Telex: A kormány jelentős lépéseket tervez a hadiipar magánosításának érdekében.


A lap értesülései alapján a nemzeti hadiipari holding vezetőjének húsvéti leváltása szoros összefüggésben áll a kialakult helyzettel. A legnagyobb nyertes ebben a szcenárióban a 4iG vállalat tűnik.

Húsvét hétfőn Nagy Márton, a nemzetgazdasági tárca vezetője bejelentette, hogy leváltotta az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezérigazgatóját, ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk. A Telex értesülései alapján a vezetőcsere összefüggésben állhat azzal, hogy a hadiipar területén is várhatóan hasonló magánosítási lépések következhetnek, mint amit a távközlési szektorban láthattunk, ahol a magyar állam közreműködésével a 4iG szerezte meg a Vodafone többségi részesedését.

A lap értesülései alapján a tőzsdén jegyzett 4iG Nyrt. jelentős portfóliócsere keretében kíván részesedést szerezni az állami hadiipari vállalatokban. A Telex információi szerint Antal Ferenc, a nemrégiben leváltott vezető, akinek Póser Zoltán lett a utódja, az utóbbi időszakban már kritikákat kapott, mivel tevékenysége nem teljesen illeszkedett a magyar állami hadiipar várható privatizációs lépéseihez.

Az N7 csoporthoz számos hazai vállalat kapcsolódik, valamint több jelentős vegyesvállalat is. Az új vezetés állítólag elkezdte átvilágítani az N7 nemzetközi szerződéseit, és olyan módosításokat kíván kérni, amelyek révén az állam profitelvárásokat és kontrolljogokat szerezhet a magyar védelmi iparban. A tervezett privatizáció akár több ezer milliárd forint értéket is képviselhet. Az N7 portfóliójában megtalálható többek között a zalaegerszegi Rheinmetall, a várpalotai lőszergyár, valamint a robbanóanyagokat előállító üzem, továbbá a gyulai Airbus Helicopters és a gyulai Satys PSP Hungary Zrt. Emellett szerepel a HungaroControl légiforgalmi irányító társaság és a kisrepülőgépeket gyártó cseh Aero Vodochody is.

A Telex értesülései szerint az átvilágítások és a különböző társaságok értékelése után tervezett privatizáció nyertese várhatóan a 4iG lehet. Ennek oka, hogy a cég szoros kapcsolatokat ápol a német Rheinmetallal, és emellett űripari érdekeltségei is vannak. A NER-hez köthető csúcsvállalatok közül a 4iG tűnik a legbizalmasabb partnernek. A cég részvényei kedden jelentős növekedést mutattak, a cikk írásakor 5,89%-os emelkedésben voltak, de a nyitáskor akár 6%-kal is a szint felett álltak. A hírek szerint a kormány még a választások előtt szeretné privatizálni a szektor néhány értékes vállalatát.

Related posts