Rogán kifejezte aggodalmát, miszerint a nemzetbiztonsági érdekeket sértheti, ha nyilvánosságra kerülne, hogy Lánczi Tamásnak vagy Matolcsy Ádámnak van-e diplomata-útlevele.


Rogán Antal kabinetminiszter figyelmeztetett, hogy súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentene, ha nyilvánosságra kerülne, kik birtokolnak diplomata-útlevelet. A hvg360 beszámolója szerint az ilyen információk kiszivárgása komoly veszélyt jelentene az állam biztonságára.

A lap közérdekű adatigénylést nyújtott be, hogy kiderítse, rendelkezik-e különleges útlevéllel Orbán Balázs, a politikai igazgatóság vezetője, Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke, Balog Zoltán, a volt miniszter és jelenlegi püspök, Dzsudzsák Balázs, vagy akár Matolcsy Ádám.

Az adatigénylés kezdetben Szijjártó Péter által irányított Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz (KKM) érkezett, azonban az ügyet a Miniszterelnöki Kabinetirodához (MKI) irányították át. Rogán Antalék végül úgy határoztak, hogy a kért információk kiadását "mellőzni kell", mivel

A diplomata-útlevéllel rendelkezők a gyakorlat szerint általában diplomáciai mentességet élveznek és számos egyéb kedvezmény is jár nekik. Bár a diplomata-útlevelet elsősorban a sokat utazó diplomatáknak találták ki, távolról sem csak ők használják. Ha a gyakorlatban ilyen szigorúan célhoz kötötten adnák csak ki, akkor a lap szerint körülbelül ezer lenne forgalomban, de ennél sokkal több van.

A törvény szerint olyannak is járhat ilyen, aki valamilyen választott, vagy kormányzati, állami tisztséget visel, például az államfőnek, a miniszterelnöknek, a minisztereknek, államtitkároknak és helyettes államtitkároknak, továbbá a számvevőszék és a jegybank elnökeinek, de a honvédség vezérkari főnökének és az összes országgyűlési képviselőnek is. Ugyanakkor egyedi méltányosság alapján is lehet diplomata-útlevelet szerezni, így kaptak például a Schadl Györgytől kezdve Habony Árpádon át Lénárd Andrásig, a Csíki Sör tulajdonosáig sokan.

Related posts