Szalay-Bobrovniczky Kristóf kifejezésre juttatta, hogy az esemény, ami lezajlott, teljes mértékben elfogadhatatlan, megdöbbentő, és rendkívül amatőr szintre süllyedt.

Eszközfejlesztés, kampányok, a nemzeti haderő erősítése, toborzás és kiképzés a televízió képernyőjén, hackertámadások, háborús tanulságok, valamint egy eddig soha nem látott szám – ezek mind témát adtak Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek, amikor lapunknak nyilatkozott. A miniszter a 2024-es év eseményeit értékelve nemcsak a múlt tanulságaira hívta fel a figyelmet, hanem a tárca 2025-ös terveit is részletesen bemutatta.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf lapunknak adott interjújában beszélt többek között
Összességében milyen év volt 2024 a minisztériumnak és a haderőnek?
Magyarország következetesen érvényesíti békepárti álláspontját az amerikai elnökválasztás kapcsán, miközben az európai politikai tájképen a háborúpárti hangok továbbra is erőteljesen jelen vannak. Ebben a feszültségekkel teli időszakban különösen fontos, hogy hazánkban ez az év békében telik. Haderőnk folyamatosan fejlődik, és készül minden lehetséges helyzetre, reagálva a gyorsan alakuló körülményekre. Egy másik pozitív fejlemény, hogy a társadalom egyre inkább felismeri a védelmi képességeink fejlesztésének elengedhetetlenségét. Ennek megfelelően a minisztérium és a Magyar Honvédség számára az egyik legfontosabb lépés az idén a honvédek jogállásának jogi kereteinek reformja volt. A leglényegesebb rendelkezések már kormányrendeleti szinten szabályozva lettek, míg a részletes előírások miniszteri rendeletek, valamint vezérkari utasítások és szabályzatok formájában kerülnek bevezetésre. Ez a struktúra lehetővé teszi a szükséges rugalmasságot, amely a romló biztonsági helyzetben a magyar emberek katonai védelmét szolgálja. Az új szabályozás középpontjában a parancsnok áll, aki az adott alakulat vezetője, és ő felelős a katonák szolgálati és pihenőidejének meghatározásáért, valamint az értékelésekért és elismerésekért – sőt, ha szükséges, a felelősségre vonásért is. Fontos kiemelni, hogy a kiképzés és a szolgálati érdek minden más, még a katonák egyéni érdekeinél is előrébb való. Emellett a szabályozás jelentősen egyszerűsíti a szolgálattal kapcsolatos adminisztratív feladatokat, hozzájárulva ezzel a hatékonyabb működéshez.
Az új szabályokban tükröződnek az orosz-ukrán háború harctéri eseményeinek tanulságai?
Az orosz-ukrán háborúban azt látjuk, hogy a harcterek a drónoknak és a műholdaknak köszönhetően annyira transzparenssé váltak, hogy a nagy csapatösszevonások helyett a kis alegységek manőverező képessége, önálló döntéshozatala a sikeres harc kulcsa. Ezt már békeidőben gyakorolni kell, ezért is kaptak az állományilletékes parancsnokaink nagyobb felelősséget az alakulatukat érintő döntések területén. Ez a lépés nagyon komoly kultúraváltást jelent a haderőben, mert nem ez a gondolkodásmód volt az elmúlt évtizedekre jellemző, de a változáshoz minden támogatást megadunk. Időközben az egész parancsnoki gárda megfiatalodott, már az ebben a szellemiségben gondolkodni képes parancsnokok kerültek mindenütt az elmúlt két évben pozícióba. Ezzel a haderő egész karaktere fiatalosabb, élesebb és aktívabb lett. Mindennek jó próbája és egyben bizonyítéka is, hogy 2024 januárjától egy éven át egy magyar katona sikerrel látta és látja el a bosznia-hercegovinai békefenntartó misszió, az Európai Unió egyetlen katonai művelete, az EUFOR Althea parancsnoki beosztását. Sticz László vezérőrnagy személyében olyan magyar parancsnok vezeti a missziót, aki tudja, hogy Magyarország védelme nem csak az ország határainál kezdődik. A Nyugat-Balkánon a nemzetközi együttműködésben megnövekedett szerepvállalásunk is kiemelkedő eredménye 2024-nek magyar szempontból. Sokat teszünk a tőlünk délre lévő régió stabilitásának megőrzéséért.
A közelmúltban Északkelet-Magyarországra telepítettek légvédelmi rendszereket. Vajon ez a lépés közvetlenül kapcsolódik a Kárpátalját ért támadásokhoz?
A Védelmi Tanács összeült a szomszédban dúló háborúban tapasztalt eszkalációs lépések értékelésére. Ezt követően azt a döntést hoztam, hogy az ország keleti részébe csoportosít a Honvédség egyes új radarrendszereket és harci helikoptereket. A Gripenek szükség esetén továbbra is rendelkezésre állnak, mint a légvédelem csapásmérő gerince, de szükséges, hogy az esetleges kisebb és lassabb célpontok legyőzéséhez a helikoptereink a hosszabb repülési idő miatt már eleve a közelben legyenek. További intézkedések egyelőre nem indokoltak, azt mondani sem kell, hogy folyamatosan figyelemmel követjük a fejleményeket.
Mik a leglényegesebb célkitűzések 2025-ig?
Szeretném, ha ennek a négyéves időszaknak a végén egyértelmű, látványos előrelépés tanúi lehetnénk, melyben a Magyar Honvédség egy olyan erővé válik, amelyet minden potenciális agresszor tiszteletben tart. Célunk, hogy egy olyan nemzeti védelmi rendszer épüljön ki, amely büszkén őrzi évszázados hagyományait és katonai becsületét, miközben a 21. század modern technológiájával és a legújabb hadviselési eljárásokkal van felvértezve. Ha szükséges, NATO-szövetségeseinkkel együttműködve képesek leszünk megvédeni hazánkat. Jelenleg lépéselőnyben vagyunk, hiszen haderőfejlesztésünk terén jelentős előnyben járunk a legtöbb európai országhoz képest, de tudjuk, hogy még rengeteg feladat vár ránk 2025-ig. Folyamatosan bővítjük új, modern és NATO-kompatibilis eszközparkunkat, és erről rendszeresen tájékoztatjuk a közvéleményt. De mindezek mellett elengedhetetlen, hogy megfelelően képzett és motivált katonák álljanak rendelkezésünkre, ezért toborzóakcióink folyamatosan zajlanak. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy nem elegendő csupán a technikai eszközöket birtokolni; meg kell tanulnunk, hogyan kell ezeket hatékonyan alkalmazni a harctéren, más fegyvernemekkel együttműködve. Ehhez fejlett, digitalizált vezetés-irányítási rendszerekre van szükség, valamint a megfelelő eljárások és szabályzatok kidolgozására, amelyeket gyakorlati szinten is be kell gyakorolnunk. Ezt a célt szolgálják nagyszabású hadgyakorlataink is. 2023 során olyan országos hadgyakorlatot rendeztünk, amelyre eddig nem volt példa, hiszen a Magyar Honvédség minden ága mozgásba lendült, legyen szó földi, vízi vagy légi műveletekről. A 2025-re tervezett gyakorlatunk során a közigazgatás szintjén is együttműködünk. Az új eszközpark működtetése megnövekedett karbantartási igényeket támaszt, ami fejlett infrastruktúra kiépítését követeli meg. Feladatunk tehát bőséges, és a jövőnk érdekében mindannyian keményen dolgozunk!
Idén többek között területvédelmi tartalékosokat is toborzott a haderő. Hányan jelentkeztek?
A béke megteremtéséhez elengedhetetlen az erő, amely a szükséges eszközökkel és katonai létszámmal párosul. Az önkéntes kiegészítésre való átállás óta soha nem tapasztalt mértékben nőtt a tartalékos katonai szolgálatra jelentkezők száma. Az érdeklődés azóta robbanásszerűen megnövekedett, hiszen június óta több mint 3600 új szerződött tartalékossal bővült a haderő, akik közül sokan már meg is kezdték a kiképzést. Ez a szám minden eddigi rekordot megdöntött. További pozitív fejlemény, hogy a területvédelmi tartalékosok körülbelül 10 százaléka a kiképzés alatt vagy azt követően döntött úgy, hogy átlép a szerződéses vagy hivatásos állományba, így profi katonává válik. Toborzókampányaink üzenete világos: a hadseregünk már nem a régi, hanem egy modern, 21. századi és professzionális haderő. Ezt az elképzelést tükrözik ajánlataink is. Az „Embert a vasra!” kampányunk célja, hogy a legújabb haditechnikával felszerelt egységekhez friss, innovatív gondolkodású fiatalokat vonzzunk. Eredményeink között említhetjük, hogy Hódmezővásárhelyen a Kinizsi Páncélozott Gyalogdandárnál a Lynx harcjárművek, valamint Tatán a Klapka Páncélosdandár tüzérosztályán a PzH 2000-es önjáró lövegek mellett már összeszokott, kiválóan működő egységek állomásoznak.
A következő lépés a Szeretem, megvédem! kampány volt, ami a magyarok legszélesebb körét célozta meg azzal a szándékkal, hogy családjuk és lakókörnyezetük védelmére hívjuk őket - mindezt olyan formában, hogy nem szükséges otthagyni a tanulmányokat, a munkát, a kiképzés ezek mellett is elvégezhető, és egy életre szól, utána magabiztosabban néz az ember a világra. Bajtársias közösségbe hívtuk az embereket a haza érdekében, a jelentkezők száma pedig azt mutatja, hogy van erre igény. A sereg az a hely, ahol az egyén és a haza érdekei egybefonódnak, ahol átélhető a hazaszeretet, ami nem más, mint a családunk védelméért érzett felelősség, valamint kultúránk, féltett értékeink és örökségünk védelme. Az alapkiképzés egy egész életre szóló értékes, maradandó tudást ad: csapatban gondolkodást és cselekvést, határozottságot. A katona, legyen hivatásos vagy tartalékos, meg tudja védeni magát, a családját, a szeretteit, képes az ország védelmére és ezért a társadalomtól elismerését kap. Persze nem elhanyagolhatók az újonnan alkalmazott anyagi ösztönzők sem - a megbecsüléshez ez is hozzátartozik. Emelkedett a rendelkezésre állási összeg, ahogy a behívás után fizetett illetmény is, valamint megjelent a toborzási bónusz.
Mit ért alapkiképzésen?
A területvédelmi tartalékos alapkiképzés öt hétig tart, és bár fizikai, valamint szellemi kihívásokkal is jár, olyan élményekkel gazdagít, amelyek egy életre szólnak. Ez a program nem csupán a minőség szimbóluma, hanem lehetőséget kínál a moduláris képzés választására is. Így a résztvevők akár hétvégén, a munka vagy tanulmányok mellett is könnyedén megszerezhetik az alapképzést. A képzés során a katonai testnevelés mellett olyan hasznos ismereteket sajátítanak el a frissen toborzott tartalékosok, mint az egyéni harcászati technikák, logisztikai alapismeretek, egészségügyi tudnivalók, és számos speciális kompetencia. Például megtanulják, hogyan nyújthatnak elsősegélyt, ha valaki elájul mellettük, vagy miként boldogulhatnak egy sötét erdőben való eltévedés esetén. Az önvédelmi fogások és az azonnali újraélesztés technikái olyan készségek, amelyek a mindennapi életben is nagy hasznukra válhatnak. Egy ilyen átfogó képzést semmilyen más szervezet, tanácsadó vagy önfejlesztő program nem tud biztosítani; ezt valóban csak a hadsereg nyújthatja! Sokan azért csatlakoznak, mert családi hagyományra építenek: apjuk és nagyapjuk is katonaként szolgált, és ők sem szeretnének kimaradni ebből az értékes örökségből. Ez a folyamat természetes és érthető – a katonai életforma folytatása nemcsak büszkeséget, hanem összetartozást is teremt.
Mekkora összeget fordítottak 2024-ben a toborzókampányokra?
Elégséges ahhoz, hogy elérjük azokat, akik eddig még nem találkoztak a haderő üzeneteivel. Míg a hadsereg korábban a hagyományos toborzási módszerekre támaszkodott, most új, eddig ki nem aknázott médiaplatformokat is bevontunk a folyamatba, és ennek köszönhetően már láthatóak a pozitív eredmények.
Az influenszerek és neves sportolók is részt vettek az alapkiképzésen, ami felveti a kérdést: vajon tudatos stratégia áll-e a háttérben, hogy őket a honvédség kötelékébe vonják be?
Felfedeztek minket olyan elismert személyiségek, akiknél a toborzás kiválóan működött. Ezzel áttörhetjük azt a falat, ami mögé eddig talán nem sikerült bejutnunk. Ehhez a gondolkodáshoz illeszkedik a S.E.R.E.G. című sorozat is, amely már a Netflix nézőit is lenyűgözte. Jövő év elején pedig elindul a Kiképzés, a Magyar Honvédség és a Tv2 közös fejlesztésében készült military exatlon-stílusú reality show. Érdekes lesz látni, hogy a mai magyar katonát már nem a régi Néphadsereg emblematikus acélsisakja, gázálarctáskája és Kalasnyikovja jellemzi, ahogy sokak emlékezetében él. A modern katona ehhez képest gyökeresen más: éjjellátó készülékkel, taktikai mellénnyel, a hazai gyártású, NATO-kompatibilis CZ Bren kézifegyvercsalád darabjaival, céloptikával és digitális rádiókkal felszerelt, igazi 21. századi harcos. A védelmi ipar is dinamikusan fejlődik, és itt is egyre nagyobb szükség van szakképzett munkaerőre. Fontos, hogy a magyar fiatalok tisztában legyenek ezzel, és a jövőjüket tervezve lehetséges pályaként is számoljanak ezzel a területtel.
Mire számíthatunk 2025-ben a toborzókampányok terén? Lesz-e lehetőség új tehetségek felfedezésére és bevonására? Érdemes lenne megvizsgálni, milyen irányvonalak és trendek formálják majd a munkaerő-piaci toborzást az elkövetkező években.
Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Igen, ahogy említették, a történet folytatódik, és jelenleg a részletek kidolgozásán fáradozunk."
Idén számos új és innovatív eszköz érkezett a hadsereghez, amelyek célja a hadműveletek hatékonyságának növelése és a katonai képességek fejlesztése. A legújabb technológiák között szerepelnek drónok, amelyek képesek felderítő és szállító feladatokat ellátni, valamint fejlett kommunikációs rendszerek, amelyek biztosítják a zökkenőmentes információcserét a katonai egységek között. Emellett új generációs járművek és páncélosok is csatlakoztak a flottához, amelyek fokozott védelmet és mobilitást nyújtanak a csapatok számára. A hadsereg modernizálása érdekében ezen kívül új fegyverrendszerek és kiberbiztonsági megoldások is helyet kaptak, melyek célja a jövő kihívásainak hatékonyabb kezelése.
2024 egy mérföldkőnek számító év volt a haderőfejlesztés terén, amely során a Magyar Honvédség jelentős technikai fejlesztéseken ment keresztül. Az új eszközök széles skálája érkezett, továbbá a szárazföldi erők korszerűsítése is folytatódott. A "nagymacskák", mint például a Lynx gyalogsági harcjárművek és a világ egyik legmodernebb harckocsija, a Leopard, már a honvédség állományát gyarapítják. Kecskeméten megérkezett az első KC-390-es harcászati szállító repülőgép is, amely új dimenziókat nyit meg a légi szállításban. Ezen kívül a Magyar Honvédség rendelkezésére áll a földi telepítésű NASAMS légvédelmi rakétarendszer, amely a világ egyik legkorszerűbb megoldása a légtér védelmére. Az aktív háromdimenziós radarok mellett légtérellenőrző és tüzérfelderítő közepes hatótávolságú radarok is megérkeztek, így a védelmi képességek jelentősen megerősödtek. Ezek az új fejlesztések nemcsak a haderő modernizációját szolgálják, hanem hozzájárulnak Magyarország biztonságának fokozásához is. A lista pedig még hosszasan folytatható, annyi új eszköz és rendszer érkezett az év folyamán.
2025-ben a hangsúly számos izgalmas területen fog összpontosulni. A technológia folyamatos fejlődése mellett, a fenntarthatóság és a környezetvédelem kiemelt szerepet kap. Az okos városok, az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások mind fontos témák lesznek. Emellett a digitalizáció, az AI és a big data tovább formálja a munka világát, új lehetőségeket és kihívásokat teremtve. A társadalmi felelősségvállalás és a közösségi értékek is előtérbe kerülnek, ahogy egyre többen keresik a tudatos választásokat a fogyasztásban. Mindezek mellett a személyes fejlődés és a mentális egészség iránti figyelem is fokozódik, hiszen a modern élet kihívásai sokakat érintenek. 2025 tehát egy olyan év lesz, amikor a technológiai újítások és a társadalmi értékek összhangja áll a középpontban.
A jelenlegi, háborús feszültségekkel teli világunkban minden évben kiemelt figyelem övezi a béke megőrzésének fontosságát. 2025-ben a légtérvédelmi és légvédelmi rendszerek fejlesztése, valamint a nehézdandár modernizálása kerül a középpontba, nem feledkezve meg a digitalizációról és a drónhadviselés új módszereiről sem – ezek a legfőbb prioritásaink. Jövőre érkezik a KC-390-es testvérgépe, ami tovább erősíti légvédelmünket, míg korszerű drónokkal is bővítjük fegyverarzenálunkat. A Leopard 2A7 harckocsik mellett újabb Lynx gyalogsági harcjárművek is hadrendbe állnak, amelyek hozzájárulnak nemzeti haderőnk megerősítéséhez. Célunk egy olyan haderő megteremtése, amely ruházatában, szimbolikájában és kultúrájában is méltóan képviseli Magyarország ezeréves katonai örökségét. Ezen a téren egy külön megbízott miniszteri biztos is segíti munkánkat, hiszen a jövő év kulcsszerepet játszik a katonai identitásunk megerősítésében.
Honvédelmi miniszterként mennyire találja kielégítőnek a jövő évi költségvetést?
Békeköltségvetést készített a kormány, azaz jó esély van arra, hogy Európa elmozduljon a béke irányába, miközben a honvédelem erősítése hangsúlyos marad 2025-ben. Nekünk hazánk biztonsága az első. Magyarország már 2023-ban elérte azt a 2 százalékos védelmi kiadási szintet, amit a NATO 2024-re várt tőlünk, de ezt nem csak a NATO, hanem főleg magunk miatt csináltuk. Egy-másfél évtized alatt sikerült elérnünk azt a 2 százalékos szintet, amit a jövő évi költségvetés is tartalmaz. Azt ugyanakkor látni kell, hogy ez a szint hosszú távon nem lesz elegendő sem az ország, sem Európa biztonságának garantálásához. Folyamatosan több és jobb fegyver kell, ám a háború hatására jelentős mértékben emelkedtek a hadieszközök árai. A szankciók és az infláció is érinti ezt a szektort, sok gyártó monopolhelyzetben van, a szállítási idők is növekedtek. A 2 százalékos szint a következő években lépcsőzetesen, de felfelé mozdulhat. A magyar hadiipar minél teljesebb és gyorsabb kiépítése nemcsak gazdasági jelentőséggel bír, hanem katonai szuverenitásunk szempontjából is meghatározó.
A Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hackertámadás során egy komoly kibertámadás következtében érzékeny adatokat loptak el. A támadók célja valószínűleg a védelmi beszerzési folyamatokba való beavatkozás volt, ami jelentős kockázatot jelentett a nemzeti biztonságra nézve. Az ügynökség azonnal intézkedett, hogy felderítse a támadás forrását, és megkezdte az adatvédelmi intézkedések megerősítését. A történések hatására egyre nagyobb figyelem irányult a kibervédelem erősítésére, és a szakértők arra figyelmeztettek, hogy a hasonló támadások a jövőben is várhatóak lehetnek. Az ügynökség vezetése hangsúlyozta a megújult biztonsági protokollok szükségességét, hogy megakadályozzák a hasonló incidensek előfordulását.
Bűnözők, saját anyagi haszonszerzés érdekében, megpróbálták megzavarni a Védelmi Beszerzési Ügynökség működését, ám kísérletük nem járt sikerrel. Ennek ellenére sikerült érzékeny adatokat eltulajdonítaniuk, és most pénzbeli követelésekkel állnak elő.
A betörés részleteiről két alkalommal is beszéltem a Parlament illetékes bizottságainak. Röviden összefoglalva, a VBÜ rendszere szigetszerűen, függetlenül működött a Honvédség, a Minisztérium és más szervezetek informatikai infrastruktúrájától, így az eset nem okozott adatvesztést. A VBÜ a minősített adatokat szigorúan elkülönítve kezeli, tehát ezek sem kerültek nyilvánosságra. Az ellopott információk zöme már eleve nyilvános beszerzési adatokra vonatkozik, és a katonai struktúrák biztonságát sem fenyegeti.
Milyen következményei lesznek az ügynek?
A VBÜ mint gazdasági entitás saját informatikai biztonságáért teljes mértékben felelős. A vezetői poszton történt változás után egy tapasztalt honvéd tábornokot neveztem ki, aki különleges műveleti háttérrel rendelkezik, és őt a cég védelmének megerősítésére bízom meg. Feladata, hogy minden szükséges lépést megtegyen a vállalat biztonságos működésének biztosítása érdekében. A támadást követően a beszerzési folyamatok folytatódnak, hiszen a kiberbiztonság napjaink legfontosabb kihívásává vált. A betörők és a védekezők közötti harc folyamatos, és a számítógépes támadások számos adatkezelőt érintenek. Ezért a védelmi rendszerek korszerűsítése elengedhetetlen.
Lesznek magyar katonák Csádban 2025-ben? Az elkövetkező években várhatóan fokozódik a nemzetközi katonai együttműködés, így elképzelhető, hogy Magyarország részt vesz békefenntartó vagy más katonai missziókban a régióban. A pontos részletek azonban még nem ismertek, és a politikai döntések függvényében alakulhatnak. Érdemes figyelemmel kísérni a hivatalos bejelentéseket és a kormányzati tájékoztatásokat a témában.
Az egyik legégetőbb biztonsági kihívás, amellyel Afrikával kapcsolatban szembesülünk, az illegális migráció kérdése. A következő két évtizedben Afrika népessége várhatóan meghaladja az Európai Unió jelenlegi lakosságszámát. Ha a fejlettebb országok nem tesznek lépéseket az ottani életkörülmények javítása érdekében, és nem teremtik meg a lehetőséget arra, hogy az emberek helyben találjanak boldogulásra, akkor Európában súlyos következményekkel kell szembenéznünk. A kormány folyamatosan hangsúlyozza, hogy a problémák helyi megoldása elengedhetetlen, és ezért aktívan dolgozunk ennek megvalósításán. Hosszú ideje keressük a lehetőségeket a Száhel-régió támogatására; ilyen kezdeményezés volt például a Takuba-misszió, amely során a Magyar Honvédség különleges egységei teljesítettek szolgálatot. Más országokkal is folytattunk tárgyalásokat, de végül Csáddal alakítottunk ki egy biztonságos és hatékony együttműködést. A Hungary Helps program keretében komplex támogatást nyújtunk, amely magában foglalja a csádi haderő nemzetközi terrorizmus elleni küzdelmét is, katonai elemekkel kiegészítve. Ezzel a küldetéssel hozzájárulunk nemcsak hazánk, hanem Európa biztonságához is. Fontos megjegyezni, hogy a csádi parlamentnek még ratifikálnia kell azokat a jogi dokumentumokat, amelyek az együttműködés alapját képezik. A magyar katonák már készen állnak, hogy tevékenyen részt vegyenek ebben a fontos feladatban.
Magyar Péter a honvédséget érintő kritikák tükrében már az árvíz idején is kifejtette véleményét. Most pedig a Bassár el-Aszad repülőgépének budapesti landolásáról szóló álhírről is megosztotta gondolatait. Szerinte a dezinformáció terjedése különösen aggasztó, hiszen a valós események torzítása nemcsak a közvéleményre, hanem a nemzetközi kapcsolatokra is hatással lehet. Az efféle hírek elterjedése aláássa a bizalmat a médiában és a politikai rendszerekben, ezért fontos, hogy a társadalom kritikusan viszonyuljon a kapott információkhoz.
A történtek elfogadhatatlanok, megdöbbentőek és rendkívül amatőr módon zajlottak. Az események rávilágítanak arra, hogy egy olyan személy, aki hangosan hirdeti, hogy elérkezett az ő ideje, és országunk vezetésére vágyik, képtelen megérteni azt az alapvető összefüggést, hogy a nemzetközi közszíntéren elhangzó hazugságai mindannyiunk biztonságát veszélyeztetik. Már az árvíz idején is a helyzethez nem illően, kritikával illette azokat a katonákat, akik kiválóan végezték a dolgukat, és ezzel csak növelte az aggodalmat. Most azonban ez az eset egyértelműen felfedi, hogy egy gátlástalan politikai kalandorral van dolgunk. Hatalomvágya olyan nyilvánvaló, hogy csatlakozott a Magyarország ellenes, háborúpárti brüsszeli hangadókhoz, és az ő dallamukat énekli, abban a reményben, hogy a politikai zsarolás révén megszerzett eurók és a nyíltan háborúpárti, Magyarországot gyűlölő Manfred Weber támogatásával a hatalom közelébe kerülhet.
Én egészen biztos vagyok abban, hogy a magyarok többsége ezen átlát és nem enged soha egy ilyen veszélyes imposztort a kormányrúd közelébe sem. Ha ma lennének a választások, a kormánypártok utcahosszal nyernének, és 2026-ban is nyerni fognak, mert nem fogjuk hagyni elbizonytalanítani magunkat. Ez a politikai közösség, a kormány és a magyar emberek egymásra támaszkodva építették fel újra és tették sikeressé ezt az országot, még sok közös feladatunk van, amit csak mi tudunk ebben az országban együtt elvégezni. Fantasztikus 2025-ünk lesz!