Orbán Viktor: Már régóta a Trump előtti időszak Trumpjaként létezünk, ahogy az Amerikában szokás mondani.


A közelmúltban, amikor a magyar miniszterelnök nemzetközi színtéren jelentős lépéseket tett, péntek reggel közepesen önismétlő eligazítást osztott meg a Kossuth Rádió hallgatóival.

Ahogy az várható volt, szóba került a Trump-tornádó, a hanyatló nyugat, Brüsszel ármánykodása, és a végére Orbán Viktor mindenkit meg is nyugtatott: sem a rezsicsökkentést, sem a 13. havi nyugdíjat nem adjuk.

Mármint nem én mondom, ezzel kezdett Orbán, amikor arról kérdezték, mit szól ahhoz, hogy Trump hosszan értekezett Putyinnal a háború lezárásáról.

"Erre vártunk, erre tettük fel a tétjeinket, erre építettük a magyar stratégiát, hogy a háború nem húzódik el, hanem jön az új amerikai elnök, aki átvágja a gordiuszi csomót" - örült a miniszterelnök, amit még azzal is megfejelt:

Örömmel tölt el, hogy a béke üzenetét Donald Trump nevéhez köthetjük.

Orbán Viktor véleménye szerint az újraválasztott amerikai elnök – akit ismét csak Trump-tornádónak nevezett – valamint az Egyesült Államok olyan átalakulást kezdeményezett, amely gyökeresen átformálja a nyugati világ érvrendszerét és gondolkodásmódját.

A miniszterelnök megfogalmazása szerint a háború, a migráció, a zöld politikai kérdések, a genderügyek, a család fogalma és a kereszténység problémái mind olyan területek, amelyekről a magyar kormánynak mindig is határozott véleménye volt. Most, a Trump-adminisztráció álláspontjának tükrében, úgy tűnik, hogy ezek a nézetek helytállóak. Orbán Viktor kiemelte, hogy míg Európa sokszor ellenáll, Magyarország kitartóan képviseli saját álláspontját, és ezzel a nyugati világban gyors változások várhatók. Rámutatott arra is, hogy akik eddig a béke melletti érvet hangoztatták, azokat Putyin-pincsi és bábszereplők néven illették, és a béke iránti elköteleződést alacsonyabbrendű nézetként kezelték, de most úgy tűnik, hogy ez a megítélés megváltozik.

Mivel a magyar kormány már régóta hasonló álláspontot képvisel, mint amit most Trumpék is hangoztatnak ezekben a kérdésekben, ezért a miniszterelnök véleménye szerint...

"Mi már Trump előtt is Trump szellemiségét képviseltük, ahogyan ezt Amerikában szokták megfogalmazni."

Sajnos nem derült ki, hogy kik azok, akik ezt Amerikában állítják.

Orbán véleménye szerint Oroszország hamarosan újra részesévé válik a nemzetközi gazdasági színtérnek, ami számára rendkívül kedvező fejlemény. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ez gazdasági szempontból jelentős előnyökkel járhat számunkra, hiszen a béke fenntartása révén sokat profitálhatunk.

Beleszólhat-e Európa egyáltalán abba, hogy miként alakul a háború kimenetele és rendezése? - tette fel a kérdést a következő alkalommal.

"Próbálok nem reggeli sokkot okozó mondatokat formázni, megkímélendő a hallgatókat, mindenki szeret kedélyesen és barátságosan kezdeni egy munkanapot, de a politika nem ilyen nem kedélyes és barátságos" - jelezte a miniszterelnök, majd kifejtette, hogy szerinte olyan nincs, hogy valaki nem áll ki maga mellett, és más áll ki mellette, a nemzetközi politika ugyanis érdekalapú és gyakran könyörtelen.

"Azt szeretném kiemelni, hogy a tárgyalóasztalnál a helyek nem adottak, hanem azokat ki kell vívni. Európa helyzete pedig nem egyértelmű, hogy miért lenne jogosult helyet kapni a tárgyalás során. Mindazonáltal biztosíthatok mindenkit arról, hogy jelenlétünk mindenhol érezhető lesz, és súlyunknak megfelelően fogunk szerepelni" - nyugtatott meg mindenkit a miniszterelnök.

Ezután szó esett arról, hogy Németországban hogyan hat az emberekre, amit az elmúlt hetekben tapasztaltak, amire válaszul Orbán arról beszélt, hogy a magyar kormány már 2015 óta mondja, hogy ne veszítsék el a józan eszüket, felhozza ismét a Soros-tervet (amit a saját szemével látott), meg hogy 9 év alatt 9 millió migráns jött be Európába, a terrorizmus megjelenésétől a "német gazdaság kirojtosodásáig" szerinte minden azt mutatja, hogy nekünk volt igazunk, és a jó hír, hogy mi ebből az egészből kimaradtunk, mert "a Jóisten bennünket nem akar elveszejteni", és "két lábon álltunk a földön".

Azt is megjegyezte, hogy "naponta 1 millió dollárt költünk arra, hogy ne engedjük őket be" [itt a migránsokra utalva], ám véleménye szerint ez "még mindig gazdaságosabb, mint ha beengednénk őket".

Orbán véleménye szerint Németországban komoly demokráciás kihívásokkal kell szembenézni, mivel a demokratikus berendezkedés nem képes kezelni a politikai elit és a lakosság között feszülő véleményeltéréseket. Ő úgy látja, hogy „a víz az úr”, ami azt jelenti, hogy a népnek nem a politikai irányvonalhoz kellene alkalmazkodnia, hanem fordítva, a politikai vezetésnek kellene figyelembe vennie a lakosság hangját.

Rá is fordultak ezen a ponton Alice Weidel látogatására. A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnökét a Karmelitában fogadta a héten Orbán Viktor, a találkozóról most azt mondta: szerinte látszik, hogy a német politikai rendszer korrigálni fog, és azokat emeli föl, akik alapvetően a nép oldalán vannak. Szerinte az AfD egy ilyen párt, "azt mondják a migrációról, gazdaságról, nemzetközi politikában, amit a nép hallani akar".

Orbán véleménye szerint Alice Weidel tevékenysége különös figyelmet érdemel, hiszen kíváncsi volt arra, hogy „az általa képviselt értékek milyen előnyökkel járhatnak Magyarország számára”. Megjegyezte, hogy az, amit Weidel képvisel, „mindenképpen előnyös lenne hazánk számára”.

Ezt követően hirtelen váltottunk a gazdasági kérdésekre, és a riporter meglepő módon azzal a témával állt elő, hogy "itthon is 6 százalékkal csökkent az ipari termelés, miközben az infláció is hirtelen megugrott".

Orbán szerint ez is Németország, vagy még inkább az Európai Unió gazdasági problémájára vezethető vissza, "ami a magyar kormány számára ez a legnagyobb intellektuális kihívás".

Ahogy fogalmazott: 2010-11 óta egyértelműen tudatában van annak, hogy az Európai Uniónak "kampója" van.

ismét előhozta a Draghi-jelentést, és felhánytorgatta, hogy az abban megfogalmazott kritikák ellenére sem történt semmi. Szerinte két dolgot kell megtenni sürgősen:

1. Csökkenteni kell az eneriaárakat, a mostani helyzet ugyanis rossz a családoknak, de tönkremennek az európai cégek is;

A második lépésként elengedhetetlen, hogy kialakítsunk egy európai tőkepiacot, hiszen "napjainkban riválisaink, a közel-keleti, amerikai és ázsiai befektetők folyamatosan ösztönzik az európai tőkét arra, hogy elhagyja kontinensünket és az ő területeik felé orientálódjon". Ezen a téren különösen az Egyesült Államok játszik vezető szerepet az európai tőke átcsábításában.

Ha viszont sikerülne megvalósítani egy egységes tőkepiaci rendszert, "itt tarthatnánk a pénzünket".

"Valójában vége van az Uniónak."

Ezt még kiegészítette azzal, hogy bár "Európa nehézségeit jól érzékeljük, és a jövője kérdéses, nekünk mégis Magyarországra kell összpontosítanunk", hiszen elsődlegesen magyar identitással rendelkezünk.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy szükség van egy olyan gazdaságpolitikai irányvonalra, amely nem csupán az Unió sikerére épít, hanem függetlenül is jól működik. Kiemelte, hogy innovatív megközelítéseket kell alkalmazni, amelyek új lehetőségeket teremtenek és más irányokba nyitják meg a fejlődés kapuit.

Itt felmerült az Orbán Balázs által megálmodott, és már több mint egy éve lelkesen hirdetett konnektivitás fogalma, amely lényegében azt jelenti: "különleges kapcsolatok a sikeres hatalmi központokkal".

Orbán véleménye szerint elengedhetetlen, hogy termelési és kereskedelmi tevékenységeinket folytassuk, azonban a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy ezt Európán belül már nem tudjuk hatékonyan megvalósítani. Ezért szükség van arra, hogy új irányokba, mint Ázsia, az arab országok, valamint az Egyesült Államok felé nyissunk.

Innen átfordult a kis- és középvállalkozások támogatására (de ugyanazt mondta, amit az elmúlt hetekben mindig), majd a nyugdíjasok támogatására (szintén: megvédjük Brüsszeltől a 13. havi nyugdíjat), és a rezsicsökkentésre (dettó: a háztartások is meg lesznek védve).

Related posts