A Fidesz online kampányában nem a Harcosok Klubja fogja képviselni a csodafegyver szerepét.

A Meta a múlt héten több száz zárt Facebook-csoportot törölt, és ezúttal egy technikai hiba okozta a problémát. De mi lenne, ha a két platform elkezdené kihasználni egymás gyengeségeit, és ezzel a felhasználók letiltására használhatnák a rendszereiket? Milyen következményekkel járna ez a digitális közösségek számára, és hogyan formálhatná át a közösségi média használatát?
Amióta Orbán Viktor bejelentette a Harcosok Klubja megalakulását, a Facebookon egyre több, azonos nevű csoport bukkant fel, ahol a Fidesz hívei mellett természetesen az ellenzéki nézetek is képviseltetik magukat. Hasonló jelenség figyelhető meg a Tiszánál is, ahol volt egy Visszhang nevű csoport. Mindkét esetben a cél változatlan: a politikai személyiségek tartalmainak rendszeres lájkolása, megosztása és kommentálása.
Egy, Magyar Péter által nyilvánosságra hozott, állítása szerint hiteles iratban szerepel, hogy Orbán Viktor a választás napjára egymillió hozzászólást remél "digitális harcosaitól".
A Harcosok Klubja eredetileg a WhatsApp platformján indult, de Orbán hétfőn bejelentette, hogy a csoport megnövekedett létszáma és a sok új tag iránti igény miatt átköltöznek a Facebookra. Ezzel szemben a tiszás Visszhang csoport nem a Facebookon, hanem a Discord nevű közösségi platformon kezdte meg működését, azonban ezt a csoportot törölték, miután kiszivárgott egy táblázat, amely több száz aktivista személyes adatait tartalmazta. Így mindkét oldal esetében a Facebookon elérhető csoportok maradnak, legyenek azok hivatalosak vagy lelkes szimpatizánsok által létrehozott közösségek.
A cél elsősorban az aktív lájkolás és kommentelés ösztönzése, ugyanakkor a platform nem csupán saját tartalmaink népszerűsítésére szolgál. Lehetőséget ad arra is, hogy a rivalizáló oldalak, csoportok vagy szereplők elérhetőségét korlátozzuk. Ezt például úgy érhetjük el, hogy tömeges "bejelentéseket" indítunk, amelyek révén akár időszakosan is elérhetjük, hogy a Facebookot üzemeltető Meta felfüggessze az ellenlábas profilokat.
A múlt héten a Meta több száz Facebook-csoportot felfüggesztett, amelyek a Tisza Párthoz kapcsolódtak. A párt reagálásában jelezte, hogy a rendszer automatikusan és tévesen azonosította a csoportokat olyan komoly kategóriákban, mint a "veszélyes szervezethez való kötődés" vagy az "emberkereskedelem". A párt tagjai szerint a konkrét esetben nem voltak jelek arra, hogy a Harcosok Klubja-tagok tömeges jelentései állnának a háttérben, de a jövőben hasonló események megeshetnek. Jelenleg úgy tűnik, hogy a nyíltan szerveződő aktivistacsoportok, bár jelentős számban léteznek, még nem ők uralják az online diskurzust.