A vidéki kórházakban több szakellátás szüneteltetése várható.


Van ahol egy évre, de van ahol előre meg nem határozott ideig szünetelnek vidéki kórházakban olyan szakellátások, mint például a fül-orr-gégegyógyászat, a gyermek-tüdőgyógyászat vagy az urulógia. Az intézmények az ellátások szüneteltetéséről a személyi és szakmai minimumfeltételek hiánya miatt döntöttek.

Hosszabb időre szüneteltetnek, vagy teljesen megszüntetnek több egészségügyi ellátást egyes intézményekben. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) határozatai szerint négy vidéki és egy fővárosi kórházban is fennakadásokra, vagy átszervezésekre kell számítani a betegeknek.

A tiszavasvári Kornisné Liptay Elza Szociális és Gyermekjóléti Központban április 10-től kezdődően, a "szükséges személyi feltételek átmeneti hiánya miatt", a fül-orr-gégegyógyászat járóbeteg szakellátást teljes egészében szüneteltetik. Az intézmény körzetébe tartozó települések lakóinak így a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei oktatókórházba kell elutazniuk az ellátásért, ami tömegközlekedéssel akár másfél órába is telhet.

A Mezőtúri Kórház és Rendelőintézet értesíti a lakosságot, hogy március 11-től kezdődően, a "személyi feltételek átmeneti hiánya miatt" felfüggeszti az audiológiai szolgáltatásokat. Korábban a kórház heti három órás rendeléssel biztosította a szakorvosi ellátást a páciensek számára. Ezt követően a betegeknek a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hétényi Géza Kórház-Rendelőintézetbe kell fordulniuk, hogy megkapják a szükséges audiológiai ellátást.

A "szakmai minimumfeltételek átmeneti hiánya miatt" egészen 2026. március 14-ig szünetel a gyermek-tüdőgyógyászati szakrendelés, a kecskeméti Meditres Egészségházban. A betegek a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban juthatnak ellátáshoz.

A humánerőforrás-hiány következtében 2026. március 10-ig szünetel a korábban heti 7 szakorvosi órában biztosított urológiai járóbeteg-szakellátás a Csurgói Járóbeteg-Szakellátó Központban. Ennek következtében az intézmény körzetéhez tartozó 18 település lakói a következő év során a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórházat kénytelenek felkeresni orvosi ellátásért.

A Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet tájékoztatása szerint "átmeneti humánerőforrás hiány" miatt április 15., 16., 17. és 22. napokon este 20:00-tól reggel 08:00-ig nem áll módjukban elvégezni a sürgősségi, CT-berendezést igénylő vizsgálatokat. A betegek áthelyezését a főváros környező kórházaiba az Országos Mentőszolgálat végzi, a rendelkezésre álló kapacitások függvényében.

Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár (MÁK) költségvetési felügyelet igazgatója előadásában bemutatta, hogy a kórházi költségvetési felügyelőknek milyen tapasztalatai vannak a centrumkórházak és az országos intézmények a Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági minisztérium elvárása szerinti vizsgálataik alapján. "Fájdalmasabb, amikor két miniszter várt tőlünk eredményeket"- fogalmazott az igazgató, majd hozzátette, alapos munkát végeztek kollégái, összesen 130 felsőoktatási, kulturális és egészségügyi intézménynél jártak. "Kiskórháztól nagykórházig gyakorlatilag mindenhol megjelent a felügyelet" - jegyezte meg, hozzátéve, munkájuknak köszönhetően 2021-ben 28 milliárd forintot, 2024-ben 20 milliárd forintot sikerült megtakarítaniuk az állami intézményeknek.

A vidéki egyetemi klinikai központok, ahogyan arra rámutattak, a konszolidációs folyamat 30%-át teszik ki, míg az állami kórházakkal együtt az állam februárban összesen 96 milliárd forintnyi adósságot rendezett. Az intézmények között a legmagasabb tartozás eddig 8,5 milliárd forintra rúgott, míg tavaly ilyenkor 6,1 milliárd forintos, 2023-ban pedig 2,6 milliárd forintos adósságot könyveltek el a kórházak, ezzel új rekordot állítva fel.

Related posts