Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország kiemelkedő biztonságot nyújt Európában a kelet-nyugati együttműködés terén. Az ország stabilitása és stratégiai elhelyezkedése révén ideális alapot biztosít a különböző országok közötti párbeszéd és együttmű


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Pekingben, a második Kínai Nemzetközi Ellátási Lánc Kiállításon hangsúlyozta, hogy Magyarország a legbiztonságosabb helyszín Európában a kelet-nyugati együttműködés szempontjából. Kiemelte, hogy a gazdasági semlegesség stratégiája már eddig is jelentős előnyöket hozott hazánk számára, és a jövőben is folytatódik a profitálás ebből a megközelítésből.

Szijjártó az MTI érdekes jelentése alapján beszédében kiemelte, hogy örömmel tapasztalja, hogy a két ország közötti hagyományos barátság még a mai, kihívásokkal teli időszakban is megőrizte szilárdságát.

Kifejezte háláját, hogy Magyarország díszvendégként részt vehet a rendezvényen, amelyet ő "rendkívül aktuálisnak" tart, mivel "az ellátási láncok törése, a geopolitikai feszültségek, valamint az emelkedő energiaköltségek komoly kihívások elé állítják a nemzetgazdaságokat".

Kiemelte, hogy aggasztja a világ trendje, amely újra a blokkosodás irányába mutat, és ez éles ellentétben áll a magyar nemzeti érdekekkel. Ezt követően hangsúlyozta, hogy a kormány inkább a kapcsolatok erősítésére összpontosítana.

"Abban bízunk, hogy Kelet és Nyugat a jövőben civilizáltan, a kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök alapján tud majd együttműködni. Ezt nevezzük a gazdasági semlegesség stratégiájának" - mondta Szijjártó, aki aztán arról beszélt, hogy miután "a távolság Budapest és Washington között 7335 kilométer, Budapest és Peking között pedig 7340 kilométer", így "középen vagyunk, félúton vagyunk".

Ezután kezdett a kínai gigaberuházásokról beszélni, például arról, hogy milyen akkugyárat épít Magyarországon a CATL, vagy hogy a BYD Magyarországon hozza össze első európai üzemét. Szerinte ezek "a legújabb technológiákat hozzák be, amelyek fejlesztik a nemzetgazdaságunkat, emelik a hozzáadott érték, a kutatás-fejlesztés, az innováció szintjét", illetve "stabil munkahelyeket teremtenek, stabil jövőt kínálva családjainknak".

Azzal összegezte mindezt végül, hogy "ezek a beruházások többnyire azért jönnek Magyarországra, mivel Magyarország a legbiztonságosabb helyszínt biztosítja Európában a kelet-nyugati együttműködés számára", és hogy "mi lettünk a német és kínai befektetők első számú találkozási pontja Európában", ami szerinte "jól mutatja azt, hogy a gazdasági semlegességi stratégiánk helyes".

Related posts