Szó sincs arról, hogy gyakorlatozásról lenne szó; a Vsqaure információi szerint Dodikot a TEK Boszniából próbálta volna kiszabadítani.

Az oknyomozó portál értesülései szerint, megbízható forrásokra támaszkodva, a tervezett akció keretein belül egy 70 fős TEK-kontingens Horvátországon át kívánta megszöktetni a boszniai Szerb Köztársaság elnökét Bosznia-Hercegovinából.
Február 17-én Orbán Viktor Aleksandar Vučić szerb elnökkel és Milorad Dodikkal, a boszniai Szerb Köztársaság elnökével tárgyalt Budapesten, majd (a Vsquare oknyomozó portál információi szerint) parancsba adta a magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) vezetőinek, hogy nagy erőkkel vonuljanak ki Banja Lukába, és hogy amennyiben szükséges, segítsenek megakadályozni Dodik letartóztatását.
A TEK február 24-i boszniai érkezését Dodik jelentette be a boszniai szerb nemzetgyűlés keretein belül. Az elmondottak szerint 300 fős kontingens érkezett Banja Lukába, azonban a TEK hivatalosan csak 70 főt erősített meg, indoklásuk szerint a kommandósok helyi erőkkel közös kiképzésen és gyakorlaton vettek részt. Ezzel szemben a Vsquare forrásai alapján azt állítják, hogy a magyar TEK egységei nem csupán gyakorlatozni érkeztek Boszniába, hanem arra az esetre készültek, hogy szükség esetén Horvátországon keresztül kimenekítsék a politikust az országból, mindezt Dodik bejelentése előtt néhány nappal. A lap értesülései szerint a terv az volt, hogy Dodikot, aki Orbán szövetségesének számít, a horvát hatóságok értesítése nélkül, Mohács közelében hozzák át Magyarországra.
A Vsquare-nek nyilatkozó, a művelet részleteit jól ismerő forrás információi alapján a 70 fős kontingens négy operatív és egy felderítő egységből tevődött össze. A művelethez szükséges járművek között egy teherautó is szerepelt, amely műveleti parancsnoki központként funkcionált, és amelyet a boszniai Szerb Köztársaságba irányítottak. A forrás hangsúlyozta, hogy a lehetséges művelet előkészítése érdekében civil ruhás egységek széleskörű felderítést folytattak.
A VSquare jelentése szerint nincs konkrét információ arról, hogy az akcióterv Dodik vagy a TEK környezetében készült-e. Az viszont egyértelmű, hogy az akciót eddig nem valósították meg, mivel Dodik fellebbezett a számára kedvezőtlen ítélet ellen, így jelenleg nem áll fenn a börtönbüntetés veszélye.
A jelenlegi magyar jogszabályok alapján a TEK nem jogosult Dodik Boszniából való kiemelésére, kivéve, ha Dodik rendelkezik magyar állampolgársággal is.
A Vsquare információi alapján Horvátország és az Egyesült Államok is tudomást szerzett a tervről.
2023 augusztusában a boszniai szövetségi ügyészség vádat emelt Dodik ellen, mivel megakadályozta a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. A múlt szerdai napon egy bosznia-hercegovinai bíróság börtönbüntetésre ítélte Dodikot, ám pénteken a boszniai szerb nemzetgyűlés jóváhagyta az országrész igazságügyi rendszerének függetlenedését az államszövetségtől. Dodik ezt követően az elszakadás lehetőségéről beszélt, ami tovább fokozza a politikai feszültségeket a térségben.
Bosznia-Hercegovina alkotmányos struktúráját az 1995-ös daytoni békeszerződés határozta meg, amely két fő entitásra osztja az országot. Az egyik a Bosznia-hercegovinai Föderáció, amely a terület 51%-át foglalja magában, és bosnyák valamint horvát kantonok alkotják. A másik entitás a közigazgatásilag egységes Szerb Köztársaság. Ez a megosztottság tükrözi a múltbeli konfliktusokat és a különböző etnikai csoportok közötti feszültségeket, amelyek a békefolyamat során próbálnak egyensúlyra találni.
Magyarország és Bosznia-Hercegovina között jelenleg feszült a viszony, a héten megtagadták, hogy a magyar külügyi államtitkár gépe landoljon az országban, kedden pedig bekérették a szarajevói magyar nagykövetet.