Szijjártó Brüsszelre mutogat, amikor Trump 25%-os vámot vezetett be.


Szijjártó Péter egy különleges esemény keretében, februárban nyitotta meg Magyarország első prémium kávézóegységét, amelyet egy japán tulajdonosi háttér támogat. Az esemény nem csupán a kávékultúra terjedését jelzi, hanem a nemzetközi együttműködések fontosságát is hangsúlyozza.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, csütörtök hajnalban válaszolt a közösségi médiában megosztott hírekre, miszerint Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy 25 százalékos büntetővámot tervez az Európai Uniónak.

Az Egyesült Államok elnöke a napokban olyan kijelentést tett, amely szerint a 27 tagállamból álló unió célja nem más, mint hogy "kicsesszenek az Egyesült Államokkal". Ezt a megfogalmazást az eredeti angol szöveg így tükrözi: az EU "was formed to screw the United States".

Szijjártó kijelentette, hogy tavaly november óta a világ minden táján tudják, miszerint az Egyesült Államokban "patrióta elnök került hatalomra", aki "kiegyensúlyozott kereskedelmi viszonyokra törekszik". Hangsúlyozta, hogy Brüsszel és Ursula von der Leyen irányítása alatt álló Európai Bizottság is tisztában volt azzal, hogy ha nem lépnek fel, Washington vámokat fog bevezetni.

Tudták, hogy mi a helyzet, mégis tétlenül nézték. Alkalmatlanságuk és gyávaságuk foglyai lettek.

A magyar külügyminiszter értékelte hazánk szövetségeseit.

A külügyminiszter szerint az európai gazdaság jelenlegi helyzete "a von der Leyen-féle brüsszeli irányítás következményeként" újabb súlyos csapást szenvedett el. A miniszter úgy véli, hogy az Európai Bizottság lépései miatt az európai gazdaság mostantól nemcsak Kínától, hanem az Egyesült Államoktól is elszigetelődik. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy ez a helyzet könnyen elkerülhető lett volna, csupán "néhány apró intézkedésre és gesztusra lett volna szükség".

Szijjártó szavai szerint javaslatot tettünk arra, hogy az Európai Uniónak csökkentenie kellett volna az amerikai autók Európába irányuló eladásának vámját 10%-ról 2,5%-ra, hiszen éppen ekkora vám vonatkozik az európai autók Amerikába történő értékesítésére. Ez egy viszonylag egyszerű lépés lett volna, mégis elmaradt. A miniszter arról is beszélt, hogy a "brüsszeli bürokrácia" milyen módszerekkel "sújtja" az európai gazdaságot. Szerinte ezek a következő tényezők:

"Amit Brüsszel elrontott, azt nekünk itt, Budapesten kell kijavítani: folytatjuk a kétoldalú tárgyalásokat az amerikai adminisztrációval annak érdekében, hogy a következő hónapokban minden idők legjobb, legeredményesebb magyar-amerikai gazdasági együttműködését építsük fel" - fogalmazott a magyar külügyminiszter.

Related posts