Sajnos kedvezőtlen adatok érkeztek, és aggasztó hír, hogy a talpra állás jelei egyelőre nem mutatkoznak.

Már az idei első két hónapban erősen fogott az építőipar fékje. Az ágazat még az előző évi alacsony bázishoz képest is gyenge adatokat produkált januárban majd februárban. Szakértők szerint a tavalyi után a 2025-ös évben sem várható érdemi javulás a magyar gazdaság egésze szempontjából kulcsfontosságú iparágban.
A legfrissebb statisztikai adatok alapján az építőipari termelés volumene 4,5 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva - tájékoztatta a közvéleményt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A havi változások tekintetében megállapítható, hogy a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint az építőipar teljesítménye 1,3 százalékkal csökkent a 2025. januári szinthez viszonyítva.
A közelmúltban 3300 vállalkozás zárta be kapuit.
Az építőanyagok gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Mapei legfrissebb felmérése alapján 2024-ben sem tapasztalható jelentős javulás az építőipar általános helyzetében, és az idei évben sem valószínű áttörés. Ugyanakkor van némi bíztató jel a szektorban: a vállalat országos kutatása rávilágít arra, hogy - bár mérsékelten - de pozitív tendenciák mutatkoznak.
Sokkoló adat, hogy 2024-ben mintegy 3300 építőipari vállalkozás szűnt meg.
A kormánynak arra kell törekednie, hogy megtalálja az egyensúlyt.
Aki lakásépítésben vagy felújításban gondolkodik, az most, év elején van a legkedvezőbb helyzetben - hívta fel a figyelmet nemrég az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A kormányzati intézkedések hatása később várható, valamint felhívják a figyelmet arra, hogy az alacsonyabb minőségű építési termékek beáramlása rontja a hazai vállalkozások versenyképességét.
A szervezet elnöke a tavaly év végi Indexnek adott interjújában kiemelte, hogy az építőipari kapacitások adottak, ám elengedhetetlen, hogy a kormány mind a kereslet, mind a kínálat oldalát megfelelően támogassa és ösztönözze.