Török Gábor: Melyik ellenzéki politikus merészelt volna cselekedni 2024 előtt, amellyel felborította volna a politikai egyensúlyt?

Egy kormánypárthoz közel álló közvéleménykutató intézet hónapok óta nem publikált új adatokat. Korábban kifejtettem, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy olyan felmérést tegyenek közzé, amely szerint a Fidesz a második helyen állna, és úgy tűnik, hogy eddig valóban elkerülték ezt a helyzetet. Lehet, hogy ez a valóság, de az is elképzelhető, hogy más okok húzódnak meg a háttérben, de mindenképpen figyelemre méltó jelenség - mondta Török Gábor a Törökülés című podcast legújabb epizódjában. A 24 Extra Csúcs-csomag előfizetői számára elérhető beszélgetés témái között szerepelt Szalay-Bobrovniczky miniszter vitatott, békementalitásról szóló beszédének kiszivárgása, az ukránokkal folytatott kémkedés, valamint Gyurcsány Ferenc politikai visszavonulása is.
A hagyományos mosópor most visszalő. Lehet róla mondani, hogy hagyományos mosópor, de bizony visszalő, építi a saját narratíváját: Magyar Péter elgyalogol Nagyváradra, elmegy a tihanyi apátsághoz, ahol Orbán Viktor előtte beszédet mondott. Melyik ellenzéki politikus tette volna ezt meg 2024 előtt? A régi ellenzék bement volna az ATV-be aznap este és akkor az ügy ki van lőve. Magyar Péter meg ráépített egy teljes kampányt, behozott egy országgyaloglást. Folyamatos innováció, ellennarratíva-építés látszik
Török Gábor a Törökülés című műsorban fejtette ki véleményét a Fidesz jelenlegi, egyre inkább ellentmondásokkal terhelt narratívájáról, különösen akkor, amikor a pártnak nem fölényben kellene lennie, hanem éppen növekedésre lenne szüksége. A politikai elemző rámutatott, hogy a Fidesz történetének egyre több sebfelülete van, hiszen például Ukrajna uniós tagságának ellenzése ellentmond annak, hogy a párt korábban támogatta az uniós csatlakozást. Ráadásul az Európai Néppárt, amely a Fidesz egyik legfőbb politikai riválisa, évtizedeken át a párt tagja volt. Török kiemelte, hogy figyelemre méltó, hogy a kormányközeli intézetek az utóbbi időben nem publikáltak új kutatásokat, ami újabb kérdéseket vet fel a politikai diskurzus hitelességéről.
A 24 Extra Csúcs-csomag előfizetői számára elérhető legújabb Törökülés epizódban szóba került a kémkedés kérdése az ukránokkal folytatott konfliktus kapcsán. Török megjegyezte, hogy a titkosszolgálatok bevonása nem ismeretlen jelenség a magyar politikai életben; Gyurcsány Ferenc is alkalmazta ezt a módszert. A kormányzó politikai erők időnként előtérbe helyezik ezt a taktikát. A Fidesz, amely olyan narratívát igyekszik kialakítani, miszerint hatalomvesztés esetén Magyarország a háború szélére sodródik, gyakran támaszkodik nehezen megkérdőjelezhető elemekre, és ilyenkor a közvélemény számára rejtett titkosszolgálati információk is felbukkannak.
A résztvevők részletesebben tárgyalták a honvédelmi miniszter kiszivárgott beszédét, amely Török szerint éppen úgy nem sorolható a politikai Richter-skála felső régióiba, ahogyan a tiszás Kollár Kinga beszédének részlete, amelyre a Fidesz kampányt épített.
A beszélgetés során szóba került Gyurcsány Ferenc váratlan és hirtelen visszavonulása is. Török véleménye szerint, ha két évtizedes távlatban tekintünk a történésekre, akkor ennek a lépésnek óriási jelentősége van, hiszen ezzel véget ért az a politikai korszak Magyarországon, amely Gyurcsány és Orbán kettősét jelképezte, és ennek súlyos következményei lehetnek. Hozzátette, hogy ez a változás nem friss fejlemény: Magyarország politikai színpadán való megjelenése után a Fidesz egy ideig próbálta összekapcsolni őt a korábbi miniszterelnökkel, de később úgy tűnt, hogy elfogadták, hogy egy fontos eszközük, egyfajta "vudubabájuk" eltűnt.
További részletek a 24 Extra Csúcs-csomagjának előfizetői számára hozzáférhető Törökülésben.