Hogy önként távozz, lehet, hogy a munkahelyeden a csendes kirúgás áldozata lettél? Engedd meg, hogy felfedjük e jelenség hátterét!
A közösségi média platformjain egyre gyakrabban felbukkan a "quiet firing" kifejezés, amely magyarul a "csendes kirúgás" jelenségét takarja. Ezt a módszert a vállalatok azért alkalmazzák, hogy elkerüljék a végkielégítések kifizetését, és arra ösztönözzék az alkalmazottakat, hogy saját maguktól mondjanak fel.
A leépítés egy új, a cégek számára gazdaságosabb formájának tűnik a quiet firing, magyarul csendes kirúgás: a kutatások szerint a vállalatok egyre inkább használják ezt ahelyett, hogy egyenesen kirúgnák vagy elbocsátanák a dolgozókat. Azért, hogy elkerüljék a távozással járó pénzügyi, pszichológiai és jogi költségeket, egyes vállalatok szándékosan olyan ellenséges munkahelyi környezetet teremtenek, amely arra ösztönzi az alkalmazottakat, hogy önként távozzanak.
A Harvard Business Review átfogó elemzése rávilágít, hogy a csendes kirúgás, mint módszer, nem újkeletű dolog. A vezetők már régóta alkalmazzák ezt a taktikát, hogy a gyengén teljesítő munkavállalókat távol tartsák anélkül, hogy végkielégítést kellene fizetniük, vagy jogi következményektől kellene tartaniuk. Az utóbbi időszakban azonban olyan óriáscégek, mint a Meta, Amazon vagy Tesla, valamint a magyar közösségi médiában megjelenő beszámolók alapján itthoni vállalatok is, egyre inkább ezt a módszert választják a munkaerő csökkentésére irányuló stratégiáikban.
Amerikai példánál maradva, az Amazonnál az figyelhető meg, hogy míg más nagyvállalatok az automatizálásra és a home office-ra állnak át már teljesen, addig az Amazon az ötnapos, irodai munkavégzést erőlteti annak ellenére, hogy a munkavállalók 90 százaléka elégedetlen, és 73 százalékuk fontolgatja a felmondást, illetve a szigorúan betartatott irodai munkavégzés nem igazán illeszkedik az eddig közvetített "laza tech cég" imidzsébe sem.
Lehetséges, hogy az egyik legnagyobb adatvezérelt vállalat már nem emlékszik arra, hogyan használja fel az adatokat a döntéshozatal során? Talán figyelmen kívül hagyták azt a figyelemre méltó tényt, hogy a Global Workplace Analytics kutatásai szerint a munkáltatók 65%-a úgy véli, a távmunka javította a hatékonyságot, és 95%-uk tapasztalata szerint a home office hozzájárult az alkalmazottak megtartásához?
Egy friss kutatás alapján a 2021-ben távozó munkavállalók zöme az alacsony bér, a fejlődési lehetőségek hiányossága és a vezetőik tiszteletlensége miatt döntött a felmondás mellett. Elterjedt jelenség, hogy az alkalmazottakat fokozatosan új feladatokkal terhelik, így a munkakörük szép lassan eltér a kezdeti szerződésükben foglaltaktól, ami miatt végül úgy érzik, hogy a felmondás az egyetlen járható út. A legnagyobb probléma azonban az, hogy sokan nem ismerik fel a csendes kirúgás jeleit, nem tudják, hogyan észlelhetik ezeket a jeleket, vagy mit tehetnek, ha ilyen helyzetbe kerülnek.
A Harvard Business Review több mint 1000 amerikai munkavállalót kérdezett meg, akik különböző iparágakban és pozíciókban dolgoznak, a csendes kirúgás jelenségével kapcsolatban. A válaszok elemzése révén számos olyan jelenséget azonosítottak, amelyek arra utalhatnak, hogy a munkáltatók szándékosan próbálják rávenni a munkavállalókat a távozásra.
Nem túl kedvező érzés, amikor a munkahelyi környezetben bekövetkező változások – még ha csak kis mértékben is – demotiváló hatással vannak ránk. Teljesen érthető, ha el szeretnél távozni egy olyan közegből, ahol nem becsülnek meg, nem kapod meg a megérdemelt javadalmazást, és tiszteletteljes bánásmódban sincs részed, ráadásul jogfosztottnak is érzed magad. Az egyik felmérés szerint a válaszadók több mint egynegyede jelezte, hogy a csendes kirúgás jelei miatt új munkahely után nézett, ami arra utal, hogy ez a stratégia, bár etikailag megkérdőjelezhető, rendkívül hatékonyan működik a munkahelyi leépítések során.
Mások a felmérés során megosztották tapasztalataikat arról, miként birkóztak meg a kihívásokkal, és hogyan találtak új utakat a továbblépésre. Ezek a megosztott élmények igazi kincsek, amelyek értékes útmutatást nyújthatnak a saját helyzetedhez, ha a csendes kirúgás jeleit észleled a munkahelyeden.
Vannak olyan objektív tényezők, amelyek indokolhatják a vezetők döntéseit, vagy esetleg csendes kirúgás zajlik a munkahelyi környezetben? A kedvezőtlen események csupán téged érintenek, vagy mindenki számára hasonlóan nehézségeket okoznak? Ha a munkahelyed már elviselhetetlenné vált, és úgy érzed, hogy ez negatívan hat a mentális jólétedre, talán itt az ideje mérlegelni a felmondást. Mielőtt azonban döntést hoznál, fontos, hogy alaposan átgondold a helyzetet és pontosan tisztában legyél a körülményekkel.
Ahhoz, hogy tisztában legyél a munkahelyeden zajló változásokkal, fontos, hogy alaposan megismerd a vállalat szabályait és előírásait. Ez segít abban, hogy megértsd, mely változások elfogadhatók, és melyek azok, amelyeket már nem érdemes figyelmen kívül hagyni. Az előléptetés és a fizetésemelés szempontjainak ismerete kulcsfontosságú, hiszen ez nyújt viszonyítási alapot arra, hogy megkülönböztesd a valódi csendes kirúgást a csupán iparági trendekből fakadó természetes átalakulásoktól.
Készíts részletes nyilvántartást a pozitív és negatív tapasztalataidról egyaránt. Írd le a teljesítményedet és az eredményeidet, hogy konkrét, mérhető mutatókkal tudj bizonyítani a vállalat számára nyújtott értékedet. Emellett rendkívül fontos, hogy írásban rögzítsd azokat a helyzeteket is, amikor nem megfelelően bántak veled a cégnél: gyűjts össze e-maileket, írásos visszajelzéseket, értékeléseket és hasonló dokumentumokat. Ne felejtsd el dokumentálni azokat az eseteket sem, amikor úgy érezted, hogy tiszteletteljes bánásmódban nem részesültél, kirekesztettek vagy alulértékeltek. Ez a rendszeres nyilvántartás segíthet abban, hogy átlátható képet nyújts a munkakörnyezetedről és a saját tapasztalataidról.
Ha aggaszt a helyzeted, érdemes felkeresni a felettesedet, és nyílt, őszinte beszélgetést folytatni vele az érzéseidről. Próbáld meg a lehető legkonkrétabban megfogalmazni a gondjaidat, és a panaszok helyett arra helyezd a hangsúlyt, hogy milyen gyakorlati lépésekkel, módszerekkel segíthetne a vezetőd a munkahelyi kihívások megoldásában. Ezzel nemcsak a saját érzéseidet osztod meg, hanem egyúttal konstruktív megoldásokat is javasolsz, amelyek elősegíthetik a közös fejlődést.
Időnként hasznos lehet, ha szakmai szemszögből értékeled a helyzetet, és ezért érdemes jogi tanácsadóval vagy szakszervezeti képviselővel egyeztetni. Már az a gondolat is, hogy konzultálsz valakivel, elég lehet ahhoz, hogy a felettesed meggondolja magát, és ne folytassa a visszavonulás csendes formáját.
A csendes kirúgás által kiváltott stressz komoly hatással lehet a mentális jólétedre. Érdemes fontolóra venni, hogy szakmai segítséget kérj a pszichés megküzdéshez, hiszen egy szakember sokat segíthet abban, hogy jobban átvészelj egy ilyen nehéz időszakot. Emellett a barátok, családtagok és kollégák támogatása is elengedhetetlen ahhoz, hogy megőrizd mentális egészségedet. Ha pedig úgy érzed, hogy a munkahelyi nyomás már elviselhetetlenné vált, ne habozz: keress egy új lehetőséget, és bátran mondj fel. Egy munkahely sosem ér annyit, hogy feláldozd érte a lelki békédet.
Végül, ha egyértelmű számodra, hogy a cég rá akar kényszeríteni a felmondásra, és úgy döntöttél, hogy új állást keresel, ne add be csak úgy, hirtelen a felmondásodat. Ehelyett kérj egy beszélgetést a vezetődtől, és jelezd neki, hogy szerinted a cég bizonyos lépései arra utalnak, hogy csökkenteni akarja a munkavállalók létszámát, és oszd meg vele, hogy milyen feltételekkel egyeznél bele a távozásba. Például fel lehet ajánlani az önkéntes távozást hat hónapos végkielégítésért, pozitív ajánlásért, álláskeresési támogatásért vagy bármilyen más, számodra fontos juttatásért cserébe. Ha a vállalat a felmondásodat várja, és nem akar kirúgni, az azt jelenti, hogy van egy kevés tárgyalási előnyöd.
Természetesen, az elméleti megközelítést könnyebb papíron megfogalmazni, mint a valós életben alkalmazni. A Harvard Business Review egy kutatása során kiderült, hogy a válaszadók több mint 40%-a, aki tapasztalta a csendes kirúgás jelenségét, inkább úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a problémát, elkerülve ezzel a konfliktusokat. Azonban, ha tisztában vagy a figyelmeztető jelekkel és a szükséges lépésekkel, amelyekkel kezelheted a csendes kirúgást, akkor megelőzheted a nehézségeket. Legyen szó arról, hogy úgy döntesz, elhagyod a munkahelyed, vagy kitartasz mellette, fontos, hogy tudd: megérdemled azt a munkát, ahol megbecsülnek és értékelnek – akár jelenlegi pozíciódban, akár egy új lehetőségben.