A jövőben több ezer ember életét veszélyeztethetik a Gázában megmaradt, fel nem robbant lőszerek, amelyek komoly tragédiákat okozhatnak.


A hagyományos statisztikák szerint a lőszerek 9-13%-a nem robban fel, és a romok között számtalan bomba és rakéta vár arra, hogy felfedezze őket valaki. Ezek az elhagyott, veszélyes eszközök bárkinek komoly tragédiát okozhatnak egy óvatlan lépés következtében.

A Handicap International aggodalmát fejezte ki, hogy a Gázai övezet romjai között rejtőző fel nem robbant lőszerek számos áldozatot követelhetnek a jövőben. Ezt egy szakértőjük nyilatkozta a szombati napon az AFP francia hírügynökségnek.

Simon Elmont, a szervezet aknamentesítési szakértője úgy véli, hogy a Hamász iszlamista csoport 2023. október 7-én Izrael ellen indított terrortámadása óta eltelt tizenöt hónap során óriási mennyiségű robbanószer került a palesztin területekre.

A tervek szerint, a tűzszünet január közepén történő életbe lépését követően, számos baleset várható, ahogy több százezer palesztin tér vissza a konfliktus által sújtott északi és középső Gázába, hogy megkeresse a holmijait a romok között. A térség megtisztítása a fel nem robbant lőszerektől különösen bonyolult feladat lesz, mivel a lakosság evakuálása lehetetlen, hiszen a határok zárva vannak, és nincs biztonságos hely, ahova elmenhetnének.

Az Izrael ellen végrehajtott terrortámadás következtében 1210 ember vesztette életét, a legtöbbjük polgári személy. Ezen kívül a Hamász 251 izraelit túszul ejtett, akiket a Gázai övezetbe vittek.

A Hamász egészségügyi minisztériumának adatai szerint a Gázai övezetben a megtorló izraeli offenzíva következtében legalább 47 583 ember vesztette életét. Izrael azonban megkérdőjelezi ezt a számot. A támadás súlyos humanitárius válságot idézett elő a palesztin területen.

Related posts