Oltásellenes szülők tömegesen indítanak jogi eljárásokat a kötelező védőoltások ellen.


Több mint száz per indult Magyarországon, amelyek célja a kötelező oltások rendszerének megingatása - számol be róla a Népszava. A lap szerint az oltásellenes pereskedés iparszerűvé vált, mivel sok beadvány azonos, előre megfogalmazott formanyomtatványok alapján készül.

Azok a perek, amelyekben jellemzően szülők próbálják felmentetni a gyermekeiket a kötelező védőoltások alól, A Covid19-járvány óta kezdtek megszaporodni.

Ezek között polgári pereket is kezdeményeznek azzal, hogy az orvos nem adott számukra olyan szakvéleményt, amellyel elkerülhették volna az oltást.

Az előre elkészített formanyomtatvány alapján írt beadványokban a panaszosokat két nagykanizsai ügyvéd, Pál-Szántó Ágnes és Mihalik Angelika képviselik. Ők a múlt év végén felszólították a belügyminisztert is, hogy az egészségügyért felelős tárcavezető tegyen lépéseket a kötelező védőoltási rendszer megszüntetésére.

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) január hónapban szakmai webináriumot tartott a témával kapcsolatban, ahol kiemelték, hogy a beperelt gyermekorvosok és klinikai védőoltási szaktanácsadók jogi képviselője nem ismer olyan ügyet, amelyet az oltástagadó mozgalom megnyert volna, akár az első fokon is. Ezzel szemben az orvosok már több alkalommal is sikeresen zárták le az első fokú eljárásokat, és jelenleg egy közigazgatási per is folyamatban van a Veszprémi Törvényszék előtt, amelyben már jogerős ítélet is született.

A fórumon Galgóczi Ágnes a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) osztályvezetője arról beszélt, hogy Magyarországon a kötelező oltási rendet számos jogforrás szabályozza, védi, köztük az Alaptörvény, az egészségügyről szóló törvény, valamint a járványmegelőzésről szóló népjóléti miniszteri rendeletek, sőt Alkotmánybírósági határozatok is születtek e tárgyban. Beszélt arról is, hogy a kötelező védőoltások beadásához nincs szükség szülői belegyezésre, csak a tájékoztatás joga illeti meg a szülőt. Ez azt jelenti, hogy a védőnő átad egy tájékoztatót a szülőnek, amelyben minden alapvető információ szerepel az oltással kapcsolatban.

Bár az anya vagy az apa bármikor kérhet további részleteket, fontos megjegyezni, hogy csupán azt kell aláírniuk, hogy megkapták ezt a tájékoztatót. Előfordulhat, hogy valamilyen ok, mint például láz vagy egyéb egészségügyi probléma miatt, elmarad egy védőoltás. Ilyen eseteket a védőnő gondosan nyilvántartja, és amint a halasztást indokló körülmény megszűnik, a hiányzó vakcinát pótolni kell. Ha az elmaradás három hónapnál hosszabb ideig tart, azt a népegészségügyi hatóságok felé is jelenteni szükséges. Amennyiben a védőoltás elmaradása tartós betegség miatt történt, és a gyermek állapota a közeljövőben nem mutat javulást, lehetőség nyílhat a védőoltás alóli mentesítésre. Ezt azonban megelőzi egy hivatalos eljárás, mely során minden orvosi dokumentumot alaposan átvizsgálnak és ellenőriznek.

Amennyiben a szülő szándékosan figyelmen kívül hagyja a kötelező védőoltásokat, és nem mutat hajlandóságot az együttműködésre, a védőnőknek kötelességük ezt jelenteni a megfelelő hatóságoknak. Ilyen esetben a gyámhatóság akár el is különítheti a gyermeket a családjától, amíg a kicsi meg nem kapja a szükséges vakcinát.

A Népszava tavaly decemberben megkereste a tárcát, hogy megtudja, mi a véleményük a kötelező oltásokkal kapcsolatban, azonban érdemi válasz nem érkezett.

Related posts