A tatai tömeges halpusztulás hátterében szándékos mérgezés áll – derült ki a legfrissebb vizsgálatokból. A történtek súlyos aggodalmakat keltettek a helyi közösségben, hiszen a vízi ökoszisztéma védelme és a természet megóvása mindannyiunk közös érdeke. A


A tatai Öreg-tó közelében található Által-érben tapasztalt tömeges halpusztulás nem a természet szeszélyének, hanem emberi szándékú mérgezés következménye - ezt bizonyították a laboratóriumi elemzések. Két héttel ezelőtt egy rovarölő szer felfedezése okozta több száz hal elhullását - számolt be róla a Kemma.

A kezdeti vizsgálatok során a szakértők gyanúja először a víz oxigénszintjének csökkenésére irányult, amelyet a bomló falevelek okozhattak. Azonban ezt a feltételezést hamarosan elvetették, mivel nem indokolta volna a tapasztalt halpusztulás mértékét. A nyomozás következő fázisában a Derítő-tó felett észleltek egy szennyvízcső szivárgást, amely a környéken egy kisebb szennyvíztócsát alakított ki. Bár ezt kezdetben potenciális szennyezési forrásként kezelték, a laboratóriumi vizsgálatok végül megcáfolták azt a teóriát, miszerint a halak elhullásának hátterében szennyvízszennyezés állna.

A további minták elemzése során világossá vált, hogy a vízben jelentős mennyiségű piretroid típusú rovarölő szer található. Ez a vegyület különösen káros hatással van a vízi élőlényekre, különösen a halakra, mivel rendkívül gyorsan elpusztítja őket. A szakértők arra a megállapításra jutottak, hogy a mérgező anyagot szándékosan juttatták a vízbe. Mivel a vízfolyás mentén nem találtak nyomokat, feltehető, hogy a vegyszert a patak egy hídjáról öntötték bele.

A szakértők szerint a vegyszer koncentrációja meghaladta a biztonságos határértéket, így egyértelmű, hogy a halak pusztulását ez okozta. A vizsgálatok eredményeit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laborja is megerősítette. Bár a piretroid származékok az emberre és a madarakra nem jelentenek közvetlen veszélyt, gyors lebomlásuk miatt is komoly környezeti problémát jeleznek, hiszen jelenlétük egyértelműen emberi szennyezésre utal.

A helyzet komolysága miatt a hatóságok ismeretlen elkövető ellen büntetőfeljelentést tettek, és a nyomozás már javában zajlik. Közben a vízügyi szakértők folyamatosan figyelemmel kísérik az Által-ér állapotát. Örömteli hír, hogy a mérgezés után néhány nappal az érintett szakaszon újra felbukkantak a halak, ami arra utal, hogy a káros vegyi anyagok gyorsan kiürültek a vízből.

Molnár András, a tatai Vízügyi Igazgatóság szakaszmérnöke kiemelte, hogy az Öreg-tavat nem sújtotta a mérgezés. Noha kezdetben felvetődött, hogy a tóban felfedezett haltetemek kapcsolódhatnak az Által-éri pusztuláshoz, a további vizsgálatok ezt a lehetőséget kizárták. A szakértők folyamatosan figyelemmel kísérik a vízminőséget és az ottani élővilág állapotát, hogy biztosítsák a tó egészségének megőrzését.

Related posts