Trump különmegbízottja javaslatot tett arra, hogy az oroszok által megszállt ukrán területek visszaadásra kerüljenek Putyinnak.

Steve Witkoff kifejtette Donald Trumpnak, hogy a leggyorsabb megoldás a tűzszünet elérésére az lenne, ha Oroszország négy ukrán régiót "tulajdonába venne". Ezt a hírt a Reuters közölte, hivatkozva két névtelen amerikai tisztviselőre és öt további, meg nem nevezett forrásra.
A Reuters értesülései alapján Witkoff egy javaslatot terjesztett az amerikai elnök elé, miután április elején Washingtonban találkozott Kirill Dmitrijev orosz megbízottal. Ez a lépés mindössze néhány nappal megelőzte Witkoff pénteki tárgyalását Szentpéterváron, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztettek a lehetséges megoldási lehetőségekről az ukrajnai helyzet rendezésére.
A Reuters forrásai szerint a Trump-kormányzat tisztviselői egyre inkább megosztottak abban a kérdésben, hogy miként lehetne kilábalni az Ukrajna elleni orosz háborúban kialakult patthelyzetből. Witkoff és az amerikai különmegbízott, Keith Kellogg állítólag nem ért egyet a legjobb útvonalat illetően.
Kellogg hangsúlyozta, hogy Ukrajna soha nem fogja elfogadni a területek teljes átadását Oroszország számára, mivel ez egyoldalú döntés lenne – számolt be róla a Reuters.
Tucker Carlson, az amerikai szélsőjobboldali politikai kommentátor, márciusban adott interjújában Witkoff nyíltan az orosz propagandát hangoztatta, különösen Ukrajna megszállt területeivel összefüggésben - számol be róla a Kyiv Independent.
Witkoff kijelentette, hogy Ukrajna orosz megszállás alatt álló területein a lakosság többsége részt vett egy népszavazáson, ahol állítólag kifejezték akaratukat az orosz uralom elfogadása mellett. A különmegbízott e szavazásokra hivatkozott, amelyek 2022 szeptemberében zajlottak le Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon térségében, és amelyeket a nemzetközi közösség széles körben vitatott.
"Witkoffnak mennie kell, és Marco Rubio amerikai külügyminiszternek kell a helyére lépnie" - áll Eric Levine, egy jelentős republikánus adományozó március 26-i levelében, amelyet a Reuters idéz. A levél, amelyet egy republikánus adományozókat tömörítő csoportnak küldtek, a Carlson-interjú után íródott, és bírálta Witkoffot, amiért dicsérte Putyint.
A Withoff által említett, sietve megszervezett "népszavazásokat" erőszakkal fenyegetve tartották meg a régiók orosz ellenőrzés alatt álló részein, a szavazókat széles körben megfélemlítették, és a katonák házról házra jártak a szavazóurnákkal.
Az úgynevezett "népszavazások" ellentmondtak a nemzetközi, ukrán, sőt az orosz jognak is, és csak két ország ismerte el őket - Oroszország és Észak-Korea, mindkét államban ismeretlenek a szabad választások.
Moszkva 2014-ben törvénytelenül kiáltotta ki a Krím, valamint nyolc évvel később a részben megszállt Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon területének annektálását. A Trump-kormányzat már korábban jelezte: elvárja Kijevtől, hogy egy esetleges békemegállapodás részeként területi engedményeket tegyen, és "irreálisnak" nevezte Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérést.
Közben az ukrán erők az éjszaka folyamán 56 orosz támadó drónt lőttek le, és további 24 drón nem érte el célját - közölte az Ukrán Fegyveres Erők Légiereje szombaton. A légierő közlése szerint Oroszország összesen 88 drónt, köztük Shahed típusú lőszereket és különböző más drónokat lőtt ki az oroszországi Kurszk, Millerovo és Primorszk-Achtarszk irányából.