Titokzatos üzem felépítését tervezik az ácsi katódgyár szomszédságában, ami súlyos aggodalmakat keltett a helyi lakosok körében. A közösség tagjai máris megkezdték a találgatásokat és a spekulációkat, hiszen a projekt részletei még nem ismertek. A lakók f

Újabb sok milliárdos víziközmű-beruházásokat harangoztak be Komárom-Esztergom vármegyében, ahol az Ács mellett épülő katódgyár környezetében is megkezdődnek a munkálatok. A hatóságok a növekvő lakossági igényekkel magyarázzák a fejlesztést, mivel az akkuipari üzem hivatalosan kevés vizet fogyaszt. Lapunk azonban kiderítette, hogy egy másik létesítményt is terveznek az üzem mellett, melynek a vízfogyasztása sokkal nagyobb lehet. A civilek a szennyvíz-infrastruktúra látványos fejlesztése miatt aggódnak - attól tartva, hogy rákkeltő, magzatkárosító anyagok kerülhetnek az ivóvízbe és a szennyvízbe.
Februárban és márciusban összesen körülbelül 17,5 milliárd forint értékben két új víziközmű-fejlesztési projektet jelentettek be Ács, Bábolna és Komárom környezetében. A kivitelezésre a megbízást mindkét esetben az Északdunántúli Vízmű (ÉDV) Zrt. kapta.
Egy izgalmas fejlesztési projekt vette kezdetét, melynek célja egy jelentős méretű víztározó rendszer kiépítése. Három új tározó építése valósul meg, összesen 4500 köbméter víz tárolására lesznek képesek, a Komáromhoz tartozó Koppánymonostor és a Bábolna környékén. A kivitelezési feladatokat a Colas Alterra Zrt. és a Betonútépítő Zrt. végzi. Az ÉDV által irányított projekt célja, hogy csökkentse a vízhiánnyal küzdő települések számát, valamint növelje az ivóvíz-ellátás biztonságát. A tervezett fejlesztések révén 28 környező település vízellátásának megbízhatósága javulhat.
A közzétett hirdetmény szerint az a cél, hogy megoldják a nyári csúcsfogyasztási időszakban a vízellátásban jelentkező nehézségeket. A víztározók segítségével a térség kétirányú betáplálást kaphat, így jelentősen csökkenhet a vízhiány. Ácsot és Bábolnát jelenleg a tatabányai regionális rendszerről látják el, melynek kapacitása az ÉDV szerint már nem elegendő a vízigények biztosításához, de a fejlesztést követően a koppánymonostori vízbázis jelentős szabad kapacitása is a települések rendelkezésére állhat majd.
Az így felálló kétirányú rendszerhez az érintett települések ivó- és szennyvízhálózatát is fel kell fejleszteni. Ennek tervezési és kivitelezési munkáit nyerte el a másik beruházás keretében a Mészáros és Mészáros Zrt. Ács és térsége víziközmű-hálózatának komplex fejlesztése során a meglévő ácsi szennyvíztisztító telepet bővítik úgy, hogy a település szennyvízén túl az ácsi iparterület és Bábolna szennyvizét is itt tisztítsák meg - dunai elvezetéssel. Ezen felül a beruházás keretében szennyvízvezeték- és szennyvízátemelő rendszer építésére, valamint az Ácson belüli elvezető rendszer bővítésére is sor kerül.
Ácson, a kínai Huayou-csoport leányvállalataként működő Bamo Technology Hungary Kft. tavaly kezdett bele egy jelentős, 1,3 milliárd eurós beruházásba, mely egy katódanyaggyár építését célozza meg. A projekt ellenére, amely a helyi közösség tiltakozását váltotta ki, a gyár várhatóan 2025 második felében kezdi meg a próbagyártást. A katódgyártás az akkumulátoripar kulcsfontosságú területe, amely különösen veszélyes anyagokkal való munkát igényel.
Az ÉDV Zrt. válaszában kifejtette, hogy a fejlesztések mögött a következő okok állnak:
Jelenleg zajlik Ács és térsége víziközmű-hálózatának komplex fejlesztése, ami nem a Bamo beruházása miatt történik, hanem az ácsi közművek fejlesztését és az ácsi lakosság támogatását szolgálja. A beruházás során kiemelt szempont volt a lakossági igények biztosítása, az üzembiztonság és a szolgáltatási színvonal növelése, így a fejlesztés eredményeként létrejövő víziközmű-rendszer az igények kiszolgálása mellett mind az üzemeltetés, mind a karbantartás szempontjából nagyobb biztonságot és rugalmasságot nyújt.
Az ÉDV által megfogalmazott indoklást a környékbeli civil szervezetek és az ácsi önkormányzat nem kormánypárti képviselői egyaránt erős szkepticizmussal fogadták. Hasonlóan a Tatabánya és Tata térségében futó óriási víziközmű-fejlesztésekhez, a kétkedők véleménye szerint a vízművek most is próbálnak a lakossági igényekre "ráhúzni" egyes projekteket, ami éppen hogy nem tükrözi a valós szükségleteket.
A rendelkezésünkre álló információk alapján az új beruházások főként az ácsi katódgyár ipari vízellátásának ivóvíz minőségével és szennyvízkezelésével kapcsolatosak. A víztározók kiépítése révén ugyanakkor a lakosság vízellátásának biztonsága is javulhat, bár ez nem elsődleges szempont - tette hozzá Ballabás Gábor, a tatai Miénk a Grund Városvédő Egyesület (MAG) geográfusa a 24.hu-nak adott nyilatkozatában.
Az ács település eddig a Komárom melletti, a Duna partján található szűrésű vízbázisból nyerte el ivóvizét, míg Bábolnára a Tatabánya irányából érkező karsztvíz biztosította a vízellátást. Most azonban ezt a két, eddig különálló vízrendszert össze fogják kapcsolni.
Valószínű, hogy jelentős szabad kapacitás áll rendelkezésre, mivel a hazai akkumulátoripar, így a dél-koreai SK komáromi gyáraiban is, a termelési volumen csökkenésével küzd. Ezen felül a komáromi vízbázis kapacitását hihetetlen mértékben túllőtték: míg az SK napi vízfogyasztási igénye átlagosan 3500 köbméter, a kapacitást napi 12 ezer köbméterre emelték.
Most viszont megjelent egy új fogyasztó, az ácsi katódgyár - vélhetően emiatt lehet szükség több vízre.