Telex: Az egykori ukrán diplomaták közül az egyik célpontja Hilario, akit kiutasítottak.


Amikor politikai döntés született arról, hogy Magyarország reagáljon az Ukrajna által kiváltott kémügyre, és kiutasítson két ukrán diplomatát, a választás olyan egyénekre esett, akiket a magyar titkosszolgálatok már alaposan megvizsgáltak, így az információik már korábban rendelkezésre álltak - számolt be róla a Telex.

A portál információi szerint mindketten az ukrán követségen dolgoztak, mint első titkár. Dmytro K. hivatalosan diplomataként politikai és kulturális ügyekkel, Yurii K. pedig gazdasági témákkal foglalkozott, valójában azonban az ukrán SZRU, a polgári hírszerzés fedett tisztjei voltak

A Telex információi szerint, a kiutasítással kapcsolatos részletek alapján Dmytro K. hírszerzési célpontjai közé tartozott Hilarion metropolita, aki egyházi kapcsolatai révén szorosan kötődik Kirill moszkvai pátriárkához, aki a háborúpárti álláspontjáról ismert. Kirill, aki a KGB-hez is köthető, nyíltan támogatta az orosz-ukrán konfliktust, és bár az EU szankciókat tervezett ellene, Orbán Viktor közbelépett, hivatkozva a vallásszabadságra, így a szankciók elkerülhetők lettek.

Hilariont Orbán Viktor és Semjén Zsolt szívesen látta itt, olyannyira, hogy még magyar állampolgárságot, sőt magyar útlevelet is kapott. Az útlevelét 2022 szeptemberében állították ki, tehát csupán három hónappal azután, hogy Magyarországra érkezett. Hogy miért kapott útlevelet és állampolgárságot, azt nem indokolta meg a kormány. Budapesti tartózkodása alatt többször találkozott Semjénnel, egy alkalommal pedig Orbánnal is tárgyalt.

Hilarion tavaly július elején azzal került be a hírekbe, hogy a 22 éves, orosz-japán családból származó Suzuki George azt állította, a budapesti metropolita szexuálisan zaklatta őt. A botrányba belebukott: tavaly decemberben Moszkvában úgy döntöttek, mennie kell Budapestről.

A másik, diplomata álcában tevékenykedő és kiutasított ukrán hírszerző, Yurii K., 2021 decemberében érkezett Magyarországra. Korábban, 2017 és 2019 között már járt itt diplomataként. Főleg gazdasági ügyekkel foglalkozott, különös figyelmet szentelve az energetikai szektornak. Munkája során a Mol, az ukrajnai olajtranzit, valamint a magyar gáztározók kapacitása és töltöttsége képezte tevékenységének középpontját.

A kémháború részleteit ismerő források a portálnak elárulták, hogy a két ukrán diplomata, akikről már régóta hallani lehetett, nem éppen a legmagasabb pozícióban lévő, jelentős személyiségek. Az ő kitiltásuk mögött az a szándék húzódik meg, hogy elkerüljék a helyzet további eszkalációját. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy Orbán Viktor kedden azzal a váddal állt elő, miszerint egy ellenzéki párt, nyilvánvalóan a Tisza Pártra utalva, részt vett a titkosszolgálati akcióban, ami egyértelműen politikai feszültséget szül. Magyar Péter azonnal reagált, bejelentette, hogy feljelenti Orbánt.

Related posts