Szja-mentesség: Kulcsfontosságú adatok kerültek napvilágra


Az Indexhez eljutott egy kormányzati elemzés, amely a miniszterelnök által bejelentett adókedvezmények költségvetési következményeit vizsgálja. Az adatok szerint csupán a kétgyermekes édesanyák szja-mentessége 600-700 milliárd forintos terhet ró a költségvetésre. Emellett a háromgyermekes anyák szja-mentessége 2026-ra további 200 milliárd forinttal csökkenti a bevételeket.

Orbán Viktor szombati bejelentése szerint jelentős változások várhatóak az anyák adómentességében: a kétgyermekes édesanyák fokozatosan, míg a háromgyermekesek már októbertől teljes szja-mentességet élvezhetnek életük végéig. A kormányzati elemzések szerint csupán...

A kétgyermekes anyákat támogató kedvezmény várhatóan 600-700 milliárd forintos terhet ró a költségvetésre.

A kormány által tervezett adókedvezmény-kiterjesztés fokozatosan fog megvalósulni. A háromgyerekes anyák számára 2024 októberétől lép életbe az élethosszig tartó személyi jövedelemadó (szja) mentesség, míg a kétgyerekes édesanyák esetében ez a kedvezmény korcsoportonként, lépcsőzetesen lesz elérhető.

Ez az intézkedés körülbelül 600-700 ezer háztartást fog érinteni.

A hárogyerekes anyák teljes szja-mentessége 200-250 ezer főt érint és 200 milliárd forintos költségvetési kiadást jelent 2026-ra. A négygyerekes anyák már meglévő kedvezménye 65-70 ezer főt érint, 50 milliárd forintos költségvetési vonzattal.

A 25 év alattiak szja-mentessége továbbra is érvényben marad. Ezt a jelentős intézkedést a kormány 2022-ben indította el, és a várakozások szerint 2026-ra körülbelül 230 milliárd forint bevételkiesést okoz a költségvetés számára. Az adómentesség évente 550-600 ezer fiatal életére van hatással. Emellett a 30 év alatti anyák számára is folytatódik az adómentesség, amely 2023 óta már érvényes. A kormány becslései szerint, ha minden 30 év alatti anya adómentességet kap, akkor ez körülbelül 55-65 ezer főt érint. Ennek éves költségvetési hatása körülbelül 40 milliárd forintra rúg. Továbbá, 2026-tól megszűnik az átlagbérig terjedő korlát is, így azok is élhetnek a kedvezménnyel, akiknek a gyermeke a szabályozás bevezetése előtt született. Ez további 10 milliárd forintos terhet ró a költségvetésre.

Érdekes fejlemény, hogy július 1-jétől a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyerekgondozási díj (gyed) teljes mértékben mentesül az szja alól. Ez átlagosan havi 88 ezer forint plusz bevételt jelenthet a csed esetében, míg a gyed körülbelül 61 ezer forint többletet hozhat a családoknak.

A kormány szándéka, hogy ösztönözze a gyerekvállalást, különös figyelemmel arra, hogy tavaly Magyarországon a születések száma történelmi mélypontra süllyedt: mindössze 77 500 gyermek jött világra, ami 9,1%-os csökkenést jelent az előző évhez képest. A teljes termékenységi arányszám is aggasztóan alacsony szintre, 1,38-ra esett vissza a 2023-as 1,51-ről, ami a jövő demográfiai kihívásait tükrözi.

Related posts