A 24 éves képviselő túlzott kíváncsiskodása miatt példát akart statuálni az MSZP-s polgármester.

Sándor Balázs, aki a Magyar Kétfarkú Kutya Párt ajkai képviselőjeként tevékenykedik, az utóbbi hónapokban intenzíven foglalkozott a városvezetéshez kapcsolódó érzékeny kérdésekkel. E fáradozásoknak nem maradt következmény nélkül: a februári közgyűlésen az MSZP-s és fideszes képviselők együttes erővel megfosztották őt tanácsnoki posztjától, ami a jövedelmére is hatással volt. Az Ajka MSZP-s polgármestere, Schwartz Béla és Sándor viszonya már régóta feszültségekkel terhelt, ám amikor Sándort képviselővé választották, mégis kapott egy újabb lehetőséget a város vezetésétől. Most bemutatjuk, hogyan használta ki ezt az alkalmat.
Amióta feltűnt a politikai palettán a Tisza Párt, azóta egyértelműen ő számít az ellenzék legerősebb pártjának. Azonban a Magyar Péter vezette alakulat csak néhány hónappal a 2024-es választások előtt jelent meg, így hiába szerepeltek jól az uniós voksoláson, nem tudtak megfelelő hálózatot kiépíteni ahhoz, hogy az önkormányzatoknál is lesöpörjék a korábbi ellenzéki erőket, így azokat továbbra is a régi pártok uralják. Nincs ez másképp Ajkán sem, ahol Schwartz Béla, a Közösen Ajkáért Egyesület és MSZP közös jelöltje simán behúzta a polgármesteri címet. Az MSZP a testületben is többséget szerzett, ugyanis 10 képviselőjük ül a városvezetésben, szemben a Fidesz-KDNP 4 képviselőjével. A 14. képviselői helyet az Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) listáról bejutott 24 éves polgármester-jelöltje, Sándor Balázs kapta meg.
Hozzá utaztunk le csütörtök délután a Veszprém vármegyei városba. Aki még sosem járt a valamivel több mint 26 ezer lelkes településen, és nincs tisztában annak történelmével, annak fontos tudnia, hogy Ajka belvárosát a szocialista időkben a földdel tették egyenlővé. Szó szerint, hiszen alig pár épület maradt csak meg az eredeti épületekből. Tették mindezt azért, hogy felépítsék a szocializmus mintavárosát. A középületek, buszmegállók és lakóépületek pedig a máig úgy néznek ki, ahogyan azt a '70-es években megálmodták, amikor a panelek mellett felhúzták a művelődési házat, a Zenit és a Horizont Áruházakat és a Városházát, melyek a mai napig a belváros meghatározó épületei. A hangulathoz hozzátett, hogy ottjártunkkor sűrű köd borította a várost, így hideg, szürke és nyirkos volt minden, bármerre is néztünk.
Mindezek ellenére Sándor Balázs széles mosollyal fogadott minket, noha személyesen sok oka lett volna a búslakodásra. Csak egy nappal korábban ugyanis Ajka polgármestere, Schwartz Béla, példát statuálva, megfosztotta őt a képviselő ifjúságért felelős tanácsnoki pozíciójától, és még a véleménynyilvánítás jogát sem engedte meg neki. Azonban a két főszereplő közötti viszony nem csupán az utóbbi eseményből eredt: elmondása szerint egy régi ellentét állt a háttérben, amely végül a polgármester bosszújához vezetett.
Sándor Balázs megosztotta, hogy 2017-ben alakult meg az MKKP ajkai csoportja, és azóta folyamatosan találkoztak a polgármesterrel, így közös utuk gyakran keresztezi egymást.
Mindig is egy olyan kapcsolatban éltünk, ahol soha nem voltunk igazán együtt, de mégsem tudtunk elszakadni egymástól.
- Emlékeiben felidézte a múltat Sándor Balázs.
Az első jelentősebb konfrontációjuk a város egyik ékkövéhez, a Városligethez kapcsolódik, ahol a Kutya Párt passzivistái raklapokból barkácsolt napozóágyakat helyeztek el a park idilli tava körül. A városvezetés azonban nem osztotta ezt az elképzelést, mivel ízléstelennek és esztétikailag kifogásolhatónak tartották az üléseket, amelyeket úgy vélték, hogy rontják a város arculatát. Ennek következtében elrendelték azonnali eltávolításukat.
Tudtuk, hogy az emberek lelkesedése az ötlet iránt hatalmas, ezért felkértük a helyi lakosokat, hogy küldjenek üzenetet a jegyzőnek a napozóágyak visszahelyezése érdekében. A jegyző végül annyi üzenetet kapott, hogy az e-mail-fiókja szinte túlcsordult a beérkező levelektől.
- osztotta meg tapasztalatait a fiatal politikus.
A városvezetés végül engedett a lakosság nyomásának, és egy ideig rendszeresen konzultált a Kutya Párttal, hogy miként szeretnék alakítani a várost. Sőt, felkínálták számukra a lehetőséget, hogy szabadon tevékenykedhessenek, mindaddig, amíg tartózkodnak a pártlogók használatától az általuk elhelyezett buszmegállókban és padokon. A passzivisták készségesen eleget tettek ennek a kérésnek, így a városvezetés és a Kutya Párt békés együttműködésben működhetett. A kapcsolat annyira gyümölcsözővé vált, hogy Schwartz Béla, aki a Kutya Párt által installált egyik buszmegállót látta, annyira elragadtatott, hogy úgy döntött, rendel még tíz ilyen megállót.
Mindazonáltal, ahogyan azt jól tudjuk, minden szép pillanatnak egyszer vége szakad.
A SZAR Zene Fesztivál, vagyis a Szofisztikáltan Alpári Retek Zenei Fesztivál 2019-ben debütált Ajkán, a Kutya Párt szervezésében. A második eseményre 2020-ban került volna sor, de a Covid-19 világjárvány közbeszólt, így a fesztivál fizikailag elmaradt, helyette online formában valósult meg, új dimenziót adva a rendezvénynek.
A harmadik alkalom, 2022-ben, újra igazi fesztivál élményt hozott, tele zenével, filmvetítésekkel, padfestésekkel és még számos izgalmas programmal. Ez a rendezvény azonban nemcsak örömteli pillanatokat szerzett a résztvevőknek, hanem komoly feszültséget is generált a polgármester körében, ami tovább rontotta a viszonyokat.
Az eseményt tüntetésként regisztráltuk a rendőrségnél, ezért az önkormányzat felé nem volt szükség bejelentésre. A polgármester rendkívül felháborodott, amiért nem értesítettük őket, mivel szerintük ezt nem hagyták jóvá. Kérdéseket intézett hozzánk, hogy mégis hogyan képzeljük, hogy szórakoztatjuk a közönséget.
- fejtette ki Sándor Balázs.
Szerinte ezután kezdődött el a polgármester eltökélt bosszúhadjárata. Gondoljunk csak a híres buszmegállóra, amelyhez korábban a városvezetés minden tagja, sőt, még a főépítész is kivonult, hogy ünnepelje azt. Ám a fesztivál végét követően hirtelen már nem felelt meg a város arculatának. Így hát, elbontották.
A Kutya Párt nemcsak a korábbi kezdeményezéseit, hanem újabb akcióit is a bosszúhadjárat áldozataként találta magát. A városvezetés által felállított buszmegálló lemezeiben önkényuralmi szimbólumok tűntek fel, amelyeket a passzivisták gyorsan eltávolítottak, mivel az önkormányzatnak törvényileg kötelező lett volna a problémás jelképek eltüntetése. A város vezetése azonban nem lépett, így a passzivisták fóliával takarták el a sértő szimbólumokat. Az önkormányzat végül leszedette a fóliát – a munkálatokért 151 ezer forintot számláztak ki –, majd megpróbálta megbüntetni a Kutya Pártot 351 ezer forintra. Egy másik ügyben pedig 200 ezer forint bírságot szabtak ki a pártra, mert a kampányképeiken nem az Ajka hivatalos címerét használták, hanem egy átalakított verziót, amelyet a Kutya Párt 2019 óta alkalmazott, anélkül, hogy korábban problémát okozott volna.
A támadások már ebben a korai szakaszban világossá tették, hogy Schwartz Béla és Sándor Balázs között nem várható békés rendezés. Pedig a városvezető még nem is sejtette, hogy a fiatal képviselő valójában most vág bele a komolyabb feladatokba.
A 2024-es választások során az MKKP Ajkán 10 százalék feletti eredményt ért el, ami lehetővé tette Sándor Balázs számára, hogy bejusson a testületbe. Érdekes módon, a nyilvánvaló konfliktusai ellenére ő ifjúságért felelős tanácsnoki pozíciót is nyert, ami új kihívások elé állította.
Elég furcsa lett volna, ha egy 50 éves személyt választanak az Ifjúsági Bizottság tanácsnokának. Jelenleg én vagyok a legfiatalabb képviselő, míg a második legfiatalabb körülbelül 45 éves, és ő egyben a bizottság elnöke is.
- jegyezte meg Sándor Balázs, aki szerint a kinevezésében benne lehetett, hogy ezzel akarták elérni, hogy csendben maradjon és ne üsse bele az orrát mindenféle ügybe.
Ha valóban ez volt a polgármester terve, akkor kijelenthetjük: nem jött be.
Már testület októberi megalakulása miatt összetűzésbe került Sándor Balázs és Schwartz Béla, ugyanis Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény (Mötv.) 43. § (3) bekezdése szerint az új képviselőtestületnek az alakuló vagy az azt követő ülésen dönteni kell az önkormányzat működését szabályozó Szervezeti és Működési Szabályzatról (SZMSZ). Ajkán azonban a második ülést követően sem született döntés az ügyben. Sándor Balázs november 29-én törvényességi vizsgálatot kezdeményezett a Kormányhivatalnál az SZMSZ felülvizsgálatának elmaradása miatt. Ezt jelezte a polgármesternek is, aki akkor csak azt reagálta, hogy a képviselő téved és nincs tisztában a jogszabályokkal, sőt egy szerző nélküli lejárató cikk is megjelentetett ezután Sándor Balázsról az a városi lapban. Aztán kiderült: a polgármester tévedett. Ugyanis a a Kormányhivatal Sándor Balázsnak adott igazat és elmarasztalta az önkormányzatot a törvénysértő állapot előidézése miatt.
Ez a téma csupán a jéghegy csúcsa, hiszen Sándor Balázs többek között érdeklődött az önkormányzatnál az ajkai fürdőt üzemeltető cég pénzügyei kapcsán, ahol jelentős összegek tűntek el. Jelenleg is folyamatban van a nyomozás sikkasztás gyanúja miatt. Emellett faggatózott a korábban fiatalok számára fenntartott önkormányzati albérletek értékesítése kapcsán is, valamint aggodalmát fejezte ki a testületi és bizottsági ülések időpontjainak és anyagainak késlekedése, sőt, néha teljes hiánya miatt is.
Végül is, a Liget utcai ingatlanügylet körüli nyomozás hozta meg azt a fordulópontot, amelynek következtében a fiatal képviselő végleg ellenségként került a középpontba.
A város egyik legvonzóbb helyszíne, a gyönyörű Városliget közelében fekszik a Liget utca, ahol az önkormányzat által megbízott AVÉP Kft. folyamatosan új társasházakat emel. Sándor Balázs, mielőtt képviselői pozícióba lépett volna, találkozott a cég vezetőjével, hogy tájékozódjon a projekt hátteréről. Érdeklődése különösen indokolt volt, hiszen az itt felépülő lakások hirdetése nem zajlik nyilvánosan, így sokan nem is tudnak a lehetőségekről.
Egy hagyományos építőipari cég általában széleskörű hirdetéseket indít az általa kínált lakások értékesítése érdekében, hogy a lehető legmagasabb árat érje el az ingatlanokért. Az AVÉP Kft. azonban eltér a megszokott gyakorlattól; ők zárt levelezőlistán keresztül értékesítik az általuk felépített otthonokat. Az ügyvezető informális nyilatkozata szerint ennek célja az ingatlanbefektetők távol tartása, így a lakások ára kedvezőbb maradhat. Azonban a cég képviselője felhívja a figyelmet arra, hogy a levelezőlistára nem a fiatal vásárlók, hanem inkább különböző vállalatok vezetői és képviselők kerülnek fel, ami megkérdőjelezheti az eredeti szándékot.
Sándor Balázs online közzétett elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy az újépítésű lakások vásárlói között olyan neves személyiségek is szerepelnek, mint Pákai Péter, aki korábban képviselői posztot töltött be, valamint Pék Attila, aki jelenleg is képviselőként tevékenykedik, emellett az AVÉP Kft. felügyelőbizottságának tagja. Érdekes módon Pék Attila nevéhez az adott utcában öt ingatlan is kapcsolódik, és ezek közül az egyik éppen abban az épületben található, ahol a polgármester is lakik.
A polgármester szívét mélyen megérintette ennek az ügynek a felderítése.
Pár nappal a megjelenés után polgármester úr és szűk csapata kiabálva hívott fel, hogy mit képzelek magamról és mi ez a cikk. Többször beszóltak, sértegettek, kiabáltak velem, majd alkut ajánlottak. Ha bemegyek másnap (december 21. szombat reggel 10 óra) a városházára és addigra leveszem a cikket, akkor megúszom a bajt
„- Ezt mesélte nekem Sándor Balázs.”
Azonban az ügynek nem lett következménye egy darabig, igaz, karácsony előtt még nyilvánosan bejelentette a polgármester, hogy feljelenti Sándor Balázst rágalmazásért.
A képviselő úgy véli, hogy az időközi választásokra hivatkozhat, hiszen a választási helyzetben nem kívánt egy botránnyal foglalkozni. Az időközi választás azonban már lezárult, és a polgármester úr jelöltje győzelmet aratott, így Schwartz Béla számára is megnyílt az út a revansra.
Így alakult, hogy Sándor Balázs egy előterjesztés révén tudomást szerzett arról, hogy megszüntetik ifjúsági tanácsnoki pozícióját. Ennek következtében a képviselő jövedelme is csökkent, de Sándor Balázs számára ez nem okoz túl nagy aggodalmat.
Világosan látszik, hogy arra megy ki az egész, hogy megfélemlítsenek és jelezzék: jobb lenne, ha csendben maradnék. Azonban az a helyzet, hogy nekem fontosabb a tisztesség és a város, így hiába veszik el a tisztségem és a fizetésem egy részét
- fogalmazott a képviselő, aki szerint rajta keresztül statuált példát a városvezető mindenkinek, aki megpróbál utánajárni a kényes kérdéseknek.
Az volt benne, hogy majd akkor megmutatják a kis hülye gyereknek, hogy ne ugráljon, mert így akkor elvesszük a fizetését
- tette hozzá Sándor Balázs.
A közgyűlés légköre már a pozíció elvételéről szóló szavazás előtt is meglehetősen kedvező volt, amikor a képviselő napirend előtti felszólalásában a sikkasztásgyanús üggyel kapcsolatosan tett fel kérdéseket. Érdekes módon nem a saját észrevételeit osztotta meg, hanem a választópolgárok által megfogalmazott aggályokat vitte a polgármester tudomására. A polgármester viszont nem mutatott hajlandóságot a válaszadásra. "Kifejezetten rákérdeztem: 'Polgármester úr, miért nem válaszol a lakossági kérdésekre?' Erre ő világosan kijelentette, hogy nem kíván reagálni, majd egy hatperces prédikációt kellett végighallgatnom" - osztotta meg velünk Sándor Balázs.
A prédikációt szó szerint is felfoghatjuk, hiszen Schwartz Béla alaposan utánajárt, hogy Sándor Balázs a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatója volt. Ebből kiindulva, stílusosan egy bibliai idézettel gyakorlatilag lehülyézte a fiatal politikust.
A lényeg az, hogy aki nem rendelkezik bölcsességgel, inkább tartsa meg magának a véleményét.
- fejtette ki Sándor Balázs.
A képviselőnek csendben kellett maradnia, mivel a napirendi felszólalása alatt a polgármester azonnal elvágta a szót, így kénytelen volt végighallgatni, ahogyan az MSZP-s és fideszes kollégái egyhangúlag megszavazzák a tanácsnoki posztja megszüntetését. Az előterjesztés indoklása szerint erre azért volt szükség, mert már létezik egy ifjúsági koordinátor, aki a fiatalok érdekeit képviseli, így a tanácsnoki szerep már nem indokolt. Azonban felmerül a kérdés, hogy miért vált most hirtelen problémává ez a pozíció, amikor az évek során, a kinevezést megelőző időszakban is fennállt.
Sándor Balázs felhívta arra a figyelmet, hogy pozíciójának elvételét a fideszes, vagyis az ellenzéki képviselők is megszavazták, azonban ez nem túl meglepő Ajkán. Ugyanis hiába ölik egymást az országos politikában a különböző pártok, a Veszprém vármegyei településen a legnagyobb ellenzéki pártként magára tekintő Fidesz folyamatosan együtt dolgozik a választás győzteseivel.
A képviselő hangsúlyozta, hogy a felügyelőbizottságokba kizárólag az MSZP és a Fidesz tagjai kaptak helyet, ráadásul a fideszes polgármester-jelölt folyamatosan elismeri az MSZP-s városvezetés munkáját.
Az általam feltárt ügyek kapcsán a Fidesz eddig sosem reagált, pedig ha valóban az lenne a szándékuk, hogy leváltsák az MSZP-t, akkor minden erejükkel igyekeznének kibogozni az ilyen ügyeket. Érdekes, hogy a "mutyik" körüli csend mennyire ellentmond a politikai ambícióiknak.
- nyilatkozta Sándor Balázs, aki szerint ő az utolsó képviselője az ellenzéki testületnek.