Az Európai Bizottság egy rafinált stratégiával próbálja megkerülni Orbán Viktor vétóját.

Az Európai Bizottság jogi stratégiával kívánja megelőzni, hogy az Orbán-kormány megakadályozza az EU által tervezett kölcsönfelvételt - értesült kedden a Népszava bizottsági forrásokra hivatkozva. A lap szerint Brüsszelben olyan alternatívákon dolgoznak, amelyek révén az EU hitelfelvételét "Orbán-biztossá" alakítanák, így gátat vetve annak, hogy a magyar kormány vétójogával élhessen a folyamat során.
Március 4-én, kedden Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bemutatta bizottsága új, ambiciózus tervét, amelynek célja a tagállamok védelmi képességeinek jelentős és gyors növelése. A kezdeményezés, amely a "ReArm Europe" (Európa újra felfegyverzése) nevet viseli, öt fő pillérre épül. A második pillér különösen fontos, hiszen a közös fegyverbeszerzések előmozdítását célozza, és ennek érdekében az EU 150 milliárd euró értékű közös hitelt tervez felvenni.
A csomag alapvető elemeit csütörtökön az uniós tagállami vezetők, köztük Orbán Viktor is jóváhagyták. Ugyanakkor a magyar miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hétvégi fórumán hangsúlyozta, hogy a magyar alkotmány nem engedi meg az unió eladósításának támogatását. Emellett kiemelte, hogy az uniós költségvetést érintő kérdésekben a tagállamok egyhangú döntése szükséges.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy friss, a Népszava által ismertetett levélben olyan megoldást javasolt, amelyhez csupán a tagállamok minősített többségére lenne szükség. Ez azt jelenti, hogy a vezetők 55%-ának támogatása elegendő lenne, feltéve, hogy az egyetértő országok összesen az EU lakosságának legalább 65%-át képviselik.
A "trükk" alapját az EU működéséről szóló szerződés 122. cikkelye képezi, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a tagállamok a kölcsönös szolidaritás szellemében gazdasági intézkedéseket hozzanak, amennyiben ezt az Európai Bizottság javasolja.
Ursula von der Leyen a múlt heti javaslatcsomag bejelentésekor kijelentette, hogy egy újrafegyverkezés időszakába léptünk, ahol Európa elkötelezte magát amellett, hogy jelentős mértékben megnöveli védelmi költségvetését. E célok között szerepel saját biztonságának megerősítése, valamint Ukrajna támogatása, amelyek mind rövid, mind hosszú távú kihívásokat jelentenek a kontinens számára.
Az uniós vezető bejelentette, hogy a közös beszerzések széles spektrumra terjednének ki, beleértve a lőszereket, tüzérségi muníciót, légvédelmi rendszereket, valamint a drónokat és az azokkal szembeni védelmi technológiákat. Ezen kívül a kibervédelem eszközei is a közös vásárlások részét képeznék.