A Mol válaszolt az Index megkeresésére: Gárdonyban az olajszennyeződés megakadályozására izolációs falat kell kialakítani.

A fúrások és a talajmechanikai szondázás során nyert adatok révén részletes áttekintést nyertünk a földtani viszonyokról, ami alapján kidolgoztuk a kármentesítési tervet - nyilatkozta Kozma Szabolcs az Indexnek. A Mol Magyarország logisztikai vezetője a gárdonyi olajszennyezéssel kapcsolatban elmondta, hogy szakértői javaslatok nyomán a leghatékonyabb módszer a szennyeződés terjedésének megfékezésére egy közel L alakú izolációs fal felépítése. Az alábbiakban bemutatjuk a legújabb fejleményeket a gárdonyi olajszivárgás ügyében.
Elsőként számolt be arról az Index, hogy 2024 októberében Gárdony zártkerti részén repedés keletkezett a Mol Százhalombattát Péccsel összekötő termékvezetékén, aminek következtében több száz köbméter benzin és gázolaj szivároghatott a talajba. Azóta gőzerővel zajlik a kármentesítés. Kozma Szabolcs, a Mol Magyarország logisztikai vezetőjétől megtudtuk,
A Mol gyorsan lépett az incidens kapcsán, és az utóbbi hónapok során több alapos vizsgálatot folytattak le. Céljuk az volt, hogy részletesen feltérképezzék a talaj állapotát, valamint nyomon követhessék a szennyeződés mértékét és elterjedését.
A fúrások és a talajmechanikai szondázás során szerzett adatok alapján részletes áttekintést nyertünk a földtani viszonyokról. Ezen információk birtokában alakítottuk ki a kármentesítési stratégiánkat.
- nyilatkozta az Indexnek Kozma Szabolcs, a Mol Magyarország logisztikai vezetője. Jelenleg a területen 22 üzemanyag eltávolító kút működik, amelyek segítségével naponta 500-600 liter üzemanyagot szivattyúznak ki a talajból. Folyamatban van egy automatizált rendszer kiépítése, amely magában foglalja a felszín alatti folyadékgyűjtő hálózat és szivattyúk telepítését. Ezzel a fejlesztéssel a cél a kiöntött üzemanyag hatékonyabb eltávolítása, ami lehetővé teszi a szennyeződés mennyiségének jelentős növelését a napi eltávolítás során.
A kutatások eredményei azt mutatták, hogy a talajba került üzemanyag egy 15-17 méter mélyen feltárt agyagos rétegen, szakmai terminológiával élve fekü-n, oszlik el. A képződmény lejtése következtében a jövőben lehetséges, hogy a szennyezés fokozatosan terjed majd északi, északnyugati és nyugati irányokba.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Kozma Szabolcs. Ebből kiindulva a szakértők ajánlása szerint a legbiztosabb megoldás a terjedés megfékezésére egy közel L alakú szigetelő (folyadékzáró) fal kialakítása.
Az izolációs fal létrehozása során 1,3 méter átmérőjű, körülbelül 27 méter mély furatokat készítenek, ahová cementet és bentonitot tartalmazó zagyot juttatnak el a kívánt mélységig. A fúrószár és a talaj kölcsönhatásának eredményeként ez a keverék önszilárduló, vízzáró falat hoz létre. A kivitelezés során mintegy 151 méter hosszban, összesen 166 furatot alakítanak ki, így megvalósítva az izolációs fal terveit.
"A megoldás időigényes ugyan, de rendkívül hatékony, hiszen biztosítja, hogy a szennyezőanyagok ne jussanak el sem a város belső részeibe, sem a Velencei-tó vízgyűjtőjéhez" – emelte ki a Mol logisztikai vezetője. Hangsúlyozni szükséges, hogy a fal kiépítését követően is folytatódik az elfolyt üzemanyag automatizált eltávolítása, valamint a kiépített falon belüli terület tisztán tartása is.
A cég szoros együttműködésben áll a hatóságokkal, hogy a környezetvédelmi szabályozásoknak megfelelően, maximális hatékonysággal küzdjön a szennyezés ellen.
Kozma Szabolcs az üzemanyag-elfolyás ügyében kifejtette, hogy "a hiba okának felderítése jelenleg is folytatódik, és az eseményvizsgálati eljárás befejezését követően tudunk majd érdemben tájékoztatni az eredményekről." A vezetéksérülés által érintett területen élő lakosok kártalanításával kapcsolatban Kozma hozzátette, hogy...
a vállalat jelenleg is tárgyal azon ingatlantulajdonosokkal, akik a környezetszennyezés következtében, illetve a műszaki kárelhárítás vagy a kármentesítési tevékenység kialakításakor kárt szenvedtek el.
A gárdonyi önkormányzat is kiemelt figyelemmel kíséri az eseményeket. Információink szerint minden rendelkezésre álló eszközzel támogatja a folyamatot, hogy a károk elhárítása a lehető leggyorsabban és legszakszerűbben történjen meg.
Az Index egyéb kérdésekkel is kereste a Mol Csoportot a gárdonyi szennyeződéssel kapcsolatban. Egyelőre ezek az információk állnak rendelkezésünkre, de ígéretet kaptunk arra, hogy a jövőben további tájékoztatást nyújtanak.