Ruszin-Szendi a nehézségekkel küzdő csádi misszió kapcsán megjegyezte: "Ami nem halad, azt nem érdemes erőltetni."


Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter a tegnapi kormányinfón kifejtette, hogy a csádi misszió elmaradása esetén, ha a magyar szakemberekre nincs szükség, akkor nem fognak részt venni a feladatokban. A helyzet alakulását a védelmi tanács fogja megvizsgálni és értékelni.

Ruszin-Szeni Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza szakpolitikusa felidézte, hogy eredetileg azzal a hármas céllal készültek missziót indítani, hogy

Az OGY határozat 2025. december 31-ig ad felhatalmazást maximum 200 fő (váltási időszakban 400 fő) bevetésére. Saját bevallásuk szerint a kontingens még nem kezdte meg a feladatát, amit megerősít Mahamat Idriss Déby elnök nyilatkozata, amit az Africa Intelligence hírportálnak adott. Csád egyelőre blokkolja azt a magyar tervet, ami szerint 200 magyar katona menne Csádba

Ruszin-Szendi a Facebook bejegyzésében osztotta meg gondolatait.

Azt fejtegette, hogy az üggyel kapcsolatosan számára nem világos, miért döntött a csádi elnök a blokkolás mellett, és az sem világos, hogy az a 200 millió eurós segélyprogram, amelyről korábban megállapodás született, pontosan mire és hogyan lett felhasználva. Kérdéses továbbá, hogy mennyibe került a megállapodás előkészítése, valamint hány alkalommal utaztak Csádba. "Tudom, hogy gyakran bérelt repülőgépekkel közlekedtek, hogy elkerüljék a nyilvánosság figyelmét, és ne derüljön ki, kik tartózkodnak a fedélzeten" - tette hozzá.

Ruszin-Szendi véleménye szerint még mindig nem világos, hogy ha létezik kint egy magyar mezőgazdasági program, ki biztosítja annak biztonságát. Ezen felül kérdéses, hogy a csádi védelmi kapacitások fejlesztésére szánt 14 millió eurós támogatást az Európai Békekeretből valóban hatékonyan felhasználják-e.

Related posts