A vidéki nyugdíjasok számára sajnos kedvezőtlen hírek érkeztek: jelentős eltérések mutatkoznak a járandóságok között.

Nem csak a korösszetétel más az országon belül, hanem az ellátásban is nagyok a különbségek. Dél- és Észak-Alföldön a legalacsonyabb az átlagnyugdíj, ami a fővárosi kétharmadát sem éri el - írja az Azénpénzem.hu a KSH adatai alapján.
A portál összefoglalója alapján az idei évben közel 300 ezer nyugdíjas (a nyugdíjasok 12,3%-a) havonta 120 ezer forintnál kevesebb ellátásban részesül. Ezen kívül 358 ezer időskorú él havonta 120 ezer forintnál ugyan, de 160 ezer forintnál kevesebb jövedelemből. Az idősek közel fele a 200 ezer forint alatti juttatási sávba tartozik. Ez a statisztika országos szinten készült, de területi bontásban sokkal sötétebb képet mutat. A KSH által készített térképen (a részletes kiadvány itt elérhető) jól látható, hogy a nyugdíjasok eloszlása és juttatása között jelentős eltérések vannak az ország különböző részein.
Az öregségi nyugdíj átlagos össze Budapesten a legmagasabb, 289 025 forint. Ez az országos átlagot 47 ezer, a legalacsonyabb vármegyei értéket, Bács-Kiskun vármegye átlagát 73 ezer forinttal haladta meg. Az országos átlagnál nagyobb összegű ellátást folyósítottak még Fejér, Pest, Komárom-Esztergom, Veszprém és Győr-Moson-Sopron vármegyében, ugyanakkor Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés vármegyékben a legalacsonyabbat (218 ezer forint alatt).
A főváros mellett Pest vármegye három járásában, valamint a Tiszaújvárosi járásban érte el a 270 ezer forintot az ellátás összege. A dél-alföldi Mórahalmi, Kisteleki, Kiskőrösi, valamint az észak-alföldi Csengeri és Baktalórántházai járásban 190 ezer forint alatt maradt az öregségi nyugdíjak átlaga. Ez pedig a fővárosi kétharmadát sem éri el. Budapesten belül is nagyok a különbségek: a XII. kerület 331,7 ezer forintos átlagával szemben a XX. kerületben mindössze 262,1 ezer forintot mértek.
A nyugdíjasok aránya a lakosság körében a főváros agglomerációjában a legalacsonyabb, ahol több mint ötödik ember tartozik az idősebb korosztályhoz. Ezzel szemben Tolnában és Békésben ez az arány meghaladja a 30 százalékot. Az országban tapasztalható egyéb jelentős eltérésekről is beszámolt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az elemzésük szerint az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megszerzése sokkal könnyebben megvalósítható a társadalmilag és gazdaságilag fejlettebb területeken élők számára, köszönhetően a kedvező munkaerőpiaci környezetnek és a jobb általános egészségi állapotnak.