Rendőrbérek Európában: Mely országokban található a legmagasabb, és melyekben a legalacsonyabb jövedelem?

Észak- és Nyugat-Európában a legmagasabb a rend őreinek fizetése, míg Dél- és Kelet-Európa javít a PPS-rangsorban.
A rendőrség kulcsszerepet tölt be a közrend fenntartásában és a polgárok védelmének biztosításában. Ezen alapvető feladatok ellátásához az európai államok évről évre jelentős anyagi forrásokat rendelnek. Az Európai Unió területén a rendre és biztonságra szánt közkiadások 2022-ben a bruttó hazai termék 1,7 százalékát tették ki.
Mennyire tükrözi a rendőrök kompenzációja a munkájuk nehézségeit és felelősségét? Miként alakulnak a rendőrségi bérek különböző európai országokban?
Az Euronews Next alaposan elemezte a rendőrök jövedelmét az EU területén és az Egyesült Királyságban, az Eurostat, az EU hivatalos statisztikai hivatala által közzétett fizetési kalkulátor adataira alapozva.
2023-ban a havi bruttó rendőrtiszti fizetések között drámai eltérések mutatkoztak, hiszen Bulgária mindössze 699 eurót, míg Dánia 5761 eurót kínált. Ezek az összegek egy 35 éves, több mint egy évtizedes tapasztalattal bíró, felsőfokú végzettségű és heti 36 órás munkaidővel rendelkező férfi rendőrtiszt esetében értendők. A két ország közötti különbség jól tükrözi a rendőri hivatás megítélését és a bérpolitika eltéréseit az európai térségben.
Dánián kívül még három országban haladta meg a rendőrtisztek fizetése a 4000 eurót. Németországban, Luxemburgban és Belgiumban 4 200 euró körüli fizetésekkel, míg a holland rendőrök 3 881 eurót, az írek pedig 3 576 eurót kerestek.
Franciaországban a rendőrtisztek havi bére 3 395 euróra rúgott, míg Olaszországban ez az összeg 2 537 euróra tehető. Az Európai Unió legnagyobb gazdaságai közül Spanyolországban a rendőrök keresete volt a legalacsonyabb, mindössze 2 271 euró.
Öt uniós országban a rendőrök kevesebb mint 1250 eurót kerestek, ebből az egyik Magyarország: nálunk, ahogy a fenti, angol nyelvű táblázatból kiderül, 1206 eurónak megfelelő összeget vittek haza havonta 2023-ban. Sereghajtó volt még Lengyelország, Románia, Horvátország is, no meg Bulgária.
A nemek közötti bérszakadék Európa-szerte továbbra is komoly kihívást jelent, és a rendőrség sem mentes ettől a jelenségtől.
Bár egyes országok adatai kevéssé megbízhatóak, Luxemburg az egyetlen olyan ország, ahol a női rendőrtisztek többet keresnek, mint férfi kollégáik. A legtöbb uniós országban a férfi rendőrök több mint 10 százalékkal több fizetést kapnak, mint hölgy kollégáik.
Az EU-ban 2022-ben minden ötödik rendőr nő volt.
Több uniós tagállamban megfigyelhető, hogy a rendőrfelügyelők és nyomozók bérezése lényegesen meghaladja a rendőrtisztek jövedelmét. Az eltérések országonként figyelemre méltóak: míg Bulgáriában a havi átlagkereset 1316 euróra rúg, Dániában ez a szám akár 6351 euróra is felkúszhat.
Ez a szám egy 40 éves férfi keresetét tükrözi, aki több mint 15 évnyi tapasztalattal rendelkezik, és heti 36 órában végzi munkáját.
Több mint 5000 eurót kerestek havonta Írországban is (5 451 euró), őket követi Németország (5 300 euró) és Luxemburg (5 243 euró). Ausztriában (4 860 euró), Hollandiában (4 563 euró) és Belgiumban (4 144 euró) szintén 4 000 euró feletti fizetést kínáltak ezekért a munkakörökért.
Bulgárián kívül Lettország, Horvátország, Litvánia, Románia, Lengyelország és Magyarország is olyan országok, ahol a rendőrfelügyelők és nyomozók bérezése 2000 euró alatt maradt.
Az Európai Unió négy legnagyobb tagállama közül különösen Németország emelkedik ki, ahol a felügyelők és nyomozók átlagosan több mint 5 000 eurót keresnek. Ezzel szemben Franciaországban 3 763 eurós, Olaszországban 2 878 eurós, míg Spanyolországban 2 456 eurós átlagfizetést kaptak a hasonló munkakörben dolgozók.
A vásárlóerő-paritáson (PPS) alapuló jövedelmek átszámítása lehetővé teszi a méltányosabb összehasonlítást.
A vásárlóerő-egység egy Eurostat által definiált "mesterséges valutaegység", amely lehetővé teszi, hogy egy egység révén elméletileg minden országban azonos mennyiségű árut és szolgáltatást vásároljunk. A vásárlóerő-paritás (PPP) célja, hogy "kizárja az országok közötti árszínvonal eltérések hatását". Ha a rendőrségi béreket PPS (vásárlóerő-paritás) alapján vizsgáljuk, akkor a nominális bérszintekhez képest kisebb eltéréseket tapasztalunk, ugyanakkor az EU-n belül továbbra is jelentős különbségek figyelhetők meg.
A nemek közötti bérszakadék, a PPS (Pénzügyi Paritásos Standard) alapján mérve, továbbra is komoly kihívást jelent a rendőrtisztek, felügyelők és nyomozók között. E szerepkörökben dolgozó nők esetében a bérviszonyok eltérő képet mutatnak: az Írországban dolgozó női rendőrök élvezhetik a legmagasabb jövedelmet, amely eléri a 4 539 PPS-t. Ezzel szemben Észtország és Lettország alacsonyabb bérekkel rendelkezik, még Bulgáriát is meghaladva a bérkülönbségek terén.
Az Eurostat becsléseiben az Egyesült Királyság adatai nem találhatók meg. Noha ezek a számok nem hasonlíthatók közvetlenül, mégis hasznos lehet, ha figyelembe vesszük a brit rendőrökre vonatkozó, nemzeti forrásokból származó adatokat.
Az Egyesült Királyság kormányának hivatalos karrierportálja alapján a rendőrtisztek éves jövedelme 29 000 fonttól (35 337 euró) 46 000 fontig (55 880 euró) terjed, attól függően, hogy mennyi tapasztalattal rendelkeznek. A munkájuk átlagosan heti 37-40 órát vesz igénybe. Ez havi szinten körülbelül 2 945 € és 4 657 € közötti összeget jelent.
A Metropolitan Police-nál a belépő fizetés 38 269 font (46 479 euró) évente növekszik. A karrier során, hét év elteltével, elérheti az 56 593 fontot (68 734 euró), ami havi szinten körülbelül 5 728 eurónak felel meg.
2022-ben az Európai Unió területén átlagosan 341 rendőr szolgált 100 ezer lakosra, ami jelentős eltéréseket mutatott az egyes országok között: míg Finnországban mindössze 137 rendőr jutott erre a lélekszámra, addig Cipruson ez a szám elérte az 550-et.
A legkevesebb női rendőr Portugáliában dolgozott 2023-ban (9 százalék), míg a legtöbben Lettországban (43 százalék) választották ezt a hivatást.