Trump legutóbbi nyilatkozatában kifejtette, hogy szerinte Ukrajna volt az, aki elindította a háború eseményeit.

"Ma azt hallottam, hogy "ó, hát nem hívtak meg minket a tárgyalásra". Nos, ti már három éve ott vagytok. Három év után be kellett volna fejeznetek. Soha nem kellett volna elkezdenetek. Megállapodhattatok volna" - mondta kedden Mar-a-Lagóban Donald Trump amerikai elnök utalva Ukrajna panaszaira, miszerint nem engedték, hogy részt vegyen a kialakulóban lévő békefolyamatban.
Trump ezzel gyakorlatilag azt fejezte ki, hogy az ukránoknak érdemes lett volna megállapodást kötniük Oroszországgal, hogy megelőzzék a háború kitörését. A CNN értelmezése szerint ennek két lehetséges következménye lett volna: vagy egy Moszkvához hű bábkormány megalakulása Kijevben, vagy az ukránok egyszerűen feladják a harcot.
Trump kifejtette gondolatait Zelenszkij támogatottságáról és az ukrán választások helyzetéről. Szerinte ahhoz, hogy Ukrajna véleményét komolyan vegyék, elengedhetetlen lenne választások lebonyolítása. "Tudják, helyet akarnak az asztalnál, de nem lenne helyes, ha az ukrán népnek ne lenne beleszólása ebbe?" – tette hozzá. Ezt követően megjegyezte, hogy Zelenszkij népszerűsége "mindössze 4 százalékra csökkent", és hangsúlyozta, hogy "van egy országunk, ami szétszakadt és romokban hever".
Az ukrán elnök mandátuma tavaly lejárt, de a háborús helyzet miatt a választások elmaradtak. Az alkotmány értelmében ilyenkor a parlament elnöke lépne a legitim vezető szerepébe, nem pedig Zelenszkij. Egy háború sújtotta országban nehéz megbízható közvélemény-kutatásokat végezni, és bár a legfrissebb felmérések alapján Zelenszkij népszerűsége drámaian csökkent, a Trump által említett mélységekhez képest ez még mindig viszonylag enyhe. Kedden Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megkérdőjelezte az ukrán elnök jogi státuszát.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban azt mondta, a háború rendezésével kapcsolatos amerikai nyilatkozatok Putyinnak kedveznek. "Úgy vélem, itt van a kutya elásva. Mert a kedvére akarnak neki. Tudják, miért? Hogy találkozhassanak egymással, és gyors sikert érjenek el. De az, amit akarnak, egyszerűen egy tűzszünet, az nem siker" - mondta.
Kedden Szaúd-Arábiában több mint négy órán át folytatott tárgyalásokat az amerikai és orosz külügyminisztérium a háború rendezéséről. A felek három fő célban állapodtak meg: egy magas szintű munkacsoport létrehozása az ukrajnai béketárgyalások elősegítésére, a washingtoni és moszkvai nagykövetségeken dolgozó személyzet létszámának helyreállítása, valamint a gazdasági együttműködés lehetőségeinek feltérképezése. Zelenszkij elmondta, hogy aggódik amiatt, hogy Ukrajna kimaradhat a megállapodásokból az Egyesült Államok és Oroszország között. Eközben az Európai Unió az eddigi legnagyobb katonai segélycsomagját készíti elő Ukrajna számára, azonban a várható magyar ellenállás miatt kétséges, hogy ez hamarosan jóváhagyásra kerül.