Egy izgalmas fejlemény zajlik Magyarország szomszédságában, ahol egy puccskísérletre derült fény. A nyomozás során kiderült, hogy a szálak egészen Moszkváig nyúlnak, ami komoly aggodalmakat vet fel a régió stabilitása szempontjából.


A román hatóságok felfedték a demokratikus rend megdöntésére irányuló puccskísérletet, amelyet egy 101 éves nyugdíjas tábornok irányított. A Vlad Țepeș Parancsnokság néven ismert, katonai struktúrákra épülő csoport állítólag orosz kapcsolatokkal is rendelkezett, beleértve a bukaresti orosz nagykövetség katonai attaséját és annak helyettesét, akiket Románia nemkívánatos személyekké nyilvánított. A puccsisták ügyében ismét felszínre került Călin Georgescu neve, aki a tavaly novemberben törölt elnökválasztás első fordulóját nyerte meg, és akivel szemben jelenleg bűnvádi eljárás folyik.

Csütörtökön a román Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) hat személyt tartóztatott le, akiket szervezett bűnözői csoport létrehozása és hazaárulás vádjával gyanúsítanak. Az eljárás során kiderült, hogy az érintettek a "Vlad Țepeș Parancsnokság" nevű, katonai struktúrára épülő csoport tagjaiként működtek. Céljuk az volt, hogy puccs révén megragadják a hatalmat, teljhatalmat építsenek ki, és Romániát kivezessék a NATO-szövetségből.

A szervezett bűnözői csoportot egy szervezet álcája alatt hozták létre, és egy katonai típusú struktúra mentén alakult ki, katonai parancsnoksággal (vezérkar) és végrehajtó személyzettel, amelyet a vizsgált gyanúsított, egy nyugalmazott vezérőrnagy képvisel

- olvasható a DIICOT hivatalos közleményében.

Ez a különös figura, Radu Theodoru, a Vlad Țepeș Parancsnokság "vezérkari főnöke", nem csupán egy nyugalmazott vezérőrnagy, hanem egy 101 éves második világháborús veterán is. Romániában nem ismeretlen név: aktívan részt vett a szélsőséges, magyarellenes Nagy Románia Párt megalapításában, de viszonya a párt vezetőjével, Corneliu Vadim Tudorral, hamarosan megromlott. Politikai pályafutása mellett könyvekben és cikkekben is terjesztette radikális nézeteit: összeesküvés-elméletekkel állt elő, tagadta a holokausztot, és "zsidó üzletnek" minősítette azt, míg Adolf Hitlert "marionettfiguraként" emlegette. Theodoru gondolataira a moszkvai körök is felfigyeltek, hiszen a Kremlhez közeli médiában rendszeresen lehetőséget kapott véleménye kifejtésére. Jelenleg nem tartózkodik őrizetben, de a hatóságok továbbra is nyomoznak ellene, sőt, házkutatást is végeztek nála.

A Vlad Țepeș Parancsnokság teljesen felszámolta volna a romániai demokratikus rendszert, megszüntette volna a pártokat, az országot pedig egy "bölcsek tanácsa" irányította volna. Románia új nevet is kapott volna Geția néven - utalva az ókori géta népcsoportra, amely Havasalföld területén élt -, de új zászló és új himnusz bevezetését is tervezték.

Az összeesküvők egyik célja Románia NATO-ból való kivezetése lett volna, így nem meglepő, hogy Moszkvában kerestek és találtak támogatást. A terrorellenes ügyosztály szerint januárban a gyanúsítottak közül ketten Moszkvába utaztak, ahol kapcsolatba kerültek olyan személyekkel, akik hajlandóak voltak támogatni a szervezet törekvéseit a romániai államhatalom átvételére.

A Vlad Țepeș Parancsnokság vezetőinek letartóztatása előtt egy nappal, szerdán Románia hivatalosan is nemkívánatos személlyé nyilvánította a bukaresti orosz nagykövetség légi és haditengerészeti katonai attaséját, valamint annak helyettesét. Csütörtökön pedig napvilágra került, hogy a hat vádlott szoros kapcsolatban állt a két kiutasított orosz tisztségviselővel.

Két orosz diplomata titkos hírszerzési műveleteket folytatott a stratégiai fontosságú térségekben, miközben aktívan hozzájárultak egy csoport alkotmányellenes tevékenységeinek támogatásához.

- jelentette be a Román Hírszerző Szolgálat (SRI).

A Vlad Țepeș Parancsnokság ügyével összefüggésben felmerült Călin Georgescu neve, aki a november 24-én lezajlott, de az alkotmánybíróság által később érvénytelenített elnökválasztás első körének győztese volt. Az elnökválasztás törlésének hátterében az a vád állt, miszerint a román hírszerzés információi szerint orosz befolyásolás történt Georgescu érdekében.

Radu Theodoru még januárban egy videóban azt mondta, Georgescut el kell ismerni elnökként. A nyugalmazott tábornok csütörtökön egy lánya által feltöltött videóban szólt a vádakról. Tagadta, hogy kapcsolatban állna Georgescuval, és azt állította, nem volt szó semmilyen összeesküvésről, a csoport célja csak a katonai hagyományok őrzése és a román katonai oktatás fejlesztése volt. Theodoru úgy vélte, az egész ügyet csak azért kreálták, hogy besározzák vele Georgescut.

A volt elnökjelölt közvetlenül nem játszik szerepet a Vlad Țepeș Parancsnokság körüli botrányban, azonban áttételes kapcsolatok mégis felfedezhetők, különösen a két persona non gratává nyilvánított orosz hivatalnok által. Georgescut február 26-án a rendőrség őrizetbe vette, és az ügyészség összesen hat vádpontot emelt ellene. A politikust azzal vádolják, hogy cselekményeivel az alkotmányos rend megdöntésére törekedett; fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezetet alapított; népirtásért elítélt személyek kultuszát népszerűsítette; valamint a nemzetbiztonságot fenyegető hamis információkat terjesztett. Emellett hamis nyilatkozatot tett (Georgescu a kampányköltségeit nulla lejben tüntette fel) és antiszemita szervezet létrehozásával is megvádolták. Jelenleg hatvannapos hatósági felügyelet alatt áll.

A nemkívánatosnak minősített orosz katonaiattasé-helyettes neve megtalálható a Georgescu ellen indított büntetőeljárás iratainak között is.

A volt elnökjelölt egyik munkatársa, az ügyben szintén gyanúsítottként szereplő, szélsőjobboldali, antiszemita Marian Motocu a vád szerint kapcsolatot tartott a kiutasított helyettessel.

Georgescu egy újabb, eddig nem látott szálon került összefüggésbe Moszkvával. Rávilágítottak, hogy a volt elnökjelölt szoros kapcsolatban áll Horațiu Potrával, aki nem más, mint egy hírhedt zsoldos, aki román zsoldosokat küld konfliktus sújtotta területekre, például a Kongói Demokratikus Köztársaságba. Itt tevékenykedett a "román Prigozsinként" is ismert Potra. A vádak szerint Georgescu és Potra együtt destabilizáló műveleteket terveztek, ám a hatóságok időben közbeavatkoztak, és megakadályozták az akciókat. A román hatóságok, akik Georgescut őrizetbe akarták venni, egyidejűleg Potra letartóztatását is tervbe vették, de ő fiával és egy másik családtagjával sikeresen elmenekült Dubajba. A vádak Potrát orosz befolyású csoportokkal, köztük a Wagner orosz zsoldoscsoporttal is összefüggésbe hozták.

A Georgescu körüli ügyek híre Donald Trump kormányzatához is eljutott, és az adminisztráció több fontos tagja is erős véleményt nyilvánított a kérdésben. Kezdődött mindez J. D. Vance-nek a müncheni biztonsági konferencián mondott beszédével, ahol az amerikai alelnök váratlan kirohanást intézett Európa ellen, azt állítva, hogy a kontinens szembemegy saját demokratikus értékeivel. Ennek egyik példajaként hozta fel azt, hogy a román alkotmánybíróság - egyébként valóban meglehetősen ellentmondásos módon - eltörölte az elnökválasztás első fordulóját.

"A helyzet annyira elfajult, hogy idén decemberben Románia egyenesen érvénytelenítette az elnökválasztás eredményét egy hírszerző ügynökség gyenge gyanúja és a kontinentális szomszédok hatalmas nyomása alapján. Nos, ha jól értem, az érv az volt, hogy az orosz dezinformáció fertőzte meg a romániai választásokat, de megkérném európai barátaimat, hogy nézzenek rá más perspektívából. Gondolhatják azt, hogy helytelen, hogy Oroszország közösségimédia-hirdetéseket vásárol a választások befolyásolása céljából. Mi biztosan helytelennek gondoljuk. Elítélhetik ezt akár a világ színpadán is. De ha az önök demokráciáját néhány százezer dollárnyi digitális hirdetéssel tönkre lehet tenni egy külföldi országból, akkor eleve nem volt túl erős" - mondta.

Tulsi Gabbard, az amerikai Nemzeti Hírszerzés vezetője, kifejtette, hogy Románia jól illusztrálja, miként cselekednek az európai szövetségesek a demokrácia aláásásában, és hangsúlyozta, hogy nem figyelnek a polgárok véleményére. Elon Musk pedig kifejezte felháborodását, miután a rendőrség letartóztatta Georgescut.

Most őrizetbe vették azt a személyt, aki a romániai elnökválasztáson a legmagasabb szavazatszámot érte el.

Musk tévesen fogalmazott, hiszen csupán előállítás zajlott, nem pedig letartóztatás.

Jelenleg Georgescu a romániai elnökjelölt-aspiránsok között a legkiemelkedőbb népszerűséget élvezi. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a támogatottsága 44-45 százalékra tehető, ami ugyan figyelemre méltó, ám nem elegendő az első forduló megnyeréséhez. A második fordulóban viszont egy mérsékelt ellenfél könnyen megnehezítheti a dolgát.

És az is kérdés, egyáltalán elindulhat-e Georgescu, ugyanis az ellene indított bűnvádi eljárás miatt könnyen lehet, hogy eleve kizárják. A Financial Times két forrása alapján azt írta, nagy valószínűséggel nem engedik majd indulni a volt elnökjelöltet.

Related posts