Recesszió: megérkezett az új GDP-jelentés | 24.hu A legfrissebb GDP-adatok nyilvánosságra kerülése új dimenziót ad a gazdasági helyzet értékelésének. A recesszió jelei egyre markánsabban mutatkoznak, és a friss statisztikák tükrében érdemes alaposan megv


2024 I-III. negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit

- A KSH második becslésében megerősítette az első számításokat.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024 harmadik negyedévében a termelési oldalról az alábbi izgalmas adatokat tette közzé:

Az ipar teljesítménye 4,4, azon belül a feldolgozóiparé 6,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakihoz képest.

A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben a közúti jármű gyártása és a villamos berendezés gyártása járult hozzá a csökkenéshez, illetve a gumi- és műanyag termék gyártása, valamint az élelmiszeripar fékezte leginkább az ipar visszaesését. Az építőipar hozzáadott értéke 4,0, a mezőgazdaságé (az aszály következtében) 14,9 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.

A 2024. III. negyedévi bruttó hazai termék 0,8%-os visszaesését elsősorban a szolgáltatások szegmense (0,8 százalékponttal) és a termékadók, valamint támogatások egyenlege (0,3 százalékponttal) tompította. Az ipar 1,1, a mezőgazdaság 0,6, míg az építőipar 0,2 százalékponttal mérsékelte a gazdaság összteljesítményének csökkenését. A szolgáltatások területén minden ágazat hasonló mértékben hozzájárult a GDP visszaesésének kompenzálásához.

A háztartások tényleges fogyasztása 4,2 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A tényleges fogyasztás fő összetevői közül a háztartások kiadásainak emelkedése a legszembetűnőbb, hiszen ez 4,5 százalékkal nőtt. A Magyarországon belül megvalósuló (hazai) fogyasztási kiadások is jelentős növekedést mutattak, 4,1 százalékos emelkedéssel. A különböző termékcsoportok hazai fogyasztási kiadásainak volumene minden kategóriában bővült: a tartós termékek esetében 1,6 százalék, a féltartósoknál 4,6 százalék, a nem tartós termékek esetében 4,8 százalék, míg a szolgáltatások terén 4,0 százalékos növekedés figyelhető meg.

A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 3,3 százalékkal nőtt, a közösségi fogyasztásé 1,4 százalékkal csökkent. A háztartásokat segítő nonprofit intézményektől kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,2 százalékkal bővült. A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 3,2 százalékkal nőtt.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás a III. negyedévben 14,0%-kal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Ezen belül mind az építési beruházások, mind a gépek és berendezések beszerzései visszaestek. Összességében a bruttó felhalmozás 4,9%-os csökkenést mutatott az előző év azonos időszakához képest.

A harmadik negyedév során a belföldi felhasználás a fogyasztási és felhalmozási folyamatok hatására összességében 0,3 százalékkal emelkedett.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 1027 milliárd forintos aktívum keletkezett. Az export volumene nagyobb mértékben (1,9%) csökkent, mint az importé (0,9%). A külkereskedelem majdnem 80 százalékát kitevő áruforgalomban a kivitel 3,4 , a behozatal 1,5 százalékkal kisebb lett. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve a turizmust is) exportja 2,1, importja 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó hazai termék 2024 harmadik negyedévében 0,8%-os csökkenést mutatott, amelyhez a bruttó felhalmozás 2,1%-kal, míg a külkereskedelmi forgalom egyenlege 0,9%-kal járult hozzá. Ezzel szemben a végső fogyasztás 2,1%-os mértékben enyhítette a gazdasági teljesítmény csökkenését.

A 2024. év harmadik negyedévében, az előző negyedévhez viszonyítva, a gazdaság teljesítménye 0,7%-kal csökkent, miután a szezonális és naptárhatással kiigazított adatokat figyelembe vettük. A termelési oldalon az ipari szektor 0,3%-os, míg a szolgáltatások 0,1%-os növekedést mutattak. Ezzel szemben az építőipar teljesítménye 4,2%-kal, a mezőgazdaság pedig 4,5%-kal esett vissza. A felhasználási oldalon a végső fogyasztás elemei közül a háztartások fogyasztási kiadásainak volumene 0,8%-kal emelkedett, a kormányzati természetbeni társadalmi juttatásoké 1,1%-kal nőtt, míg a közszolgáltatások fogyasztása 0,5%-kal bővült. Ezzel ellentétben a bruttó állóeszköz-felhalmozás 3,2%-os csökkenést mutatott. A külkereskedelem terén a behozatal és a kivitel volumene összességében növekedett, az import 1,9%-kal, míg az export 0,3%-kal gyarapodott – tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal.

Mint a Portfolio.hu írta, ezzel megerősítést nyert, hogy újra technikai recesszióba kerültünk, hiszen két egymást követő negyedévben esett vissza a teljesítmény. Hozzátették, a gazdaság szenvedésére jellemző, hogy az elmúlt kilenc negyedévből csupán háromszor tudott növekedni.

Related posts