Elképesztő, amit a világ leggazdagabb 1%-a tesz: mindössze 10 nap leforgása alatt felhasználták az idei teljes szén-dioxid-kibocsátási keretet!


A The Guardian beszámolója szerint a világ leggazdagabb 1%-ának tagjai az év első tíz napjában máris teljes mértékben felhasználták a 2025-ös szén-dioxid-kvótájukat.

a világ leggazdagabb 1%-a mindössze 10 nap alatt felhasználta a 2025-ös globális szén-dioxid-kibocsátási keretből rá eső részt.

A jelentés hangsúlyozza a szélsőséges vagyoni különbségek és a klímaváltozás közötti szoros kapcsolatot, és arra ösztönzi a kormányokat, hogy cselekedjenek a legnagyobb környezetszennyezők felelősségre vonása érdekében.

Az elemzés alapján a leggazdagabb 1% körülbelül 77 millió embert foglal magában, akik közül sokan évi 140 000 dollárnál többet keresnek. Ezek a személyek mindössze másfél hét leforgása alatt átlagosan 2,1 tonna szén-dioxid-kibocsátást generálnak a fogyasztási szokásaik révén.

Összehasonlításként érdemes megemlíteni, hogy az emberi társadalom legszegényebb 50%-ába tartozó egyénnek körülbelül három évbe telne ugyanannyi szennyezés létrehozása.

A jelentés rámutat, hogy a leggazdagabb 1% évente több mint kétszer annyi szén-dioxid-kibocsátásért felelős, mint az emberiség legszegényebb fele. Ugyanakkor a klímaváltozás negatív hatásait leginkább a szegényebb rétegek érzik, különösen a trópusi régiókban élők.

Az Oxfam korábbi kutatásai konkrét példákkal is szolgálnak a szupergazdagok pazarló életmódjára. Jeff Bezos, az Amazon alapítójának két magánrepülőgépe például 12 hónap alatt annyi szén-dioxidot bocsátott ki, mint amennyit egy átlagos Amazon-alkalmazott 207 év alatt termelne.

Chiara Liguori, az Oxfam éghajlatpolitikai vezető szakértője, a következőket mondta:

Bolygónk jövője egy vékony fonálon lóg, miközben a szupergazdagok szabadon folytathatják pazarló életmódjukat és környezetszennyező befektetéseiket, ezzel tovább csökkentve az emberiség reményeit.

Az Oxfam által végzett elemzés alapján, ha a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fokra szeretnénk korlátozni, akkor a leggazdagabb 1%-nak 2030-ig drámai mértékben, 97%-kal kellene visszafognia a 2015-ös kibocsátási szintjét. Ugyanakkor a becslések azt mutatják, hogy a valóságos csökkentés valószínűleg csupán 5% körüli lesz.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatást.

Related posts