A BBC elemzése Orbán Viktor hatalmának csökkenéséről szól, amelyet a 24.hu is kiemel.

A BBC hétfői jelentése szerint, miközben világszerte egyes konzervatív körök, köztük Donald Trump amerikai elnök, magasztalják Orbán Viktor politikai teljesítményét, Magyarországon most először 15 év alatt komoly kihívásokkal kell szembenéznie.
A fenyegetés forrása nem a baloldalon, hanem a jobbközép szegmensben keresendő, konkrétan Magyar Péter karakterében. A cikk emlékeztet arra, hogy Magyar a kegyelmi ügy révén került a közéleti reflektorfénybe, amely ügy következtében Varga Judit igazságügyi miniszter, aki egyben volt felesége is, súlyos politikai vereséget szenvedett el. Azóta Magyar egy új ellenzéki mozgalmat indított el, és átvette a korábban inaktív Tisza Pártot, amely a legújabb közvélemény-kutatások szerint már a Fidesz támogatottságát is meghaladja.
A BBC elemzése rámutat, hogy Magyarországon a közszolgáltatások, mint a kórházak, iskolák és a vasúti rendszer romló állapota, valamint a Fidesz korrupciós ügyei képezik a kampány középpontját. Orbán Viktor hatalma azonban nem csupán a választói bázisára támaszkodik: az elmúlt évtizedek során jelentős mértékben átalakította a választási rendszert, saját embereivel töltötte fel a bíróságokat, és a média szinte teljes irányítását átvette. A kormány kommunikációja továbbra is az identitáspolitika köré épül; a Pride rendezvény betiltásával újra próbálta aktivizálni támogatóit, de ennek ellenére Budapesten rekordlétszámú, több mint 100 ezer fős tömeg vonult fel - ami a társadalmi ellenállás erősségét is jelzi.
Orbán nemzetközi szinten továbbra is a "béke embereként" pozícionálja magát, elutasítva Ukrajna uniós tagságát és a katonai segítségnyújtást - állítja Kiszelly Zoltán, Fidesz-közeli politológus. A háborúval kapcsolatos narratívát 2026-ban is felhasználhatja, ahogy 2022-ben is tette. Kiszelly szerint a választás azon fog eldőlni, hogy a 500 ezer - 1 millió fős bizonytalanok tömegét melyik oldal tudja majd megszólítani.
Eközben a gazdaság helyzete stagnál, az életszínvonal pedig továbbra sem mutat javuló tendenciát. Még Orbán közeli szövetségesei is kénytelenek elismerni, hogy a hosszú idő alatt felhalmozódott konfliktusok komoly veszélyt jelenthetnek a miniszterelnök politikai bázisára - áll a cikkben.
Puzsér Róbert a BBC-nek nyilatkozva többek között azt mondta, hogy a 2026-os választás sorsfordítónak ígérkezik: vagy a jelenlegi fél-autoriter rendszer marad fenn, vagy megindul egy demokratikus átmenet Magyarországon, és a kérdés már nem csupán az, hogy ki nyeri a választást, hanem az is, merre tart az ország jövője.