Orbán Viktor kijelentette, hogy Magyarország a családok számára ideális adózási környezetté válik, amely elősegíti a családi jólétet és a gazdasági növekedést.

A múlt szombati évértékelőn bejelentett "szerteágazó intézkedésekről" kérdezték Orbán Viktor miniszterelnököt péntek reggel a Kossuth Rádióban.
Mi a közös bennük? - vetődött fel kezdésként.
Orbán véleménye szerint két alapvető elv létezik.
"A béke az a kulcsfontosságú előfeltétel, amely nélkül semmi sem működhet" - hangsúlyozta a miniszterelnök, aki rámutatott, hogy háborús környezetben nem lehet ilyen intézkedéseket bevezetni.
Orbán bizakodva nyilatkozott, azt mondta, hogy békeidőszakban megvalósítható ez a terv, de a jövő majd megmutatja az igazságot. Hozzátette, hogy a magyar kormány által készülő kezdeményezés valódi "világszenzációnak" ígérkezik.
Majd egy kis mosollyal az ajkán, titokzatos pillantással a riporter felé fordult, és folytatta a mondandóját:
"De hát valójában béke sincs, ezt mondhatná, de Ön udvarias, ezért nem hozza fel."
Orbán Viktor véleménye szerint van némi igazság abban, hogy "a frontvonalon még heves összecsapások folynak", de úgy véli, a béke elérhető közelségbe került, vagy legalábbis a háború eszkalációja elkerülhető, mivel Amerika mellettünk (és a Vatikán oldalán) állt. Ennek hatására a miniszterelnök most először tapasztalja meg, hogy "a béke logikájára építve is lehet a gazdaságot szervezni".
2. Meglehetősen átfogó, családorientált intézkedések kerültek bejelentésre. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ezek a lépések egy alapvető gondolatra épülnek: "A család a legfontosabb."
Ezt követően hozzátette, hogy a magyar adórendszer 2010 óta azon az alapelven nyugszik, miszerint "ha van munka, minden működik, ha viszont nincs munka, a nyomor elkerülhetetlen".
2010-ben segíteni akartak abban, hogy egyen munkahely. Sokan nem emlékeznek arra, hogy akkoriban kinevették a magyar kormányt azért, mert azt állította, hogy 10 év alatt 1 millió munkahely lesz.
"Ha nem születik elég gyerek, nem lesz erős család, ami nélkül nem lesz erős ország" - folytatta a gondolatmenetet, amit arra futtatott ki végül, hogy a korábban szociális alapú segítség volt az, hogy a szegényebbeket támogatták különféle módokon, de a jelenlegi kormány szerint a legfontosabb kérdés nem az, hogy valaki gazdag-e vagy szegény, hanem az, hogy van-e gyerek.
Ezért a családi pótlék megmaradt, és nem szüntették meg, hanem az szja-mentességgel együtt továbbra is segíti a rászorulókat. Orbán véleménye szerint ez azért is indokolt, mert korábban számos olyan család létezett, akik a gyermekeik után járó támogatásból tartották fenn magukat, több ezer cigánycsalád például.
"Az élethez való hozzájárulás nem jön magától, előbb meg kell érte küzdeni" - emelte ki Orbán, aki úgy véli, hogy ezzel a szemlélettel sikerült 1 millió embert integrálni a gazdaságba. Ezt követően a fiatalok támogatására helyezte a hangsúlyt, hogy képesek legyenek önállóvá válni. Kiemelte, hogy a 30 év alatti nők adómentességet élveztek, majd a négygyermekes anyák következtek a sorban, és még sok más intézkedés is várható lett volna, ha nem tört volna közbe a háború és a COVID-járvány.
"Most, hogy a háború végéhez értünk és a gazdaságunk is stabil lábakon áll, itt az ideje, hogy felfedezzük az új lehetőségeket. Célunk, hogy folytassuk a családpolitikánk fejlesztését" - fejtette ki Orbán, majd részletesen ismertette, milyen ütemezés szerint lépnek életbe az új szja-kedvezmények.
"A következő négy év során egy olyan adórendszer fog kialakulni, amelynek középpontjában a családok állnak" - hangsúlyozta a miniszterelnök.
"Magyarország egy olyan hely lesz, ahol a családok számára ideális adózási környezet alakul ki."
Véleménye szerint a közeljövőben kialakul egy újfajta "családi életpálya", és már megjelentek azok a lányok, akik úgy cseperednek fel, hogy nem kell jövedelemadót fizetniük.
"Számtalan ilyen eset fog előfordulni" - buzdította a miniszterelnök a közönséget, hozzátéve, hogy amennyiben a nyugati világ a migráció helyett saját erejére támaszkodva kívánja orvosolni a felmerülő problémákat, akkor érdemes lenne ezt a megközelítést választania.
A kérdés, hogy honnan fognak milliószámra megjelenni ezek a lányok, még mindig ködbe burkolózik. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2023-ban 1 038 900 család részesült családi pótlékban, és ebből 489 800 olyan háztartás van, ahol legalább két gyermeket nevelnek, legyenek azok párok vagy egyedülálló szülők. Ebből a számításból nem éppen könnyű kideríteni, hogy miként alakulhat a jövőben a kétgyermekes anyák száma, akik mentesülnek az szja alól.
Hatalmas összeggel állunk szemben – fogalmazott a miniszterelnök, aki megértő hangnemben osztotta meg gondolatait. Szerinte a kétkedőknek van némi igazságuk abban, hogy a magyar kormány valóban egy jelentős vállalást vállalt (és valóban, ez körülbelül 1000 milliárd forintot jelent).
„Mivel ők elemzők, hajlamosak azt gondolni, hogy ez lehetetlen. Pedig a valóság az, hogy én meg fogom csinálni” – hangsúlyozta.
Orbán szavai szerint nem zavarják meg őt ezek a kritikák, és véleménye szerint sokkal lényegesebb, hogy a pénz végül hova jut el.
"A nagyvállalatok vágyakoznak arra, hogy az ő világukba lépjen, de sajnos, ez nem így lesz; a családokhoz fog tartozni."
Az ő véleménye szerint a siker kulcsa jelenleg két személy kezében van: a miniszterelnökén és a gazdasági miniszterén.
Olyan komoly intézkedésekről van szó, amelyekért a miniszterelnöknek folyamatosan harcolnia szükséges, míg a gazdasági miniszternek keményen meg kell dolgoznia - emelte ki a miniszterelnök a feladatokat. Úgy véli, hogy mindez hosszú távú kihívásokat jelent, de éppen ezért bíznak bennünket az emberek.
"Rendben, de mi a helyzet az inflációval? Minden áremelkedés szembetűnő - tette fel a kérdést a riporter."
Mi szükséges ahhoz, hogy az árstop elkerülhető legyen? "El kell felejteni a hókuszpókuszt" - mondta Orbán, aki úgy véli, hogy ők, mint "népi párt", nem kedvelik a bonyolult megoldásokat. Ezért inkább azt a kérdést tette fel:
Ha a gazdák, akik állatokat nevelnek, a tejet 200 forintért értékesítik, akkor miért kerül az boltban mégis 500 forintba? Hol rejlik a különbség? (Én inkább azt szeretném megtudni, hogy Orbán Viktor hol vásárolja a tejet, mert a mi környékünkön már jóval 500 forint felett van az ára, de végül is, mindegy.)
"Teljesen tisztában vagyok azzal, hogy a tojás ára mitől alakul, és hogy miért drágább a boltban" - világította meg a helyzetet a miniszterelnök, majd határozottan kijelentette:
"Hagyd el az inflációval kapcsolatos unalmas beszélgetéseket... aki valóban tenni szeretne, annak érdemes azt a kérdést feltenni: kik rendelkeznek a pénzzel, hol található, mi áll a háttérben, és hogyan tudok segíteni, hogy elkerüljük az árak emelkedését?"
Mert - mint mondta - még a háború alatt megérti hogy emelni kellett, a háborús infláció miatt, bár annak se örült, "de vége a háborúnak, most béke van, miért emeltek akkorát?" (Orbán egyébként szereti a multikra kenni ezt az egész hókuszpókuszt, bár máshol is érdemes lenne bűnbakot keresgélni.)
Orbán szerint ők inkább megérteni akarják a dolog működését, ezért nem berúgták az ajtót, azt a feladatot adta ki a gazdasági miniszternek, hogy üljön le "velük" (mármint az áremelőkkel), "és mondja meg nekik, hogy ne csinálják ezt".
Kérjük őket, hogy gyakoroljanak mértéktartást, és ne a pillanatnyi gazdagodásra törekedjenek. Ha azonban ez a kedves megközelítés nem válik be, akkor valószínűleg kénytelenek lesznek keményebb eszközökhöz folyamodni, hogy rákényszerítsék az áremelőket a tisztességes árképzésre – bár ennek részleteit nem osztotta meg.
A nyugdíjasoknál Orbán úgy számol, hogy az áfa visszatérítés havi 10-15 ezer forintot jelent majd fejenként.
"Ki az, aki el tudja viselni ezt a költségvetési terhet?"
Ezen a lépésnél a politikai áttörés irányába fordultak, és felmerült a kérdés: mit remél Orbán a legújabban kinevezett USAID-kormánybiztostól, László Andrástól?
Orbán egy lépéssel hátrébb vonult, hogy megossza a politikai áttörésük három fő alappillérét.
"Azonnali lépéseket kell tenni, hogy folytatni tudjuk azt a munkát, amelyet Donald Trump és Elon Musk indítottak el, amikor felfedték a 'nyugati világot sújtó korrupciós botrányt'. Orbán szerint ebben a folyamatban amerikai források révén számos újságírót és médiát vásároltak meg, hogy terjesszék saját propagandájukat."
Ezen a pillanaton a miniszterelnök a kormányzati kommunikációt évek óta állami forrásokból, éjjel-nappal sugárzó közmédia riporterére nézett, majd egy cinikus félmosollyal megjegyezte:
"Bocsánat, nem szeretném a maga hivatását különösen megemlíteni" - mondta, miközben kuncogtak egy kicsit ezen a megjegyzésen.
Orbán a médiától elszakadva megismételte a múlt héten már felvetett állítását, amely szerint az USAID pénzeli hollywoodi színészeket, hogy támogassák a háborút. Ezt az állítást korábban már többek között az AFP is megcáfolta, és mi is beszámoltunk róla, de úgy tűnik, hogy a magyar miniszterelnököt ezek az információk nem igazán befolyásolják.
Ezeket a csápokat sürgősen el kell távolítani, jelentette ki határozottan, miközben a kormánybiztos minden szükséges információt összegyűjt, hogy a csapatuk kidolgozhassa a szükséges jogi kereteket.
Némileg meglephette a magyar szuverenitást óvó szemmel és szívvel őrző miniszterelnök hallgatóit ma reggel, hogy elhangzott a következő mondat:
"A magyar szuverenitás körülményei jelenleg nem állnak teljesen a helyzet magaslatán, azonban a miniszterelnök megnyugtatott minket, hogy folyamatosan dolgoznak a megoldáson."
Orbán Viktor ismét felhívta a figyelmet egy régóta fennálló problémára, amely már közel egy évtizede aggasztja hazánkat: a dizájnerdrogok terjedésére, különösen a kistelepüléseken, ahol a szegénységben élő fiatalok között egyre nagyobb méreteket ölt ez a jelenség.
Szerinte az új típusú kábítószerek elterjedése, amelyekből a fiatalokból roncsokat faragnak, teljes mértékben elfogadhatatlan. A drogkereskedőknek pedig ezt üzente:
Aki abból húz hasznot, hogy a gyermekeinket kártékony hatásokkal terheli, az bizonyosan meg fogja érezni a következményeket, és súlyos árat fog fizetni ezért.
A hajtóvadászat március elsején veszi kezdetét.
A gyermekvédelem erősítése érdekében Orbán újra a Pride felvonulás betiltásának lehetőségét vetette fel, hangsúlyozva, hogy ez már nem élvez amerikai védettséget. Korábban, amikor David Pressmann állt az események élén, Orbán úgy vélekedett, hogy létezik ilyen védelem, amely ellen ők tehetetlenek voltak. Azonban Trump hatalomra jutása óta ez a helyzet gyökeresen megváltozott.
Magyarország szerinte még így is jobb helyzetben van másoknál, mi ugyanis "normális világban élünk, nem szabadult el az őrület", és ha megkérdeznek egy magyart, azt fogja mondani, hogy van férfi meg van nő, miközben arról akarnak minket kívülről meggyőzni, hogy ennek a "bináris emberkoncepciónak" vége van.
Amit persze Magyarország kormánya nem fog hagyni.
A beszélgetés során felmerült a rendkívüli uniós csúcs Ukrajna EU-csatlakozásának kérdése. A riporter érdeklődött a magyar álláspont iránt.
"Én például elutasítom" - jelentette ki a magyar miniszterelnök, aki egyedül képviselte ezt a véleményt, ugyanakkor megjegyezte, hogy ez a nézőpont idővel változhat.
"De jelen pillanatban ez teljesen megvalósíthatatlannak tűnik."
Orbán véleménye szerint egy ilyen lépés súlyosan károsítaná a magyar gazdálkodókat és a hazai gazdaságot. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy fontos lenne megfékezni azt a bűnözést, amely Ukrajna uniós csatlakozásával valószínűleg beáramlana az országba. Bár az ukrán bűnözés részleteit nem bontotta ki, így is elrepült a fél óra, ami a mai napra jutott. Összegzése alapján jelenleg nem tud olyan érvet felhozni, amely indokolná a csatlakozás támogatását, viszont számos olyan okot tudott felsorolni, ami miatt ellenzi ezt a lépést.
"Ez az a pont, ahol jelenleg állunk" - foglalta össze mondanivalóját a miniszterelnök e hét végén.