A Károli Gáspár Református Egyetem bejelentette, hogy pénzügyi okok miatt tizennyolc szak megszüntetésére kényszerül.


Másféltucat humán képzés szűnik meg idén szeptembertől a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemen. Az intézmény pénzhiányra hivatkozik, ezzel egyidőben új szakokat vett fel a palettára.

Az utóbbi időszakban jelentős változások zajlottak a Károli Gáspár Református Egyetemen (KRE), ahogyan azt több hírlap is beszámolta. A budapesti intézmény szeptembertől 18 különböző szakot és posztgraduális képzést tervez megszüntetni a tanszékein.

A Mérce és az Eduline is beszámolt róla, hogy az őszi szemesztertől kezdődően elérhető képzések között már nem található:

A portálok úgy fogalmaztak, az egyetem pénzhiánnyal indokolta a változást. Ezt az intézmény is megerősítette, a Károli ugyanis 2025. január 9-én egy közleményt osztott meg a honlapján, amelyben a sajtómegkeresésekre kívánt reflektálni.

"A Károli Gáspár Református Egyetem alapítása óta folyamatosan fejlődő, egyre több új és népszerű képzést magáénak tudó, ezáltal a hazai ranglistákon mindenkor előkelő helyen számontartott egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény" - szól a közlemény, amely így folytatódik:

Az Egyetem fejlődése és elismertsége figyelemre méltó, hiszen az elmúlt évtizedhez képest a hallgatók létszáma másfélszeresére nőtt, már több mint 9000 fiatal tanul az intézmény keretein belül. Az oktatói, kutatói, tanári kar és a nem oktató munkatársak száma is jelentősen megnövekedett. Ennek ellenére az Egyetem költségvetési bevételei nem tartanak lépést a megnövekedett feladatokkal, így kiadási terhei – hasonlóan más felsőoktatási intézményekhez – egyre inkább fokozódnak. Az oktatók és a hallgatók elvárása azonban, hogy az oktatás korszerű, XXI. századi infrastrukturális környezetben valósuljon meg. Éppen ezért kiemelt jelentőséggel bír a Református Egyetemváros projekt, amelynek finanszírozása ugyan nem az egyetem költségvetéséből történik, de a jövőben az új épület az intézmény használatába kerül.

Tehát a folyamatosan növekvő létszám nem találja meg a megfelelő támogatást a költségvetésben. A közlemény ezután a hallgatói igényekre hivatkozva magyarázza meg a szakok megszüntetését.

Bár az egyetem a büdzsére hivatkozik, az intézmény nemrég megbízást adott egy új ferencvárosi campus tervezésére. Az Építészfórum értesülése szerint az Arch-ikon építészirodával kötött szerződésük alapján az épületegyüttes generáltervezése (nem az építése) nettó 2,47 milliárd forintba for kerülni. A kivitelezés a HVG információi szerint akár 62,5 milliárd forintba is kerülhet majd.

Az Egyetem Fenntartói Testülete folyamatosan figyelemmel kíséri a képzési igényeket, és a költségvetési kereteket is mérlegelve értékeli a Karok oktatási tevékenységeit. Ezen értékelési folyamat eredményeként rendszeresen hoznak döntéseket a képzések indításáról vagy megszüntetéséről. 2024-ben a Testület új programok bevezetéséről határozott, ugyanakkor döntött egyes, az elmúlt években alacsony érdeklődésnek örvendő képzések 2025/2026. tanévtől való eltávolításáról.

A rendelkezések szerint a kivezetésre ítélt képzéseken már korábban tanulmányokat folytató hallgatók a hatályos jogi keretek között befejezhetik tanulmányaikat az egyetemen. Ezt az intézkedést összesen 291 hallgató számára tették lehetővé, akik közül 127-en a 2024/2025-ös tanévben éppen az utolsó évüket töltik.

A közleményben szereplő információk szerint a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) aktívan tárgyal más felsőoktatási intézményekkel. Az egyeztetések célja, hogy ha egy adott képzés több egyetem kínálatában is megtalálható, és ezáltal nem gazdaságos, akkor az egyik egyetem dönthet úgy, hogy nem indítja el a képzést. Ezzel lehetőséget teremt arra, hogy a másik egyetem keretein belül hatékonyabban és gazdaságosabban lehessen folytatni az adott programot.

A megszűnő szakok mellett izgalmas új képzések is színre lépnek, amelyek a középiskolás diákok igényeihez igazodnak. A hagyományos programok mellett mostantól olyan különleges szakokat is választhatnak a fiatalok, mint a keleti nyelvek és kultúrák alapképzése, a koreai szakirány, a Pszichológiai Doktori Iskola programja, valamint a rekreáció és életmód alapképzési szak. Ahogy azt az Egyetem megfogalmazza, "a beérkezett jelentkezések száma is egyértelműen mutatja, hogy időről időre szükség van a képzési paletta felülvizsgálatára, hogy az valóban tükrözze a hallgatói igényeket."

Related posts