A csendes éjszakában a kormány titokzatos lépésre készül, hogy megreformálja a határon túliak támogatási rendszerét.


A kormány a legújabb rendelettervezete alapján átformálná a határon túli költségvetési támogatások szabályozását. Az előterjesztés, amely a társadalmi egyeztetés szakaszába lépett, arra utal, hogy nem csupán a jövőbeli projekteket, hanem a már folyamatban lévő beruházásokat is jelentősebb anyagi forrással kívánja megtámogatni a kabinet.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium tervezett intézkedései között szerepel a határon túli kormányzati fejlesztések támogatásának összegének növelése. A közzétett indoklás szerint ennek célja, hogy a gazdaságfejlesztési programok eredményei a jövőben is fenntarthatóak maradjanak, ezzel lehetőséget teremtve a lebonyolító szervek számára a projektfenntartás költségeinek fedezésére.

A javasolt tervezet értelmében a támogatások kezeléséért felelős szervezetek a jövőben kiegészítő forrásokat is bevonhatnának a működésük finanszírozásába. Ha a szükséges anyagi források rendelkezésre állnának, és a felelős minisztérium különleges döntésével ezt megerősítené,

Ilyen esetben a meglévő költségkeretükön felül lehetőség nyílna arra, hogy további 5 százalékot is felhasználjanak. Ezt az extra összeget leginkább a projektek fenntartásához szükséges kiadások fedezésére lehetne irányítani.

Fontos lépés lehet, ha a módosítás nem csupán a jövőbeli, hanem a már folyamatban lévő támogatási jogviszonyokat is érintené. Ez azt jelentené, hogy a jelenleg futó programok is kihasználhatnák az új lehetőségeket, amint a rendelet hatályba lép. A kormány által megfogalmazott indoklás szerint...

A lebonyolító szervek hatékonyabban irányíthatnák a hosszú távú fenntartási feladatokat.

A hatásvizsgálati lap alapján a tervezet elfogadása nem járna plusz költségvetési terhekkel.

A tervezet egyelőre még nem lépett hatályba, a társadalmi egyeztetés május 23-ig tart. Ha a rendelet kihirdetésre kerülne, akkor már a megjelenését követő napon érvénybe léphetne, Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával.

Related posts