Példátlan jelentőségű strasbourgi döntés: a vizsgált személynek kell igazolnia, hogy honnan származik a vagyona.

Romániában egy volt rendőrfőnök több tízezer eurót veszített el, mivel nem tudta igazolni a vagyona eredetét. Jelenleg ez a jelenség kizárólag a román színtéren figyelhető meg.
Érvényben hagyta azt a romániai ítéletet a strasbourgi bíróság, amely szerint elkobozható egy korábbi rendőrfőnök, Ioan Pacurar vagyonából 57 ezer euró, mert a vagyonnyilatkozata nem egyezett meg a tényleges anyagi helyzetével. Romániában ugyanis a vagyonosodási vizsgálatnál megfordul a bizonyítás terhe, azaz nem a hatóságoknak, hanem a gyanúba keveredett állami tisztviselőnek kell igazolnia, hogy legális forrásokból gazdagodott meg - írta a 24.hu.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász a portálnak azt mondta, hogy az ítélet ugyan precedens értékű, de nem írja felül a hazai jogszabályokat, ugyanakkor meghatározhatja azok alkalmazási feltételeit. A "fordított bizonyítási teher" azonban megmarad román sajátosságnak.
A strasbourgi bíróság hallgatása a jogalkotással kapcsolatban különös jelentőséggel bír Magyarország számára. Ez arra utal, hogy ha egy ország valóban komolyan veszi a korrupcióellenes harcot, és betartja a nemzetközi emberi és polgári jogi normákat, akkor jogszerűen léphet fel a korrupcióval gyanúsított személyek ellen. Ennek következményeként akár a tulajdonjogok is korlátozhatók, ami végső soron a vagyonelkobzást is legitimálhatja – hangsúlyozta a szakértő.
A szóban forgó esetben a romániai bíróságok először 250 ezer euróra büntették a rendőrkapitányt vagyonelkobzás formájában, azonban később ezt az összeget 57 ezer euróra csökkentették. A rendőrtiszt azonban még ezzel a módosított összeggel sem volt megelégedve, így végül az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult jogorvoslatért.