Az Airbus több mint kétezer munkavállalóját érinti a legújabb leépítési intézkedés, ami súlyosan megrázza a vállalat dolgozóit és a környező közösségeket.

Az Airbus jelentős létszámcsökkentést tervez a védelmi és űrtechnológiai ágazatában, ahogy azt a Reuters forrásai megerősítették. A cég összesen 2043 munkakört kíván megszüntetni, ami a szóban forgó részleg 6%-át jelenti. A leépítések főként a veszteséges Space Systems szegmenst érintik, de más területekre is kiterjednek, beleértve a vezetői pozíciókat is.
Az Airbus kezdetben 2500 munkahely megszüntetését tervezte, azonban a végső döntés kevesebb állásbeli elbocsátást eredményezett. A legnagyobb létszámcsökkentés Németországban valósul meg, ahol 689 pozíciót érintenek. Ezt követően Franciaországban 540, Nagy-Britanniában 477, Spanyolországban pedig 303 álláshely szűnik meg, míg más országokban összesen 34 munkahelyet érintenek a változások.
A leépítések mögött az a tény húzódik meg, hogy a vállalat 1,5 milliárd eurós értékcsökkenést könyvelt el a műholdas üzletágában, amelynek középpontjában a nehézségekkel küzdő OneSat program áll.
Az Airbus szóvivője nem kívánta kommentálni a konkrét számokat - írja a Reuters.
A Space Systems üzletágban 1128 pozíció megszüntetésére kerül sor, ami a teljes leépítési folyamat több mint felét jelenti. További 250 munkahelyet érint a légierő vagy harci repülőgépek alosztálya, míg a Connected Intelligence területén 47 álláshely szűnik meg. A központi irodában pedig 618 pozíciót zárnak be. Az Airbus tájékoztatása szerint a leépítések végrehajtása 2026 közepéig fog tartani.
A létszámcsökkentés a védelmi és űrkutatási szektorban már több mint egy éve zajló hatékonysági felülvizsgálat következményeként valósul meg. "A célunk a magas rezsiköltségek és fix kiadások csökkentése, ami elsősorban a fehérgalléros és vezetői pozíciókat érinti, míg az operatív munkakörök nem kerülnek érintésre" - tájékoztatott egy, a helyzetet jól ismerő forrás.
Az európai műholdgyártók, köztük az Airbus is, komoly kihívásokkal néznek szembe az alacsony Föld körüli pályára állított olcsó, kis műholdak megjelenése miatt.
Erre válaszul az Airbus, a Thales és a Leonardo is vizsgálja egy új, a műholdakkal kapcsolatos tevékenységeket egyesítő európai vállalat létrehozásának lehetőségét, amely segíthetne felvenni a versenyt olyan versenytársakkal, mint Elon Musk Starlinkje.
Forrás: Reuters