Orbán Viktor: Megértem, hogy az emberek életük fenntartásához szükségük van anyagi javakra, de a pénz nem lehet az egyetlen érték az életünkben.

Orbán Viktor szombat délelőtt tartotta meg hagyományos beszédét Tusványoson.
A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor záróakkordjához érkezve Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt tartott egy fontos beszédet.
Beszédét azzal indította, hogy a mostani kormányzati ciklusban ez az utolsó alkalom, amikor előadást tartanak, és megosztotta a szándékát, miszerint jövőre egy ciklusnyitó előadással készülnek.
Cikluszárás, egyfajta összegzés, amit én sem úszhatok meg. A világot mintha a feje tetejére állították volna, tele van izgalmas eseményekkel. Számos gondolat kavarog bennem, de az időm sajnos véges.
- mondta a kormányfő, aki egyik aktualitásként a jövő évi választásokat nevezte.
A demokrácia lényege, hogy a választások mindig nyitottak és átláthatóak, ami egyszerre gyönyörködtető és kockázatos. Nincs olyan biztosíték, ami garantálná a győzelmet; aki ilyet keres, az nem értette meg a játék lényegét. Az emberek döntései formálják a jövőt – folytatta Orbán Viktor. – Jelenlegi belső felméréseink alapján, ha a választások most vasárnap zajlanának, 106 egyéni választókerületből körülbelül nyolcvanat megnyernénk, ami fölényes és elsöprő többséget jelentene. De ezzel nem vagyok elégedett, és arra kérem önöket is, hogy ne nyugodjanak bele ebbe. 2022-ben 87 választókerületet sikerült megnyernünk, miért is csökkentenénk a céljainkat 2026-ra?
A kormányfő második fontos témaként hangsúlyozta, hogy az államnak vannak korlátai, ám a nemzet határai nincsenek, és a kormány elkötelezett a magyar emberek támogatása mellett. Orbán Viktor pénteken találkozott Románia új miniszterelnökével, Ilie Bolojannal, akiről megjegyezte, hogy a magyarokban továbbra is él a méltányosság érzése. A beszélgetés során kiemelte, hogy a román politikai rendszer stabilitása nem csupán a miniszterelnöktől függ, hanem az államelnök szerepétől is. Ilie Bolojan személyét nehézsúlyú politikusként méltatta, jelezve ezzel a találkozó jelentőségét.
Orbán Viktor megjegyezte, hogy „azonos kulturális keretek között és hasonló kódrendszerben működünk, mint a románok. Találkoztam egy román hazafival, aki közös román-magyar sikerekre vágyik, amennyiben képes lesz kezelni a román gazdasági kihívásokat, amelyekről nekem nem áll jogomban véleményt formálni. Emellett beszélgettem egy miniszterelnökkel, aki rendelkezik a szükséges képességekkel ehhez.” Hozzátette, hogy Magyarországon különféle események keltik fel az emberek figyelmét és érzéseit.
Például kitiltottak egy antiszemitizmust és terrort népszerűsítő zenekart, amiről elmondta, hogy a Sziget Fesztivál szervezőinek lehetett volna annyi esze, hogy nem hívják meg a Kneecapet.
Van egy jelenség a showbizniszben Magyarországon, az egyik véglénynek nevezi, a másik fejbelövi a miniszterelnököt a koncerten egy mikrofonnal. Valami nagyon félrecsúszott a showbizniszben. Én értem, hogy mindenki pénzből él, de a pénz nem lehet ennyire fontos
A szöveg egyedi átfogalmazása: - Hangsúlyozta Azahriah figyelemfelkeltő megnyilvánulását és Majka előadását, amely következtében a One megszüntette a közös munkát vele.
A negyedik fontos hírként bejelentette a digitális polgári közösségek létrehozását.
"Az elsőt meg is alapítottuk, az első számú digitális polgári kör honlapja elindul, ott minden információ elérhető - közölte a kormányfő, aki szerint ennek van választási jelentősége, de túlmutat azon. A jobboldali, nemzeti, polgári, keresztény közösségnek is kezdenie kell valamit a virtuális térrel, ma ez ellenséges terület, ez nincs jól, szükség van egy digitális polgári erőre.
A miniszterelnök véleménye szerint az elmúlt másfél évtized jelentős átalakuláson ment keresztül: a hagyományos kávézók helyét a webkamerák vették át, a személyes beszélgetések pedig chatablakokba költöztek. Amennyiben egy ötlet nem az internet világából származik, úgy nagy valószínűséggel nem talál majd utat a megvalósulás felé. Ez a jelenség nemcsak hazánkra, hanem egész nyugati társadalmakra jellemző, és sajnálatos módon magában hordozza a sértegetés, az erőszak, a gúnyolódás, a trollkodás, a rombolás és a széthúzás elemeit is.
"A közösségeinket újra kell szervezni a modern kornak megfelelően, egy közösség akkor működik, ha van digitális lába. A szétrombolás kultúrájának ellenpontját kell létrehozni, az építés és a hazaszeretet kultúráját a digitális térben is. A tiszás digitális agresszió ellen létrehoztuk a Harcosok Klubját, ez fontos, de nem mindenkinek való a harc, ezért kell egy tér azoknak is, akik nem akarnak részt venni direkt politikai csatákban, de részt akarnak venni az országépítésben" - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint ennek van jelentősége a szuverenitásban is, mert a háborúpártiak ott garázdálkodnak az online térben, ezért nekik is szükségük van a digitális honfoglalásra.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy elkötelezettek vagyunk a béke megteremtése iránt, ám felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország diplomáciai mozgástere nem korlátlan. Tapasztalatait is megosztotta, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknél tett látogatásáról beszélt. Emlékeztetett arra, hogy ő maga azt állította, az idő nem az ő javukra dolgozik, míg Zelenszkij határozottan reagált, kijelentve, hogy a magyar miniszterelnök téved.
A miniszterelnök véleménye szerint a módosult geopolitikai helyzetben elsődleges fontosságú, hogy szomszédainkra fókuszáljunk, ezért regionális békeszövetségek kialakítására van szükség. A szerb állammal már létezik egy ilyen együttműködés, de fontos, hogy a többi szomszédunkra is figyelmet fordítsunk.
Az ötödik téma a Donald Trump győzelme körüli eseményeket öleli fel. Orbán Viktor véleménye szerint ez a győzelem kulcsszerepet játszott abban, hogy eddig elkerülhetővé vált a világháború kitörése. A politikai diszkrimináció, amely Magyarországot érintette, megszűnt, és a paksi bővítés elleni szankciók is eltűntek. Ezen kívül az amerikai tőkeáramlás is megindult hazánk felé: eddig négy beruházás valósult meg a kutatás-fejlesztés területén, és szeptemberre újabb projektekkel bővülhet a lista.
A világháborúval kapcsolatos kérdésekre nem létezik végleges válasz; a helyzet folyamatosan változik. Trump hivatalba lépése óta a feszültségek enyhültek, de a fenyegetettség nem szűnt meg. A kormányfő megjegyezte, hogy a vihar előjeleit nem mindig követi meg a vihar maga, azonban a környezetben baljós jelek mutatkoznak. Összegyűjtötte azokat a figyelmeztető jeleket, amelyeket az előző világháború előtt észleltek: a nagyhatalmak közötti rivalizálás fokozódik. Orbán Viktor úgy véli, hogy az égen három Nap ragyog: az orosz, a kínai és az amerikai. Eddig csupán az amerikai és a kínai Napról esett szó a kormányfő szájából.
A miniszterelnök azzal folytatta, hogy minden nagy háború előtt felerősödik a fegyverkezési verseny, valamint nagy geopolitikai blokkok jönnek létre. Szintén háborús előjel a népvándorlás felerősödése, ami szintén megtörtént.
Milyen következmények várnak a magyarokra ebből?
A miniszterelnök véleménye szerint az első lépés a helyzet kezelésében a nyugalom megőrzése, a higgadtság és a stratégiai megfontoltság. Például Ukrajna EU-s csatlakozása nem jöhet szóba, még akkor sem, ha Brüsszel egészen megbolydul körülöttünk. Ezzel ugyanis a háború kockázatát is beemelnénk a képbe.
A második fontos lépés a béke megteremtése érdekében az, hogy aktívan dolgozzunk érte. Magyarország diplomáciai és hatalmi befolyásának korlátai egyértelműen megmutatkoztak, amikor Orbán Viktor Volodimir Zelenszkijhez látogatott, hogy a tűzszünet érdekében érveljen. A két politikai vezető között nem alakult ki egyetértés arról, hogy az idő kinek kedvez. Orbán Viktor véleménye szerint az idő nem az ukránok javára változik. Békés együttműködéseket kell kialakítani minden lehetséges partnerrel: a szerbekkel és a szlovákokkal már folyamatban van az együttműködés, míg a románokkal is remélhetőleg sikerül megegyezni. Esetleg a csehekkel és az osztrákokkal is létrejöhet valamilyen formájú szövetség, a lengyelek pedig ismét közelednek.
Úgy véli, hogy a háborúból való távolmaradás egyik alapköve a humánerőforrás fölénye. Kiemelte a magyar oktatás vívmányait, majd a háború elkerülésének másik alappillérét egy hosszú távú stratégia megfogalmazásában találta.
Egy olyan vízióról van szó, amely túlmutat a politikai ciklusok és generációk határain. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy bármilyen táborba vagy blokkba bezárkózzunk. Célunk az egyensúly megteremtése a Kelet és Nyugat között, ahol mindkét fél érdekeit figyelembe vesszük és kölcsönös tiszteletben állapodunk meg.
- mondta Orbán Viktor, aki szerint a világháború fenyegető árnyai látszanak, az európai háború pedig valóság, az orosz-ukrán háború európai háború.
Orbán Viktor szavai szerint Európa 2014 óta egy veszélyes játékot játszik a tűzzel, utalva a Krími-konfliktusra, sőt, akár a pokol kapujába is léphetett. Az orosz-ukrán konfliktust az európai politikai diskurzus a demokrácia és az autoriter rendszerek ellentétének keretein belül próbálja értelmezni. Azonban ennek a megközelítésnek a valósághoz nem sok köze van, vagy ha van is, az a háború kimenetele szempontjából teljesen lényegtelen. Az a nézet, miszerint Ukrajna a nyugati tábor része lehetne, tulajdonképpen a nyugat és Oroszország közötti erőegyensúly megbillentését jelenti. Akárhogy is nézzük, a demokrácia kérdése mellett egy katonai jellegű erőegyensúly megbomlása mindig egzisztenciális kihívás elé állítja a résztvevő feleket.
A kormányfő úgy véli, hogy a nyugati országok nem értették meg a helyzet lényegét, ami elindította a háborús spirált. Állítása szerint Ukrajna nyugathoz való közelítése nemcsak rossz időben, hanem helytelen módon is történt, és ennek következményeként robbant ki a konfliktus. Hangsúlyozta, hogy ha esetleg világháborúra kerülne sor, az nem egyértelmű döntés következménye lenne, hanem egy elkerülhetetlen végkimenetel.
"A globális rendszer rendkívül sérülékeny, és a mi területünkön gyakran hallható poén, hogy akinek sikerült megalkotnia a globális rendet, az egyben a globális összeomlást is felfedezte" - fogalmazott Orbán Viktor. Ha valóban bekövetkezik ez a forgatókönyv, akkor csak regionális túlélési zónák maradnak. A kérdés csupán az, hogy milyen formát ölthet az európai túlélési zóna.
Orbán Viktor véleménye szerint az Európai Unió elhatározta, hogy háborús útra lép. Még ha az Egyesült Államok vissza is lép, az EU továbbra is támogatni fogja Ukrajnát, ami csalódást okoz neki, mivel az EU eredetileg békeprojektként jött létre, de most háborús törekvésekbe kezdett. Magyarország viszont világosan kijelentette, hogy nem kíván részt venni a konfliktusban. Ezzel szemben az Európai Unió úgy tűnik, hogy Magyarországot is a háborús cselekvési irányba tereli.
Ennek érdekében eldöntötték, hogy legyen ukránbarát kormány Magyarországon, ez a mai politika alapképlete, de Orbán Viktor nem engedné kormányhoz sem a Tisza Pártot sem a Demokratikus Koalíciót.
A miniszterelnök a legfrissebb EU-s költségvetési tervezetek kapcsán kifejtette, hogy azok háborús jellegűek, hiszen a források 20%-a Ukrajnába kerül, míg a fennmaradó összeg a hadászati készülődésre lenne fordítva. Ez a költségvetés egy olyan EU-t tükröz, amely Oroszországgal vív háborút Ukrajna földjén. A kormányfő hangsúlyozta, hogy Magyarország nem kíván részt venni egy háborús költségvetésben. Számunkra békét és fejlődést elősegítő pénzügyi tervre van szükség, ezért a javasolt költségvetést nem is tekintik kiindulási alapnak a tárgyalásokhoz.
A pénz felét már sikerült hazahozni, és az most a számlánkon várakozik, de a másik felét is haza kell hoznunk. Ezt is meg fogjuk oldani. Az új, hétéves költségvetés elfogadása egyhangú támogatást követel meg. Amíg nem érkezik meg a még elmaradt pénzünk, addig új európai költségvetés sem léphet életbe.
- fejtette ki az uniós forrásokról Orbán Viktor.
A miniszterelnök szerint az igazság az, hogy a Tisza-DK-tandem is hazahozza, lehet is egy megállapodásuk Brüsszellel: megkapják a pénzt, cserébe támogatják a háborút, megszavazzák Ukrajna uniós tagságát, támogatják a migrációt, visszavonják a gyermekvédelmi törvényt és a multikat terhelő adókat, eltörlik a rezsicsökkentést.
Orbán Viktor tusványosi beszédét részletesen, percről percre követtük, és most lehetősége van megtekinteni az eseményt.