Publicus: A magyar lakosság körében végzett felmérés alapján a válaszadók fele úgy véli, hogy Rogán Antalt érintő amerikai korrupciós vádak megalapozottak.

Még a Fidesz támogatói körében is 21 százaléknyian úgy vélik, hogy lehet igazság a felhozott vádakban.
Tízből nyolc magyar hallott arról, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter január elején felkerült az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listájára - derült ki a Publicus Intézet kutatásából, amelyet a Népszava megbízásából készítettek. Az amerkiaiak akkori közlése szerint a miniszter a magyarországi korrupcióban való érintettsége miatt került fel a listára.
A legfrissebb felmérés eredményei alapján a megkérdezettek 33%-a biztosan megalapozottnak tartja a Rogánnal szembeni amerikai vádakat, míg 17%-uk valószínűnek véli azokat, összességében tehát az emberek fele osztja ezt a nézetet. Ezzel szemben 21% határozottan úgy véli, hogy a vádak nem igazak, 7% pedig inkább ezt a véleményt képviseli. Érdekes módon 22% nem kívánt állást foglalni a kérdésben.
A Fidesz támogatóinak 21%-a kifejezte, hogy szerintük a felhozott vádak esetleg igazak lehetnek. Ezzel szemben az ellenzéki szavazók 77%-a, valamint a bizonytalanok 43%-a osztja ezt a véleményt.
Azok között, akik úgy vélik, hogy a miniszter valóban elkövette a vádolt cselekményeket, 91 százalék úgy gondolja, hogy Orbán Viktor tisztában volt a korrupciós ügyekkel. Ezt a nézetet a fideszes szavazók 64 százaléka osztja, míg az ellenzéki táborban ez az arány 97 százalékra emelkedik.
Az emberek körében végzett felmérések alapján a válaszadók 43 százaléka úgy véli, hogy Rogán szankcionálásának mögöttes indítéka a korrupció, míg csupán 26 százalék tartja valószínűnek, hogy politikai motivációk állnak a háttérben. Érdekes, hogy a kormánypárti szavazók közül 58 százalék hisz a politikai bosszú elméletében, míg az ellenzéki táborban ez az arány mindössze 8 százalék. A bizonytalan szavazók esetében pedig 24 százalék látja a szankcionálás mögött a politikai játszmák szálait.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a megkérdezettek 58 százaléka szerint Rogánnak le kellene mondania a kormányzati tisztségéről, és meglepő módon a Fidesz szavazók 21 százaléka is ezzel a nézettel szimpatizál. Továbbá, a válaszadók 72 százaléka úgy véli, hogy a kormánynak komolyan kellene foglalkoznia a Rogánt ért vádakkal. Érdekes, hogy a fideszesek körében is minden második személy osztja ezt a véleményt.
A magyar kormány álláspontja szerint Rogán Antal szankcionálása mögött a januárban távozó Biden-adminisztráció bosszúja húzódik meg. Ez a lépés azt eredményezi, hogy a miniszter nem léphet be az Egyesült Államok területére, továbbá bármilyen ott lévő vagyonát befagyasztják. Azóta az Orbán-kormány többször hangsúlyozta, hogy intézkedéseket tervez a miniszter helyzetének rendezésére, ám valójában ezt csak Rogán teheti meg, mivel neki kell hivatalosan eljárnia, és beadványt benyújtania a lista eltávolítása érdekében.