Az árrésstopok nem tudják megfékezni a folyamatos drágulást; júniusban az infláció tovább emelkedett.
2025. júniusában a fogyasztói árak átlagosan 4,6 %-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Májushoz viszonyítva átlagosan 0,1%-kal voltak magasabbak az árak - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése alapján az élelmiszerárak átlagosan 6,2%-kal emelkedtek az elmúlt évben. Érdemes megjegyezni, hogy ha a vendéglátási szolgáltatásokat nem vesszük figyelembe, akkor ez az emelkedés csupán 4,9%-ra csökken. A legjelentősebb drágulás az élelmiszerek közül az alábbi termékeknél figyelhető meg.
Egyes alapvető élelmiszerek ára jelentős csökkenésen ment keresztül az elmúlt évhez képest. Például a margarin ára 31,2%-kal, a tejtermékeké 7,2%-kal, míg a párizsi és kolbász esetében ez a csökkentés 6,9%-ot, a sertéshúsnál pedig 2,0%-ot jelent.
A háztartási energia költségei átlagosan 8,6%-kal emelkedtek, melyen belül a vezetékes gáz ára 18,4%-kal, míg a palackos gáz ára 5,8%-kal nőtt. Fontos megjegyezni, hogy a palackos gáz drágulása kivételes, mivel a vezetékes gáz és az áram tarifái valójában nem változtak. A rezsicsökkentés következtében azonban két különböző tarifa van érvényben, és ha az emberek a nem csökkentett árú energiahordozóból többet vásárolnak, az hozzájárulhat az infláció növekedéséhez.
A szeszes italok, dohányáruk ára 6,3%-kal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 7,0%-kal. A szolgáltatások 5,4%-kal drágultak, ezen belül a postai szolgáltatások 11,3, a testápolási szolgáltatások 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, a járműjavítás és -karbantartás 9,6, a lakbér 9,4, az üdülési szolgáltatások 7,8%-kal. A tartós fogyasztási cikkek ára 2,6%-kal emelkedett, ezen belül az ékszerek 23,8, a szobabútorok 4,6, az új személygépkocsik 3,7, a használt személygépkocsik 1,0%-kal többe kerültek. A járműüzemanyagok ára 1,0%-kal mérséklődött. A gyógyszer, gyógyáruk 5,5%-kal drágultak. Itt júliustól hathat majd az újabb önkéntes árstop, hiszen több tucat gyógyszer júliustól olcsóbb lett. Az majd egy hónap múlva derülhet ki, hogy mennyire tudta ez befolyásolni az inflációt.
A fogyasztói árak átlagosan 0,1%-kal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,1%-kal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 0,2%-kal mérséklődtek). Az étolaj 2,4, a tojás 1,8, a margarin és az alkoholmentes üdítőitalok 1,2-1,2, a csokoládé, kakaó 1,0, a párizsi, kolbász és a kenyér 0,7-0,7, a sajt 0,6%-kal kevesebbe került. A termékcsoporton belül a péksütemények 1,4, a baromfihús 1,1, a szalámi, szárazkolbász, sonka 0,9, a száraztészta 0,7, a büféáruk 0,6%-kal drágultak. A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult, 0,7%-kal, ezen belül a vezetékes gázért 1,4%-kal többet, a palackos gázért 0,5%-kal kevesebbet kellett fizetni. A szolgáltatások ára átlagosan 0,6%-kal emelkedett, ezen belül az üdülési szolgáltatások 3,7, a sport, múzeumi belépők 2,3, a helyi tömegközlekedés 1,1%-kal drágultak. A járműüzemanyagok ára 0,5, a gyógyszer, gyógyáruké 0,2%-kal nőtt.
A KSH által közzétett legfrissebb statisztikák szerint az éves infláció májushoz hasonlóan 0,2 százalékos emelkedést mutatott. A fogyasztói árak az előző hónapban 4,4 százalékra emelkedtek, megelőzve az áprilisi 4,2 százalékot. Május hónapban a fogyasztói árak havi szinten 0,2 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek ára pedig egy hónap leforgása alatt 0,6 százalékkal, míg egy év alatt 5,9 százalékkal drágult, így az éves szinten most már 6 százalék fölé emelkedett.