Tömeges őzpusztulás tapasztalható a Dél-Alföld térségében, ahol több ezer állat életét vesztette.


A Dél-Alföldön, különösen Csongrád-Csanád megyében, szomorú szívvel szemlélik a vadászok az őzek számának csökkenését.

A Délmagyar.hu beszámolója szerint a megyében a 2000-ben 14 240-re becsült egyedszám 2022-re megduplázódott, majd a 29 ezres állomány mostanra 24 ezerre csökkent. Ez két év alatt 20 százalékos visszaesést jelent. Ám a Csongrád-Csanád vármegyét részben magába foglaló Maros-Csongrád Tájegységben még rosszabb a helyzet: itt 30 százalékkal csökkent az őzállomány, tették hozzá.

A cikk rámutat arra, hogy az őzpopuláció csökkenésének mögött álló tényezők közé sorolható az élőhelyek degradációja, a vízhiány és az éghajlatváltozás hatása. Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza kiemelte, hogy az újonnan megjelenő gombafajok toxinjai idegrendszeri problémákat idézhetnek elő. Ezenkívül hasonló fertőzések is hozzájárulhatnak a dámok agancstövének rothadásához, ami pedig jelentős hatással lehet a szaporodásbiológiai folyamataikra.

A jelenlegi, aszályos nyarak és a korai betakarítások következtében kialakuló táplálékhiány tovább gyengíti az őzállomány immunrendszerét. Ennek eredményeként a szervezetükben megnövekedhet a külső és belső kórokozók, valamint paraziták száma. Így ezek az állatok már eleve rosszabb kondícióban vágnak neki a hideg téli hónapoknak. Továbbá, a ragadozók, különösen a sakálok számának drámai növekedése is jelentős problémát jelent, ahogy azt a cikk is említi.

Soós László véleménye szerint a rendszert átfogóan kell elemezni, amelynek egyik fontos része a vadgazdálkodás. A Dél-Alföldön körülbelül hatvan-hetven évvel ezelőtt kezdett el teret hódítani az őz, amely fokozatosan benépesítette a mezőgazdasági területeket. Az őzállomány védelmének érdekében folyamatosan fejlesztik a természetes élőhelyeket, részben pályázati források felhasználásával. Ennek keretében csendes, nyugodt területeket alakítanak ki, itatókat telepítenek, vadföldeket művelnek, és a ragadozók populációját is csökkentik.

A vadállomány védelmét szolgáló beavatkozások nemcsak a vadak számára jelentenek előnyöket, hanem a védett fajok, mint például a hüllők és madarak számára is hasznosak lehetnek. Mivel az őzállomány drámai mértékben csökkent, a vadászatra jogosultak úgy döntöttek, hogy mérséklik az őzhasznosítást, és folyamatosan kutatják a probléma gyökerét, hogy célzott és hatékony intézkedésekkel tudják csökkenteni a pusztulás mértékét.

Békésben is aggasztó a helyzet, hiszen az őzek egyharmada eltűnt.

Related posts