Orbán Viktor: Ferenc pápa hagyatéka a béke üzenete.

Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában kiemelte, hogy háborús környezetben a harcoló felek és a nyugati civilizáció számára a legértékesebb örökség nem más, mint a béke. A miniszterelnök Ferenc pápát méltatta, hangsúlyozva, hogy a Szentatya békéért folytatott törekvése egy olyan örökséget képvisel, amelyre mindannyiunknak szüksége van. Orbán Viktor bátornak nevezte az egyházfőt, aki kitartott békepárti nézetei mellett, és hangsúlyozta, hogy ez a magyar emberek számára is jelentős támogatást nyújt.
Orbán megjegyezte, hogy példátlan, hogy egy pápa háromszor találkozzon egy ország népével - 2023-as apostoli látogatását, valamint a 2021-es budapesti eucharisztikus kongresszust megelőzően Ferenc pápa 2019-es, erdélyi látogatása során útba ejtette Csíksomlyót is -, így a miniszterelnök biztos benne, hogy kedvelte a magyarokat.
Az új egyházfő személyének azért van nagy jelentősége, mert a magyar társadalom életét nem lehetne elképzelni a katolikus egyház nélkül, Orbán szerint nem boldogulna az ország nélkülük, ideértve az általuk fenntartott intézményeket. Hozzátette, izgalommal várja a fejleményeket, és bár most még a gyász napjai vannak, az élet megy tovább.
Orbán Viktor szerint Ukrajna jövője szorosan összefonódik az Egyesült Államok támogatásával. A miniszterelnök megjegyezte, hogy Kijev pozíciójának megőrzésére sincs reális esély, nemhogy a területek visszaszerzésére, ha Washington nem lép közbe. A katonai helyzet kilátásai aggasztóak, és a politikai vezetők Európában is kezdenek felismerni, hogy az amerikai segítség nélkül Ukrajna támogatása nem fenntartható. Orbán hangsúlyozta, hogy ez a felismerés lassan terjed, és nem olyan gyorsan halad, ahogyan azt ő várta.
"Rajtunk, magyarokon is múlik, hogy mikor csatlakozhat Ukrajna az Európai Unióhoz" - nyilatkozta Orbán, aki hangsúlyozta, hogy a cél 2030-ra a csatlakozás. Ezzel szemben a magyar kormány kritikusan viszonyul a kérdéshez. Orbán a Tisza Párt lépését, miszerint megkérdezték a szavazóikat erről a témáról, tiszteletteljes döntésnek tartotta, mivel véleménye szerint más európai politikai erők nem igazán éltek ezzel a lehetőséggel.