Orbán Viktor: Teljesen elképesztő, hogy egyesek úgy vélik, "fasiszta vagyok, egy középkori, feudális és keresztény-radikális" személy.

A magyar miniszterelnök ismét leült Tucker Carlsonnal beszélgetni, ezúttal Dubajban, ahol a Donald Trump megválasztása utáni világ kihívásait és lehetőségeit vették át. Orbán nem győzte hangsúlyozni, hogy az amerikai elnök máris megváltoztatta a nyugati politikai gondolkodást.
A dubaji világkormányzati csúcstalálkozón Tucker Carlsonnal való találkozása során Orbán Viktor régóta ismert ismerősként üdvözölte a műsorvezetőt. Ezúttal azonban Orbán egy olyan nemzetközi politikai légkörben osztotta meg gondolatait, ahol Donald Trump dominálta a diskurzust. Orbán kiemelte, hogy Magyarország 15 éve küzd a liberális ellenállással, hogy megfékezze a migrációt, megőrizze a hagyományos értékeket, tiszteletben tartsa a vallási közösségeket és alacsonyan tartsa az adókat – mindezek az elképzelések a liberálisok szemében unortodoxnak számítanak. Megjegyezte, hogy bár ma már mosolygunk a múlton, az elmúlt másfél évtized valóban kihívásokkal teli volt: "az Egyesült Államok nyomása és Brüsszel folyamatos ráhatása mindennapi valóságunk része volt (...) Most legalább az amerikaiak már nem nehezednek ránk, csupán a brüsszeli nyomást kellene megszüntetnünk".
Orbán Viktor most már úgy véli, hogy tisztában van a "globális liberális mélyállam" működésével. Kijelentette, hogy a nyugati liberális elit az amerikai adófizetők pénzét használta fel arra, hogy világszerte terjessze saját ideológiáját. Magyarországon több mint 60 nem kormányzati szervezetet (NGO) támogatott, politikai szereplőket és médiát finanszírozott, ami szerinte a szuverenitásunk és függetlenségünk ellen irányuló összeesküvés volt. Továbbá megemlítette, hogy hasonló folyamatok zajlanak Brüsszel részéről, ami még inkább felháborító, hiszen mi is hozzájárulunk az uniós költségvetéshez, és ebből a pénzből a saját ellenségeinket támogatják.
A miniszterelnök véleménye szerint Donald Trump jelentős hatást gyakorolt a Nyugat politikai diskurzusára, különös figyelmet fordítva a migrációra és a zöld politikai megközelítésekre. Ma már elmondható, hogy a gazdasági versenyképesség került a középpontba, míg a környezetvédelmi kérdések másodlagos szerephez jutottak. A kereszténység megítélése is átalakult: korábban középkori maradványként emlegették, de ma már elismerik a vallási közösségek tiszteletének fontosságát. A családi struktúrákkal kapcsolatban a korábbi nézetek, melyek szerint az intézmény elavult, szintén megváltoztak. Orbán hangsúlyozta, hogy a hagyományos értékek újbóli felerősödése tapasztalható. A "genderpropaganda" kritikája ma már széles körben elfogadott, míg az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontok is átalakultak: régen a béke hívei voltak a negatív szereplők, ma azonban a háborús támogatók népszerűsége csökkent. A miniszterelnök tehát saját politikai üzeneteit elemezve mutatta be, hogyan formálódik át a Nyugat gondolkodása.
A kormányfő szerint a baloldali-liberális közösség valamiféle rosszként tekintett a saját civilizációjára. "Nem erősebbé akarta tenni, hanem úgy akarta fejleszteni, hogy közben romba dönti, ami igazi kommunista ötlet" - fogalmazott. Megjegyezte, hogy ez a közösség nem szereti a nemzetét, időnként még szégyellik is, hogy egy nemzethez tartoznak, és nácinak, szélsőjobboldalinak tartják azt, aki büszke a nemzetére, és úgy gondolja, hogy a nemzetért kell dolgoznia. Az ő nézetük szerint "én egy fasiszta vagyok, egy középkori, feudális, keresztény-radikális" ember, ami abszurd dolog - hárított Orbán, aki meg van győződve arról, hogy az emberek többsége ma már elutasítja a tömeges migrációt, de szerinte az elit nehezen változtatja meg az álláspontját, és ez nyomás alá helyezi a demokráciát.
A gazdasági helyzet is terítékre került. Orbán Viktor rámutatott, hogy harminc évvel ezelőtt az Európai Unió volt a világ legnagyobb gazdasági hatalma, ám mára ez a pozíció jelentősen megváltozott: jelenleg a harmadik helyen áll, és a világ öt legnagyobb gazdaságából egyik sem európai. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az unió sikerei mindig szoros kapcsolatban álltak a német gazdaság teljesítményével, és mivel Németország most nehézségekkel küzd, ez ránk is kihat - tette hozzá. Az okok között említette, hogy a német és az európai gazdaság egy jól működő, az olcsó orosz energia és a fejlett európai technológiák szinergiájára épülő modellre támaszkodott, amely lehetővé tette a versenyképesség fenntartását. Az ukrajnai konfliktus következtében azonban elszigetelődtünk az olcsó energiaforrásoktól, és jelenleg nem rendelkezünk új stratégiával, amely segítene visszaszerezni versenyképességünket. Orbán szerint hiányoznak az ötletek és a jövőképek, amelyek előre vezetnének minket.
Az új amerikai kormányzat a háromszög középpontjába helyezte Európát, Kínát és az Egyesült Államokat - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen lenne, hogy Európa ne maradjon tétlen, hanem aktívan keressen megoldásokat a jelenlegi kereskedelmi egyensúlytalanságok áthidalására. Amennyiben ez nem valósul meg, Orbán véleménye szerint a vámok okozta nehézségekkel kell majd szembenéznünk.
A beszélgetés során nem kerülték meg a klímaváltozás kérdését sem. Orbán Viktor azt emelte ki, hogy nem lehet kizárólag egy ideológia mentén, a gazdasági érdekekkel szembe menve sikert elérni, márpedig szerinte a zöld megállapodás gyakorlatilag az EU öngyilkossági kísérlete.