán társadalmi, hanem biológiai alapokon is meghatározottak, hiszen a nyilvántartás a kromoszómák szerint dönt a férfi és női névhasználatról. Mivel a transzszexuális személyek esetében a műtéti beavatkozás után is megmarad az eredeti kromoszóma-állomány - hiszen a kromoszómákat nem lehet módosítani -, ezért nem tudják jogszerűen megváltoztatni a keresztnevüket. Ez a helyzet számos kihívást és frusztrációt okoz számukra, akik az identitásuk teljesebb kifejezésére vágynak.

Egy új város szívébe lép, ahol minden ismeretlen és izgalmas. Ahogy próbál beilleszkedni az új környezetbe, a munkahely keresése következik. Ám az állásinterjúra érkezve váratlan megaláztatás éri: a személyi igazolványát megvizsgálva kiderül, hogy a neve Béla. Micsoda abszurd helyzet! A névváltoztatás tabuja szinte felfoghatatlan, hiszen a név csupán egy szó, mégis mekkora súly nehezedik rá!

A professzor egy megrázó történetet osztott meg, amely rávilágított arra, milyen kegyetlen kihívásokkal néznek szembe a transzszexuálisok Magyarországon. Ezen nehézségek miatt sokan választják azt az utat, hogy külföldre utaznak, ahol nemcsak a műtéti beavatkozásokat végeztetik el, hanem új nevet is választanak, hogy valóban önmaguk lehessenek. Egy nőként élő transzszexuális személy a rendőri igazoltatás során szinte mindig ugyanazzal a megalázó szituációval találkozik: a személyazonosságuk és identitásuk megkérdőjelezése, valamint a társadalmi előítéletek súlya alatt kénytelenek megküzdeni.

Bár a külső megjelenés nőies, a személyi igazolvány férfinévvel bír. Amikor a rendőr igazoltatja, meglepetten néz a dokumentumra: Béla név áll a papíron, míg szemben egy nő áll. Az ilyen esetekben gyakran az illetőt a rendőrőrsre kísérik, de a helyzet gyorsan tisztázódik, és az illetőt azonnal szabadon engedik.

- osztotta meg az Indexszel Pajor professzor, aki szerint ez a méltatlan állapot jól mutatja a hazai szabályozás hiányosságait. Ez a megalázó helyzet többször ismétlődhet, ami érzelmileg rendkívül megterhelő.

Ma már mindenféle egzotikus férfi-női nevek közül lehet válogatni. Válasszon olyan nevet, amiről a rendőr nem tudja eldönteni, hogy fiú- vagy lánynév!

- ezt tanácsolja a professzor pácienseinek, akik így legalább elkerülhetik a hatósági vegzálást. A jogi és társadalmi elismerés hiánya sok transzszexuálisnál vezet végül izolációhoz, depresszióhoz. A szakember szerint a transzszexuálisoknak engedélyezni kellene a névváltoztatást.

A sok nehézség ellenére a professzor hangsúlyozza, sikeres esetek is vannak. Az egyik átoperáltjából például sikeres színésznő lett. Több olyan páciense is volt, aki teljesen be tudott illeszkedni új nemi szerepébe, és boldog, kiegyensúlyozott életet él.

Van egy páciensem, aki korábban férfiként dolgozott villamosvezetőként, majd úgy döntött, hogy nővé operáltatja magát, és érdekes módon ugyanott folytatta a munkáját, ahol korábban.

Pajor László hangsúlyozza, hogy az öngyilkossági arány csökkentése érdekében minden lehetséges erőfeszítést meg kell tenni. Szerinte a leglényegesebb, hogy a betegek az átalakulás után is elégedettek és boldogok legyenek.

Beilleszkedik a társadalomba, csöndben van, dolgozik.

Pajor László jelezte, hogy az érintettek gyakran elköltöznek korábbi lakóhelyükről, hogy új életet kezdhessenek.

Új életet kezd, és Komárom városába költözik, ahol nőként találja meg önmagát. Fokozatosan beilleszkedik a helyi közösségbe, házasságot köt, és a múltja mögött hagyva, szorgalmas, megbízható emberré válik.

- hívta fel a figyelmet a szakorvos. Eközben ezek az emberek a magyar társadalom aktív és értékes tagjaivá válhatnának.

Pajor László, aki 2000-ben végezte az első ilyen műtétet Magyarországon, és mintegy negyven beteget operált, úgy véli, a transzszexuális műtétek megfelelő szabályozásával és a névváltoztatás tilalmának felszámolásával jelentősen javítható lenne az érintettek életminősége és társadalmi beilleszkedése.

Az urológiai témákat körüljáró cikksorozatunk előző részében a vazelines pénisznagyobbítás veszélyes, egyre növekvő trendjéről beszéltünk Pajor Lászlóval, amelyről ide kattintva olvashat bővebben.

Related posts