Putyin újabb lehetőséget vetett fel az Egyesült Államokkal való együttműködésre | 24.hu


Vlagyimir Putyin orosz (b) és Donald Trump amerikai elnök még 2019-ben.

Oroszország nyitott az együttműködés lehetőségére az Egyesült Államokkal a ritkaföldfémek terén – jelentette ki Vlagyimir Putyin, az orosz elnök a Rosszija 1 televízióban tett nyilatkozatában, amelyet az MTI is megosztott. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország jelentős mennyiségű ritkaföldfémet birtokol, amely messze felülmúlja Ukrajna készleteit, így a világ egyik vezető szereplőjének számít ezen a téren. Kiemelte, hogy Moszkva kész együttműködni külföldi partnerekkel a ritkaföldfémek kitermelésének és fejlesztésének érdekében, különösen az újonnan felfedezett régiókban. Az elnök megjegyezte, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közötti lehetséges ásványkincs-megállapodás Oroszország érdekeit nem befolyásolja, és hozzátette, hogy Ukrajna ritkaföldfém-készleteit még alaposan fel kell térképezni.

Javasolta, hogy fontolják meg egy közös alumíniumbányászati projekt elindítását a krasznojarszki régióban, ahol amerikai cégek részvételét is lehetőségként felvetette. Az elnök kifejtette, hogy a projekt összköltsége körülbelül 15 milliárd dollárra rúg. Hozzátette, hogy Oroszország hajlandó 2 millió tonna alumíniumot exportálni az amerikai piacra, ami véleménye szerint hozzájárulhat a világpiaci árak stabilizálásához.

Putyin pozitívan értékelte Donald Trump amerikai elnök javaslatát a védelmi költségvetés csökkentésére. Véleménye szerint Oroszország és az Egyesült Államok képes lenne megegyezni a védelmi kiadások 50%-os mérsékléséről, és Kína is részt vehetne ebben a kezdeményezésben.

Az ukrajnai rendezésről szólva hangot adott álláspontjának, miszerint Trumpnak - ellentétben az európai vezetőkkel - szabad keze van ebben ügyben.

Nem csak azt mondja, amit gondol, hanem azt is teszi, amit akar. Nos, ez az egyik jelentős nagyhatalom vezetőjének kiváltsága

- mondta cinikusan az orosz vezető.

Úgy vélekedett, hogy Oroszországnak és az Egyesült Államoknak meg kell tennie az első lépést a kölcsönös bizalom növelésére az ukrajnai konfliktus megoldása érdekében. Közölte, hogy érdemben nem tárgyalt Trumppal a konfliktus megoldásáról. Putyin szerint Trumpnak az ukrajnai politikai helyzet javítására tett kísérlete inkább magának Ukrajnának, mintsem Oroszországnak kedvez. Azt mondta, hogy Moszkvának semmi kifogása sincs az ukrán államiság megőrzése ellen, de ezt a területet nem lenne szabad ellenséges hídfőállásként felhasználni Oroszország ellen. Mint mondta, Oroszország a lehető leggyorsabban el akarja érni a békét, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ennek a célnak az útjában áll - jelentette ki mindezt az Ukrajnát már negyedik éve óriási erőkkel támadó hatalom vezetőjeként.

A kialakult helyzetben meglepő módon mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a jelenlegi vezető továbbra is aktívan részt vegyen a konfliktusban, ezzel is gyengítve azt a rendszert, amely ellen harcolunk. Ugyanakkor az ukrán államiság megerősítése érdekében elengedhetetlen, hogy energikus és teljesen más irányú lépéseket tegyünk. Olyan vezetőket kell hatalomra emelnünk, akik valóban élvezik Ukrajna népének támogatását. Zelenszkij döntése, hogy elzárkózik az Oroszországgal való tárgyalásoktól, véleményem szerint zsákutcába juttatta őt. Putyin ismételten megismételte az orosz propaganda állításait, miszerint a hivatalban lévő ukrán vezető elkerüli a békés megoldásról folyó tárgyalásokat, mert attól tart, hogy a hadiállapot feloldása után választáson kellene megmérettetnie magát. Az orosz elnök emellett arra hivatkozott, hogy Zelenszkij népszerűsége csupán a fele annak, mint Valerij Zaluzsnyijé, az ukrán fegyveres erők korábbi parancsnokáé, aki jelenleg Londonban képviseli hazáját. Putyin Zelenszkijt a hadsereg, a társadalom és az állam destabilizálásának forrásaként jellemezte. Megjegyezte, hogy a kijevi rezsim vezetője egyre inkább toxikus figurává válik az ukrán fegyveres erők számára, mivel abszurd parancsokat osztogat, amelyek mögött politikai megfontolások állnak, nem pedig katonai ésszerűség. Ez a hozzáállás a hadsereg számára jelentős, indokolatlan és katasztrofális veszteségeket von maga után – tette hozzá.

Putyin hangsúlyozta, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatfelvételre érkezett európai válaszok érzelmi töltetűek, ám hiányzik belőlük a gyakorlati megfontolás. Kijelentette, hogy Európa joggal nem támaszthat követeléseket Oroszországgal szemben.

Related posts