Trump lehűtötte a magyar reményeket: nem várható külön vámmegállapodás.


A magyar kormány vámokkal kapcsolatos különleges tervei jelentős mértékben csorbultak, miután Donald Trump világossá tette, hogy az Európai Uniót egy egységes entitásként kezeli a kereskedelmi tárgyalások során. Az amerikai elnök csütörtöki kormányülésén kifejtette, hogy bár "minden ország egyedi", az Egyesült Államok kizárólag az unióval mint egybefogott blokkal hajlandó tárgyalni. Ez a megközelítés komoly kihívásokat jelent a magyar diplomácia számára, amely remélte, hogy külön megállapodást köthet az Egyesült Államokkal.

Donald Trump a csütörtöki kormányülésen egyértelművé tette, hogy az Európai Unióval kizárólag mint egy egységes entitással hajlandó tárgyalni a vámokkal kapcsolatos kérdésekben. Ez a megközelítés aláássa a magyar kormány reményeit, hogy az Orbán-Trump kapcsolat kihasználásával különálló megállapodást tudjon kötni az Egyesült Államokkal.

Minden ország egyedi sajátosságokkal bír, de az Európai Uniót egy egységes egészként szemléljük.

- nyilatkozta az Egyesült Államok elnöke a The Guardian beszámolója alapján.

Trump megjegyezte, hogy az Európai Unió „rendkívül határozott és okos” volt, és bár készek voltak arra, hogy válaszlépéseket tegyenek, a Kínával kapcsolatos amerikai intézkedések láttán inkább a kivárás mellett döntöttek. „Készen álltak arra, hogy bejelentsenek egy válaszlépést. Aztán értesültek arról, milyen lépéseket tettünk Kínával és más országokkal, de főként Kínával kapcsolatban. Ekkor úgy döntöttek, hogy egy kicsit visszább lépnek” - idézte az elnököt egy brit sajtóorgánum.

A magyar kormány az utóbbi hónapok során többször is hangsúlyozta, hogy a kiváló Orbán-Trump viszony kedvező helyzetet teremthet az ország számára. E remények különösen felerősödtek, miután Orbán Viktor miniszterelnök az elsők között fejezte ki gratulációját Trump győzelme kapcsán, és már a választások előtt is számos alkalommal találkozott vele.

Szijjártó Péter külügyminiszter korábban tévesen nyilatkozott arról, hogy az Európai Unió nem kezdeményezett tárgyalásokat az Egyesült Államok kormányával. Valójában az unió már felvetette, hogy a kétoldalú kereskedelemben ne legyenek vámok, ám ezt a javaslatot Trump elégtelennek találta.

A külügyminiszter nyilatkozatával ellentétben az Európai Bizottság már a Trump-adminisztráció hivatalba lépése után elkezdte a kommunikációt az amerikai oldallal, és egy javaslatot terjesztett elő a kölcsönös vámmentességről. Az Egyesült Államok azonban ezt a javaslatot nem értékelte elegendőnek.

Az amerikai elnök szerdán este bejelentette, hogy 90 napos vámszünetet hirdet azon országok számára, amelyek nem léptek fel megtorló intézkedésekkel. E periódus alatt 10%-os vámot alkalmaznak az érintett államokra, ami lehetőséget teremt a tárgyalások további folytatására.

Kína esetében azonban Trump tovább emelte a vámtarifákat, amelyek jelenleg már 145 százaléknál tartanak. A 20 százalékos növekedést a fentanil fájdalomcsillapítóra kiszabott tarifa jelenti, amit az elnök már korábban bevezetett.

Azért döntök a tarifák emelése mellett, mert Kína nem tartja tiszteletben a globális piac szabályait.

- nyilatkozta Trump a közösségi médián megosztott posztjában.

Az európai és globális piaci reakciók továbbra is hevesek Trump kereskedelempolitikája kapcsán, amely már az Egyesült Államokban is komoly felzúdulást váltott ki. Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter, a helyzet kapcsán megjegyezte, hogy véleménye szerint "nincs semmi rendkívüli" a tőzsdék csütörtöki visszaesésében.

Az inflációs adatok kedvező képet mutatnak, az olajpiac árfolyama csökkenő tendenciát mutat, és a kötvénypiac is eredményesen teljesít.

Bessent szavai úgy csendültek, mint egy új lehetőség hívása: „Kettővel fel, eggyel le – nem is rossz arány, vagy akár tízzel fel, öttel le. Ahogy haladunk előre, és fokozatosan tisztázzuk a dolgokat ezekkel az országokkal, biztos vagyok benne, hogy ők is a legjobb ajánlataikat fogják nekünk előterjeszteni.”

Az amerikai tőzsde részvényeinek értéke Trump szerda esti bejelentése után azonnal emelkedett, a forint pedig erősödött a főbb devizákkal szemben. Politikai ellenfelei ugyanakkor bennfentes kereskedelemmel vádolták meg az elnököt, miután a bejelentés előtt nem sokkal a Truth Social platformon azt írta, hogy "ez egy tökéletes idő a vásárlásra".

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a Trump április eleji vámbejelentését követően sürgette az amerikai elnököt, hogy ne folytassa a feszültségek gerjesztését, hanem inkább a párbeszéd és az együttműködés útját válassza a problémák megoldására.

Az Európai Unió már korábban jelezte az Egyesült Államoknak, hogy kész lépéseket tenni, amennyiben az új vámok életbe lépnek. A jelenlegi 90 napos moratórium tehát lehetőséget biztosít mindkét fél számára a helyzet megoldására. Trump legfrissebb nyilatkozata szerint azonban az unió csak egységes fellépés keretében vehet részt a tárgyalásokban.

A legfrissebb információk szerint a magyar kormány szándéka, hogy az Európai Uniót megkerülve külön megállapodást létesítsen az Egyesült Államokkal, jelenleg nem tűnik megvalósíthatónak.

Related posts